banner6

Maddi durumları kötü olduğu için yumurtalarını sattılar

banner37

Lefkoşa’da özel bir hastane ve tüp bebek merkezinde yasaya aykırı olarak para karşılığı ‘yumurta’ alışverişi yapılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan zanlılar, teminata bağlandı. Donör olan zanlıların avukatı, mahkemeden uygun teminat şartı talep etti, gerekçe belirtti:

Maddi durumları kötü olduğu için yumurtalarını sattılar
banner151

TEMİNATLA SERBEST KALDILAR… 20 yaşından küçük kadınlardan para karşılığında yumurta alındığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan zanlılar, teminata bağlanarak serbest kaldı. Meselede donör olarak adı geçen B.Ş. ve B.Ö. ile donörlere aracılık eden hemşire M.G.’nin avukatları, müvekkillerinin maddi durumlarının iyi olmadığını belirtti. Avukat, özellikle donörlerin bu suçu maddi durumlarının kötü olması nedeniyle işlediğini, zanlı B.Ö.’nün babasının vefat ettiğini, annesinin de kanser tedavisi gördüğünü dile getirerek, diğer zanlılara göre daha uygun teminat şartları talep etti.

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da özel bir hastane ve tüp bebek merkezi direktörleri tarafından yasalara aykırı olarak 20 yaşından küçük kadınlardan para karşılığında yumurta alındığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan 8 zanlı, teminata bağlanarak serbest kaldı.

Zanlıların teminat koşullarına karar verilirken, zanlıların maddi güçleri göz önüne alındı.

Meselede donör olarak adı geçen B.Ş. ve B.Ö. ile donörlere aracılık eden hemşire M.G.’nin avukatları, müvekkillerinin maddi durumlarının iyi olmadığını belirtti.

Avukat, özellikle dönörlerin bu suçu maddi durumlarının kötü olması nedeniyle işlediğini, zanlı B.Ö.’nün babasının vefat ettiğini, annesinin de kanser tedavisi gördüğünü dile getirerek, diğer zanlılara göre daha uygun teminat şartları talep etti.

Tutuksuz yargılanacaklar

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Okan Özkoçak, zanlılar Dr. F.U.T., Dr. M.E.K., B.Ş., B.Ö., M.G., Dr. V.U., A.T. ve M.K.’nin “İnsan hücre, doku ve organ nakli ile ilgili kuralları düzenleyen yasaya aykırı hareket” suçundan methaldar olduğunu anımsattı.

Özkoçak, donör olan B.Ş.’nin 8 Temmuz’da verdiği ifade üzerine başlayan soruşturma neticesinde, zanlı B.Ş. ile B.Ö.’nün 2020 yılı Kasım ve Aralık ayı içerisinde para karşılığı yumurta sattıklarının tespit edildiğini belirterek, 9 Temmuz’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle görüşüldüğünü ve her iki tüp bebek merkezinin de ilgili birime donörlerle ilgili bilgi vermediğinin tespit edildiğini kaydetti.

Zanlı B.Ş.’nin Lefkoşa’daki tüp bebek merkezinde 13 Temmuz’da üç farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiğini belirten Özkoçak, dosyasının emare olarak alındığını anlattı.

Özkoçak, iki tüp bebek merkezine operasyon düzenlendiğine dikkat çekerek, “Bilişim Suçları” kapsamında mahkemeden temin edilen emirle, her iki tüp bebek merkezindeki bilgisayar ve dosyalara el konulduğunu ve her iki hastanenin de direktörlerinin tutuklandığını vurguladı.

Özkoçak, yasaya göre, maddi menfaat elde etmek için üreme hücresinin satılamayacağına işaret ederek, ayrıca yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin de 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamayacakları üzerinde durdu.

Zanlı B.Ş.’nin 6 sayfalık, B.Ö.’nün ise 5 sayfalık itiraf içerikli ve zanlı olabilecek birçok kişinin de adının geçtiği gönüllü ifade verdiğini söyleyen Özkoçak, B.Ş.’nin Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde jinekolojik muayeneden geçirildiğini bildirdi.

Özkoçak, zanlı hemşire M.G.’nin, B.Ş. ile B.Ö.’nün yumurtalarını satmasına aracılık ettiğinin belirlendiğini ve bunun üzerine ikametgahında tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını anlattı.

M.G’nin, B.Ş. ile B.Ö.’nün gönüllü ifadelerinin birer suretini göstermesi üzerine gönüllü ifade vermeyi kabul ettiğini belirten Özkoçak, operasyonla B.Ş.’nin yumurtalarını alanın doktor olduğunun belirlenmesi üzerine zanlı V.U.’nun da ikametgahında tespit edilerek tutuklandığını belirtti.

Özkoçak, Sağlık Bakanlığı’nda donör olarak kaydı bulunmayan zanlı B.Ş.’nin ikinci bir gönüllü ifade verdiğini dile getirerek, söz konusu ifadede hemşire M.K.’nin kendisine 4 bin 500 TL, diğer donör olan arkadaşı B.Ö.’ye ise 3 bin 500 TL ödeme yaptığını belirttiğini ifade etti.

Özkoçak, B.Ş.’nin ifadesi ışığında özel hastanenin tüp bebek merkezinde çalışan anestezi uzmanı A.T. ile hemşireler M.K. ve N.Ü.’nün de tutuklandığına işaret ederek, soruşturmanın etki edebilecekleri kısmının tamamlanması nedeniyle zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Farklı teminat koşulları talep edildi

Meselede donör olarak adı geçen B.Ş. ve B.Ö. ile donörlere aracılık eden hemşire M.G.’nin avukatları müvekkillerinin maddi durumlarının iyi olmadığını, özellikle dönörlerin bu suçu maddi durumlarının kötü olması nedeniyle işlediğini, B.Ö.’nün babasının vefat ettiğini, annesinin de kanser tedavisi gördüğünü dile getirerek, diğer zanlılara göre daha uygun teminat şartları talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, tüm zanlıların yurtdışına çıkmaktan men edilmesine ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunmasına emir verdi.

Yargıç Ozankaya, zanlılar M.E.K., V.U. ve A.T.’nin 30 bin TL, M.G.’nin 7 bin 500 TL, F.U.T. ve M.K.’nin 15 bin TL, B.Ö. ve B.Ş.’nin 10 bin TL nakdi teminat yatırmasına emir verdi.

Yargıç Mine Ozankaya, zanlı M.G. için 1 kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması; diğer tüm zanlılar için ise birer kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali hasan
ali hasan - 1 yıl Önce

e nevar bunda yumurta satmis ? guneyde ve daha bir cok yerde yumurta ve sperm alimi yasal ,sadece donerlerin 18 yas ustu olmasi sartiyla.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110