Lute, Ankara’dan randevu bekliyor

banner37

Lute, Ankara’dan randevu bekliyor
banner90
banner8

Garantörlerle görüşme ayarlamaya çalışan BM diplomatı Lute’un bu çabasının, Türkiye henüz tarih vermediğinden kaygan zeminde olduğu ancak Lute’un 14 Kasım’da Ankara’ya gideceği, ardından da Ada’ya geleceği belirtildi

Kıbrıs sorunu ajandasında kayıtlı tek şeyin 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleşecek 3’lü görüşme olduğu ancak BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un yapması beklenen temasların ise halen havada bulunduğu haber verildi.
Güney’de yayımlanan Fileleftheros, garantör güçlerle görüşme randevusu ayarlamaya çalışan Lute’un bu çabasının, Türkiye henüz tarih vermediğinden kaygan zeminde olduğunu ancak Lute’un 14 Kasım’da Ankara’ya gideceği, ardından da Ada’ya geleceği yolunda bazı bilgiler bulunduğunu iddia etti.

banner134
Ankara ziyareti kesinleşmezse Lute’un planlarının değişebileceğine işaret eden gazete, Lute’un daha önceki ziyaretlerinin TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından açıklandığı ve bu kez de aynı şekilde olabileceği belirtildi.
Rum Yönetimi’nin, Lute’un  Atina ziyareti hakkında bilgilendirileceğinin kesin olduğuna işaret edilen haberde, henüz kaydedilmemiş olmasına karşın böyle bir ziyaretin, Lute’un garantörlerle temas yaptığının bir işareti olacağına dikkat çekti.
Haberde, 25 Kasım’daki 3’lü görüşmede, beşli konferans yolunun açılabilmesi için iki liderin görüşülecekler üzerinde anlaşmaya varmasının hedeflendiği, prosedürel nitelikte olacak 5’li konferansın yıl sonundan önce, 20 Aralık civarlarında olacağına işaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75