banner6

'Mağdurların isimlerinin deşifre edilmesi hatalı bir karar'

banner37

Basın Emekçileri Sendikası, dün yaşanan olayla ilgili olarak yayımladığı basın açıklamasında, olayın mağduru gençlerin deşifre edilmesinin hatalı bir karar olduğunu belirtti. Açıklama şöyle:

'Mağdurların isimlerinin deşifre edilmesi hatalı bir karar'
banner151 banner143

Dün sabah saatlerinde bir üniversitede gerçekleşen saldırıyla ilgili basın kuruluşlarının olayın mağduru olan gençlerin isimlerini deşifre ederek yayımlamasını hatalı bir karar olarak nitelemekteyiz.

Olayın son dönemde ülkemizde her geçen gün artmakta olan ifade özgürlüğüne yönelik yapılan bir saldırı daha olduğu gerçeği bir yana, basın mensubu meslektaşlarımızın haberlerinde mağdur bireylerin gizliliğinin korunmasına gayret göstermesi gerektiğine inanmaktayız.

Hayati tehlike yaşanmayan bir olayda gençlerin ciddi şekilde yaralanmasına yönelik kullanılan abartılı dil, aileleri yurtdışında ikamet eden öğrencilerin panik yaşamasına neden olmuş, hali hazırda müsait olan bilgi kirliliği ortamı, kontrol edilemeyecek bir noktaya ulaşmıştır.

Yapılan yayınlar sonrasında, gençlerin yaşanan olayı daha sakin bir şekilde ailelerine aktarma şansını elinden almış bulunmaktayız. Basın mensupları, elde ettiği bilgileri teyit etmeden ve mağdurun özel hayatını deşifre edecek şekilde yayınlamamalıdır.

Medya Etik Kurulu’nun da ‘Gazetecilik Meslek İlkeleri’nde belirttiği üzere, “özel yaşamın gizliliği esastır. Üstün bir kamu yararı olmadıkça veya kişinin rızası alınmadıkça özel yaşamın gizliliğini ihlâl eden habercilik yapılmamalıdır.”

Unutulmamalıdır ki, gazetecinin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan ve abartmadan aktarmaktır.

Saygılarımızla

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)

Çağdaş Öğüç

Örgütlenme Sekreteri

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 13:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104