banner6

Mağduriyet yaratacak

banner37

Motorlu Araç Sürüş Sınavı’na daha erken girmek isteyenler  3 bin 180 TL ödeyerek 5 gün içerisinde sınava girebilmeye hak kazanacak. Yeni uygulamaya, Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit karşı çıkıyor:

Mağduriyet yaratacak
banner150

banner150 banner150

Ücretli seçenek… Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, “Normalde sınav gününün gelmesi 3-4 ayı buluyordu, şimdi bu uygulama ile bu süre 6-7 aya çıkacak. Çok parası olmayan ve sınav günü bekleyen öğrenciler için bu uygulama mağduriyet doğuracak” dedi.

Daha da fazla yoğunluk yaşanacak… Yeni uygulamalardan biri de yabancı uyruklu şahısların ehliyet çevirme uygulamasına son verilmesi. Halil Yiğit, bu kararın da sınava girecek öğrenci sayısını artırdığından, sistemde yaşanan yoğunluğa ek bir yoğunluk getireceğine dikkat çekti.

Cemre CEMALİ

   Bakanlar Kurulu, “Motorlu Araç Sürüş Sınavına Erken Girebilmek İçin Yasa Gücünde Kararname” çıkardı.
   Resmi Gazete’de yayımlanan kararname; 31 Kasım 2023 tarihine kadar verilecek olan sınav tarihinden daha erken tarihte sürüş sınavına girebilmek için yürürlükte bulunan harçların üç katını ödemeyi kapsıyor.

    Motorlu Araç Sürüş Sınavı ücretinin 3 (üç) katının ödenmesi halinde başvuru tarihinden itibaren 5(beş) iş günü içerisinde sürücü adayı Motorlu Araç Sürüş Sınavına girebilecek.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, alınan bu yeni kararın olumsuz yanlarını anlattı.

“Öğrenciler aylarca sınav günü bekliyor”

   Halil Yiğit, Sürüş Ehliyeti Müfettişi kadrosunda sadece 6 kişi olduğunu bu nedenle sistemde sıkışıklık yaşandığını belirterek “6 müfettiş ülke genelindeki bütün sınavlara bakıyor. Yetişemiyorlar, bu nedenle de öğrenciler aylarca sınav günü bekliyor” dedi.

   Yiğit, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre; sürüş sınavına girebilmek için yürürlükte bulunan harçların üç katını ödeyen kişilere 5 gün içerisinde sınav günü verileceğini ifade ederek bu kararın mevcut müfettiş kadrosuyla yürütülmesinin zor olacağını açıkladı.

   Sınav gününün erkene alınabilmesi için ödenmesi gereken tutarın 3 bin 180 TL olduğunu söyleyen Yiğit, “Bu karar ücret ödeyemeyecek olanların sınav tarihini geciktirmesine neden olacak. Normalde sınav gününün gelmesi 3-4 ayı buluyordu, şimdi bu süre 6-7 aya çıkacak” vurgusu yaptı.

   Yiğit, müfettişlere mesai verilmesine rağmen sınav günü bekleyen öğrencilerin sayısının rahatlatılamadığına dikkat çekerek ‘ücret karşılığında sınav gününü erkene alma’ kararının müfettiş kadrosunun artırılmasından sonra alınacak bir karar olduğuna dikkat çekti.

   Müşterilerle direkt olarak muhatap olanın şoför okulları olduğunu söyleyen Yiğit, “sınava erken giren de geç giren de bizim müşterimiz. Bu durumu onlara izah etmekte güçlük yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Ehliyet çevirme kaldırıldı”

   Halil Yiğit, daha önce sürüş sınavı için sınav günü almayı bekleyen kişilerin sayısını azaltmak amacıyla, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi ülkelerinde ehliyeti olan yabancı uyruklu kişilerin ülkemizdeki şoför okullarından eğitim aldıktan sonra ehliyetlerinde çevirme yapılması yönünde karar aldığını anımsatarak geçtiğimiz ay itibarıyla bu uygulamaya son verildiğini açıkladı.

   Ehliyet değişimi uygulamasının kaldırılmasından dolayı yabancı uyruklu vatandaşların da ehliyet almak için sınava girmesi gerekeceğini belirten Yiğit, bu kararın sistemdeki yoğunluğa ek bir yoğunluk getireceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2023, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104