Mağusa Belediyesi nereye gidiyor?

banner37

Mali açıdan kötü bir sürece giren ve çalışanlarına maaş ödemekte dahi zorlanan Mağusa Belediyesi için “aşırı istihdam” ve “usulsüz” borçlanmalar başta olmak üzere çok önemli ve ciddi iddialar var

banner87
Mağusa Belediyesi nereye gidiyor?
banner90
banner8

MAĞUSA SAHİPSİZ DEĞİL!... CTP Mağusa Milletvekili Erkut Şahali, Gazimağusa Belediyesi’nin bugün aşırı istihdam yükü altında ezildiğini belirterek, borcu borçla kapatmaya çalıştığını, usulsüz borçlandığını, mali durumuyla ilgili yalan beyanlara sarılarak, iş barışından her gün biraz daha uzaklaştığını iddia etti. Şahali, “Mağusa Sahipsiz Değil!” başlığıyla sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mağusa Belediyesi’nde ‘acil durum sirenlerinin çaldığını’ gündeme getirdi

ARTER’İN İSTİFASI EN İYİ YÖNTEM… Akademisyen Ulaş Gökçe: “Bir sene önce Mağusa Belediyesi’nin durumunun sürdürülebilir olmadığını ve Belediye Başkanı İsmail Arter’in adımlarının çok kısa bir sürede belediyede mali zorluklar yaşatacağını dile getirmiştik. Bugün, bu söylediklerimizin ne yazık ki yaşandığını görüyoruz ve Mağusa Belediyesi yakın bir sürede kurtarılamaz bir durumla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle istifa etmesi Mağusalılar için en iyi yöntem olacaktır

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mağusa Belediyesi’nde “aşırı istihdam” ve “usulsüz” borçlanmanın, belediyeyi kaosa sürüklediği iddia ediliyor.

   Mali açıdan kötü bir sürece giren ve çalışanlarına maaş ödemekte dahi zorlanan Mağusa Belediyesi için “aşırı istihdam” ve “usulsüz” borçlanmalar başta olmak üzere çok önemli ve ciddi iddialar var.

   Mağusa Belediyesi’nin 6 milyon limiti olan overdraft hesabının 11 milyon TL’yi aştığı dahi söyleniyor.

   Son üç aylık dönemde maaşlarını gecikmeli alan personelin huzursuzluğu sürerken, bazı çevreler, Mağusa Belediyesi’nin geçmişte Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düştüğü durumuna düşmesinden duydukları endişeyi dile getiriyor.

Şahali: Mağusa Sahipsiz Değil!

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Eski Bakanı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Mağusa Sahipsiz Değil!” başlığıyla, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mağusa Belediyesi’nde ‘acil durum sirenlerinin çaldığını’ gündeme getirdi.

Borcu borçla kapatıyor, usulsüz borçlanıyor

   Erkut Şahali, Gazimağusa Belediyesi’nin bugün, aşırı istihdam yükü altında ezildiğini belirterek, borcu borçla kapatmaya çalıştığını, usulsüz borçlandığını, mali durumuyla ilgili yalan beyanlara sarılarak, iş barışından her gün biraz daha uzaklaştığını iddia etti.
   Şahali, “Gazimağusa Belediyesi bugün ağır ve çok pahalı bir borç yükünün altındadır ve bu, yasaların ihlali anlamına gelmektedir. Mağusa sahipsiz değil” dedi.

   Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şahali, şunları kaydetti:

   “Gazimağusa Belediyesi'nde tehlike çanları duyulalı çok olmuştu, acil durum sirenleri çalıyor artık, acı acı.
   Biz bunu daha ilk günden söylemiştik ama ‘seçim kaybını hazmedemiyorsunuz’ gibi sığ bir karşılık bulmuştuk, doğrusu itibar da görmüştü bu sığlık.
   Gazimağusa Belediyesi'nde 2014 yılında yaşanan değişim, salt bir başkan değişimi değil, bir vizyonun da değiştirilmesiydi. Her türden kaynak verimliliğini, gelir yaratmayı ve hizmet çeşitliliği ile kalitesini artırmayı esas alan bir vizyon, yerini verimsizliği sakıncalı saymayan, hemşehri memnuniyetinin yerine bireylerin çıkarlarını koyan ve gelir yaratmayı siyasi risk gördüğü için tahsilat disiplininden sürekli uzaklaşan bir vizyona bırakmak zorunda kalmıştı.
   Çarşambanın gelişi salıdan belliydi. Söyledik, ‘hazımsız’ dediler, uyardık, ‘halkın takdiri’ deyip üstüne yattılar. ‘İşi bilmiyorsun, bilenlere kulak ver’ dedik, yiğitlik lekelenir sandılar. Ve gelinen durum ortada:
   Alacaklar yığılmış, borç gırtlağı aşmış, bir zamanların ‘belediyecilikte çığır açan’ Gazimağusa Belediyesi'nin yerinde yeller esiyor. Yapılan onlarca istihdama karşın, temel hizmetleri yürütmekten aciz, çalışanlarına maaş ödeyemediği için grevlerle baş başa kalan ve akıbeti meçhule düşen zavallı bir belediye ve başında da 'ilk günkü acemiliğiyle' beşinci görev yılında bir başkan!
   Buna seyirci kalmak, altı yıl öncesinin başkentinin içine düştüğü duruma, Gazimağusa'nın da düşmesine göz yummaktır. Aynen o dönemki gibi Gazimağusa Belediyesi bugün, aşırı istihdam yükü altında eziliyor, borcu borçla kapatmaya çalışıyor, usulsüz borçlanıyor, mali durumuyla ilgili yalan beyanlara sarılıyor ve iş barışından her gün biraz daha uzaklaşıyor.
   Borçlanmaların üstünde mutlaka durmak gerekir:
   Hükümet makamları, Anayasamız gereği bağımsız olması gereken devletin denetim organı Sayıştay, Belediye Meclis kararı ile yapılan borçlanmaların da, meclis kararı olmaksızın ve yürürlükteki yasalara aykırı olarak 'fahiş' faizlerle yapılan borçlanmaların da mutlaka üstünde durmalı, kalın bir mercekle derhal incelemeye almalıdır.
   Bakılması lazım:
   Meclis kararı ve Bakanlar Kurulu onayı ile yapılan borçlanmalar amacına uygun olarak kullanılmış mı!
   Bakmak lazım:
   Meclis kararı olmadan yapılan borçlanma var mı? Varsa maliyeti nedir ve bu maliyeti, Meclis kararı olmadığına göre, kim üstleniyor?
   Ve bakmadan olmaz:
   6 milyonluk overdraft limiti aşıldı mı? Örneğin Meclis kararı yasal gereklilik olduğu halde, overdraft 11 milyona çıkarken Belediye Meclisi karar almış mı? Almamışsa, ki almadı, ilgili banka overdraftı 11 milyona çıkarırken neye dayanarak bu kararı aldı? Ve Meclis kararı olmadan yapılan bu borçlanmanın faiz yükü nedir ve nasıl ödenecektir...
   Açık duyuru ve ihbarımdır!
   Gazimağusa Belediyesi bugün ağır ve çok pahalı bir borç yükünün altındadır ve bu yasaların ihlali anlamına gelmektedir.
   1- Meclis Kararı olmadığı için 51/95 Belediyeler Yasası ihlal ediliyor.
   2- 45/2011 KKTC Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası çiğneniyor.
   - Belediyelerin hamisi İçişleri Bakanlığı uyanmalı,
   - Sayıştay Başkanlığı derhal harekete geçmeli ve
   - Ödeme kabiliyeti olmayan bir kuruma, gayrı yasal kredi kullandıran bankayı, KKTC Merkez Bankası hemen yola getirmelidir.
   Aksi halde raydan çıkan Gazimağusa Belediyesi, sur duvarına vursa da duramayacak ve denizin dibini boylayacak.
   O gün geldiğinde "biz söylemiştik" deriz demesine de, her söylenecek söz için artık çok geç kalınmış olacak.”

Gökçe: İstifa etmesi Mağusalılar için en iyi yöntem olacaktır

   Akademisyen Ulaş Gökçe de bir sene önce Mağusa Belediyesi’nin durumunun sürdürülebilir olmadığını ve Belediye Başkanı İsmail Arter’in adımlarının çok kısa bir sürede belediyede mali zorluklar yaşatacağını dile getirdiğini anımsattı.

   Gökçe, “Bugün, bu söylediklerimizin ne yazık ki yaşandığını görüyoruz ve Mağusa Belediyesi yakın bir sürede kurtarılamaz bir durumla karşı karşıya kalabilir” dedi.

   Gökçe şöyle devam etti:

   “Mağusa Belediyesi aşırı istihdam ve yanlış borçlanmayla hem 8 yılını kaybetmiştir hem de uzun yıllar borçlarını geri ödeyerek vakit kaybedecektir. Belediyede, Lefkoşa Belediyesi’ndeki tablo oluştu. Bu nedenle mevcut başkanın bir an önce istifa etmesini talep ediyoruz. Çünkü İsmail beyin bu anlayışla ve bu yetilerle durumu düzeltmesi mümkün değildir. Bu nedenle istifa etmesi, Mağusalılar için en iyi yöntem olacaktır. Ne yazık ki durum bu.

   Belediyenin bu tabloda yatırım yapacak durumu kalmadı. Lefkoşa Türk Belediyesi örneğindeki gibi borçlarını ve maaşları ödeyebilecek bir hale bürünüyor. İsmail bey belediyenin ihtiyaçlarının 4 katı istihdam yapmıştır. Bu sorunu İsmail bey çözemez.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75