Mağusa bölgesindeki karpuz üreticisi memnun

banner37

Karpuzuyla ünlü Yıldırım köyündeki karpuz üreticileri, geçen yıl fiyatların çok düşük olmasından dolayı battıklarını, ancak bu yıl fiyatların da satışın da iyi gittiğini söyledi

Mağusa bölgesindeki karpuz üreticisi memnun
banner90

Ahmet İLKTAÇ

Karpuzuyla ünlü Yıldırım köyündeki üreticiler, geçen yıl, ürün fazlalığı nedeniyle fiyatların çok düşmesinden maliyetlerini dahi karşılayamayıp zarar ettiklerini, ancak bu yılki satışlardan umutlu olduklarını belirtti.

Geçen yıl fiyatın düşük olması nedeniyle karpuzları tarlada kalan birçok üreticinin, bu yıl karpuz ekmediğini belirten üreticiler, tarladaki ürünün az olması nedeniyle fiyatların da iyi gittiğini bildirdi.

Üreticiler, geçen yıl tarla fiyatının kilogram başına 34 kuruşa düşen karpuzun, bu yıl 1.5-2 TL’den satıldığını söyledi.

Devletin, karpuz üretimini planlı hale getirmesi gerektiğine dikkat çeken üreticiler, Türkiye’den gelen suyun bölgelerine de verilmesini talep etti.

Ereş: Geçen yıl battık, bu yıl belki toparlanırız

Karpuz üreticisi Mehmet Ereş, geçtiğimiz yıl 2 bin kök karpuz ektiğini, ancak yaklaşık bin kökünün tarlada kaldığını söyledi.

Mehmet Ereş, geçtiğimiz yıl karpuz fiyatının kilogram başına 34 kuruş gibi çok düşük olması nedeniyle ürünün yarısını sattıklarını, diğer yarısının da tarlada kaldığını kaydetti.

Geçtiğimiz yıl çok zarar ettiklerini, karpuz için kullandıkları suyun parasını dahi karşılayamadıklarını ifade eden Ereş, bu yıl bin kök karpuz, 800 kök de kavun ektiğini bildirdi.

banner9
Mehmet Ereş, geçen yıla göre bu yıl fiyatların iyi olduğunu, karpuzun piyasada 1.5- 2 TL’den satıldığını anımsattı.

Ereş, fiyatların böyle gitmesi halinde karpuz üreticisinin yüzünün güleceğini kaydetti.

Devletin üretimde planlama yapmasının şart olduğunu anlatan Ereş, üreticilerin, ne kadar, hangi ürünü ekecekleri yönünde yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ereş, eğer planlama yapılmış olsaydı geçtiğimiz yıl sorun yaşamamış olacaklarını söyledi.

Mehmet Ereş, planlama ile tüketicinin pahalı ürün yemeyeceğini, üreticinin de zarar etmeyeceğini kaydetti. Ereş, başka ülkelerin bunu başarabildiğini, bizim gibi küçük bir ülkenin bunu başarmasının daha kolay olacağını sözlerine ekledi.

Gürbıyık: Karpuz ekimi bu yıl az

Bir başka karpuz üreticisi Osman Gürbıyık ise geçen yıl karpuz fiyatlarının çok düşük olması nedeniyle maliyetlerini dahi karşılayamadıklarını söyledi.

Osman Gürbıyık, bu yıl suların az olması nedeniyle de tünel karpuz ekiminin çok az olduğunu kaydetti.

Ekimin az olması nedeniyle ürünün ancak piyasaya yeterli olduğunu ve tarla fiyatlarının da kilogram başına 1.5 TL’ye ulaştığını anlatan Gürbıyık, bu yıl kavunun daha güzel olduğunu, tarla fiyatının 4 TL’den aşağı düşmediğini bildirdi.

Osman Gürbıyık, kendisine ait karpuz ve kavunları bu yıl dolu vurduğunu belirtti. Zararının devlet tarafından karşılanmasını isteyen Gürbıyık, geçtiğimiz yıllarda doğal afetten dolayı hiçbir zararlarının karşılanmadığından yakındı.

Gürbıyık, son açıklamalarda, 2008 yılına kadar olan tüm doğal afetlerin ödendiğinin belirtildiğini ancak kendisinin 2002 yılında uğradığı doğal afet için bir kuruş para almadığını dile getirdi.

Türkiye’den gelen suyun kırmızı toprağı olan Yıldırım, Akova, Kuzucuk ve Mormenekşe köylerine de verilmesini talep eden Gürbıyık, bu köylerin topraklarının oldukça verimli olduğunu, bu suyla daha da verimli hale geleceğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108