Maaşı zor alıyoruz 700 TL’lik üniforma parasını nasıl ödeyelim?

banner37

Her yeni eğitim yılında okulların velilerden talep ettiği üniforma ile sosyal etkinlikleri kapsayan kayıt ücreti, velileri öfkelendirdi. Talep edilen rakamların çok yüksek olduğunu belirten veliler, isyan etti:

banner87
Maaşı zor alıyoruz 700 TL’lik üniforma  parasını nasıl ödeyelim?
banner90
banner8

Ali ÇATAL

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının durdurduğu ekonomik çarklar, herkesi etkiledi.

   Eline az miktarda para geçen ve geçim derdinde olan vatandaşlar şimdi de okul kayıt ücretlerini nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı.

   KIBRIS’a ulaşan birçok veli, okulların ‘sosyal etkinlik ücreti’ ve ‘forma parası’ başta olmak üzere, kendilerinden kayıt için çok yüksek oranlarda para talep ettiğini belirtti.

   “Pandemi zamanında insanlar maaşlarını bile zor alıyor. 150 TL sosyal etkinlik parası, 700 TL de kıyafet parası mı olur?” şeklinde konuşan veliler, kendilerine ‘okula yardım parasını yatırmamaları’ durumunda, çocuklarının okul kayıtlarının yapılmayacağının söylendiğini de savundu.

   Veliler, “Maaşı zor alıyoruz, bu kadar yüksek oranda kayıt ücretlerini, üniforma paralarını nasıl ödeyelim?” diye sordu.

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Aytunç Şirket ise kendilerine bu konuda şikayetin ulaşmadığını söyleyerek, yardım ve bağış gibi konularda okul aile birliklerinin yetkili olduğunu belirtti.

   Okulların her yıl gezi ücreti ve dergi parası gibi kalemlerde öğrencilerden para aldığını söyleyen Şirket, bazı okulların aile birliklerinin ise bu ücretleri sene başında toplama gereği hissettiği bilgisini verdi.

   Velinin okula yardım konusunda kesinlikle özgür olduğunu ve bağış hususunun ‘kesinlikle gönüllülük üzerinden yürüdüğünü’ söyleyen Şirket, bağış veya yardım konusunda hiçbir velinin zorunlu tutulamayacağı gerçeğine de dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75