Mağusa esnafı, siftahsız dükkan kapatıyor

banner37

Liman kenti Gazimağusa’nın eşsiz kültür mirasıyla çevrili Suriçi’ndeki esnaf, kan ağlıyor

Mağusa esnafı, siftahsız  dükkan kapatıyor
banner90
banner99

“DESTEK ŞART, KAYBIMIZ BÜYÜK”…

Mağusa esnafı, “Destek şart, kaybımız büyük” dedi, 7Mart’tan beridir büyük sıkıntı çektiklerini söyledi. Esnaf, tedbir alınırken, hem halk sağlığının korunması hem de esnafı ayakta tutacak önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Sedef BOŞNAK

   Liman kenti Gazimağusa’nın eşsiz kültür mirasıyla çevrili Suriçi’nde, esnaf, siftahsız dükkan kapatmaktan adeta kan ağlıyor.

   16. yüzyıldan kalma kale duvarıyla çevrili Suriçi’nde, 1974’ten beridir faaliyet gösteren birçok esnaf, tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 tedbirleri nedeniyle zor günler yaşıyor.

   İş yapamamaktan yakınan esnaf, ilgililerin, düşüncesizce tedbir kararı aldığından söz ederek, “Destek şart, kaybımız büyük” diye yetkililere çağrı yaptı.

   Esnaf, 7 Mart’tan beridir büyük sıkıntı çektiklerini söyleyerek, “Aylardır iş yok. Siftah yapmıyoruz. Gidişattan hiç memnun değiliz. Suriçi’nde in cin top oynuyor. Vergi, elektrik, su ve dükkan kiramızı ödemek için borçlandık. Ne yapacağımızı bilmez durumdayız” diye dert yandı.

   Yerel bulaşın arttığından da söz eden esnaf, tedbirler alınırken, hem halk sağlığını koruyacak hem de esnafı ayakta tutacak önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Ne dediler? Ne dediler? Ne dediler?

banner134
Mehmetali Akterzi:

   “1958’den beridir, Suriçi’nde, Nihat ve Çizgi isimli dükkanları işletiyoruz. Kentte eski canlılık yok. 7 Mart’tan beridir büyük zorluk yaşıyoruz. Kapanma bizi çok etkiledi. Yerel bulaşın artmasıyla alınan yeni önlemler çerçevesinde kapatılan meyhane, bar, clup ve benzeri eğlence yerleri nedeniyle kıyafet satışları da durdu. Bu karar, bize ölüm darbesi oldu. Denetimler artırılarak, iş yerlerinin faaliyetleri sürdürülebilirdi”.

Mehmet Canatan:

   “45 yıldır esnafım. 45 yılda ilk kez böyle durgunluk gördüm. İş yok. Çarşıda iş yeri sahiplerinden başka kimse yok. Aylardır siftah yapmıyoruz. Sabah saat 09.30 geliyorum, saat 13.00’te eve gidiyorum. Pandemi bizi bitirdi. Dünyada bu salgın bitmedikçe, KKTC’de de bitmeyecek. Dolayısıyla etkin önlemler alınarak, esnaf korunabilinirdi”.

Cemile İskifoğlu:

   “Çok kötü günler geçiriyoruz. Pandemi döneminde, ilgililer bizi unuttu. Biz kendi kendimizi yönettik. Elektrik, su, kira ve vergimizi ödemek için borçlandık. Sırf ekmek kapımıza kilit vurmamak için direniyoruz.1980’den beridir Suriçi’ndeyim. Turist yoksa iş de yok. Yiyeceğimizden kestik, sigortalarımızı yatırdık, devletten destek hâlâ alamadık. Gidişattan hiç memnun değiliz. Suriçi’nde, in cin top oynuyor. İlgililer kendi dertlerine düştü, bizi yalnız ve çaresiz bıraktı”.

Serkan Kocabaşolu:

   “1975’te babamın açtığı dükkanı, 1990’da ben devraldım. 2020 yılı çok zor bir yıl oldu. Suriçi’nde marttan beridir hayat durmuş vaziyette. Bölgede bankalar olmazsa, buraya insan dahi gelmez. 1-2 cafe var o kadar. Satış yok. Öğrenci yok, turist yok. İlgililer çözüm odaklı olmalı, günü kurtaran tedbirler bu toplumu ileriye değil geriye götürür”.

İbrahim Bayraktar:

   “1968’den bu yana çalışır durumdaki Hazım Büfe’yi 3 ay önce devraldım. Ülkedeki nostalji büfelerden belki de sonuncusu. Büyük umutlarla satın aldım ama hayal kırıklığı yaşıyorum. Masraflarım da içinde günde 100 TL kalsa bayram yapacağım. İnanın satış yok. İşler çok kötü. Turist yok, öğrenci yok. Sıkı denetim alınarak, esnafı koruyucu tedbirler alınmalı. Halk bilgilendirilmeli, aksi halde her şey daha kötü olacak.”

Nilgün Dal:

   “40 yıldır esnafım hiç bu kadar zorluk çekmedim. Mart ayından beridir, hayat düzene girmedi. Yeni yıl arifesinde, az da olsa iş yaparız diye umut ettik ama olmadı. Meyhane gibi eğlence yerlerinin kapanması bizi de etkiledi. İnsanlar zaten evdeyiz, kıyafete gerek yok düşüncesiyle çarşıya çıkmıyor. Öte yandan mücadele için gerekli denetim yok. Alınan kararlar ülke esnafına büyük zarar veriyor. Turist ve öğrenci yok. Kale içi aylardır boş. Kimse siftah yapmıyor. Böyle giderse, kapanan birçok iş yeri gibi ben de kapıma kilit vuracağım. Ürünlerimi maliyetin altına düşürmemize karşın, yine satış yok.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75