banner6

Luricina'ya da kapı açın!

banner37

Akıncılar köyü sakinleri, Akıncılar’ın eski cazibeli günlerine geri dönebilmesi için köylerine 500 metre mesafede olan Limya köyüne geçiş için sınır kapısı açılmasını istiyor:

Luricina'ya da kapı açın!
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in ‘Güven Artırıcı Önlemler’ çerçevesinde açtığı Derinya ve Aplıç Sınır Kapıları’nın ardından bir talep de Akıncılar köyü sakinlerinden geldi…

Eski adı ‘Luricina’ olan Akıncılar köyü sakinleri, Akıncılar’ın 1974 yılından önce adadaki en büyük Türk köyleri arasında yer aldığını belirterek, köylerinin eski canlı günlerine dönebilmesi için Akıncılar’a 500 metre mesafedeki Limya köyüne araçlı geçişlerin yapılabileceği bir sınır kapısının açılması için yetkililere çağrıda bulundu.

Akıncılar’a kapı açılması durumda köylerinin artık çıkmaz sokak olmaktan kurtulacağını savunan vatandaşlar, “Köyümüz 1974’ten sonra adeta diğer bölgelerden dışlanmış bir şekilde kanton bölge haline getirildi. Artık bizi dışlamaktan vazgeçin ve Luricina’ya da kapı açın” dedi.

Barbaros: 1974’ten sonra köyümüz ülkenin en ücra yeri olarak bırakıldı

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar’ın 1974 yılından önce bir cazibe merkezi olduğunu, ancak günümüzde eski cazibesinden eser kalmadığını kaydetti.

Barbaros, Akıncılar köyünün 1974 yılından sonra oluşan coğrafyada ülkenin en ücra yeri olarak bırakıldığını, bunun sonucunda da köylerinin adeta çıkmaz bir sokak haline getirildiğini belirtti.

Akıncılar’a çok uzun yıllardır askeri birliklerin içinden geçerek ulaşıldığını hatırlatan Barbaros, söz konusu durumun da köylerinin göç vermesine neden olduğunu dile getirerek, “Şimdi yolumuz serbest oldu ama iş işten geçti. Geriye dönüş de olmadı” şeklinde konuştu.

“Akıncılar’a sınır kapısı açılmalı”

Barbaros, Akıncılar köyünün eski canlı günlerine geri dönebilmesi için bölgeye bir sınır kapısının açılması gerektiğine dikkat çekerek, bölgede birçok yere sınır kapısı açılabileceğine vurgu yaptı.

Limya köyünün 500 metreyle Akıncılar’a en yakın köy olduğunu belirten Barbaros, bu yüzden Akıncılar’a açılabilecek en uygun kapının Limya bölgesinde olduğunu söyledi.

Barbaros, “Limya bize o kadar bir yakın ki, eskiden kullandığımız mevcut yola bir kamyon asfalt dökseler bu kapıyı açabilirler” şeklinde konuşarak, söz konusu yolun açılması için çok büyük bir meblağa ihtiyaç duyulmadığını kaydetti.

Akıncılar köyünü canlı tutmak için canla başla mücadele etmelerine rağmen köy nüfusunun 300’ün altına düştüğünü kaydeden Barbaros, olası bir nüfus sayımında Akıncılar Belediyesi’nin iflas edebileceğini, bu yüzden de genç nüfusun köylerine geri dönebilmesi için çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Akıncılar’ın kalkınabilmesi için köydeki katı idare kalkmalı”

Barbaros, 2019 yılına çok az bir süre kalmasına rağmen köylerinin halen birinci derece askeri yasak bölge olduğuna dikkat çekerek, köylerinin kalkınabilmesi için artık bu katı idarenin kalkması gerektiğine vurgu yaptı.

Barbaros, “Tarlada oğluna ekmek götüren bir köylümüze geçtiğimiz haftalarda ara bölgeye girdiği için dava okundu. Ara bölgedeki topraklar bizimdir. Topraklarımızı terk mi edelim? Arazilerimize giderken izin istemememiz mi gerekir? Artık bu sorunların ortadan kalkması gerekiyor” ifadelerini kullanandı.

Akıncılar köyündeki yaşamın genellikle çiftçilik ve hayvancılık üzerine olduğunu belirten Barbaros, “Köyde ne demirci, ne de makinist kaldı. Traktörlerimiz arızalandığında ya Vadili’ye, ya da Akdoğan’a gitmek zorundayız. Ama köyümüzde bir kapı açılırsa, yanı başımızdaki sanayi merkezi olan Dali köyüne gidip işlerimizi kolaylıkla halledebiliriz. Yani bu kapı bize çok fazla katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 09:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104