Mağusa, ‘hayalet kente’ dönüştü

banner37

Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek amacıyla ülkede alınan sıkı tedbirler nedeniyle, halk evine kapandı

banner87
Mağusa, ‘hayalet kente’ dönüştü
banner90
banner99

SOKAK VE CADDELER BOŞALDI… Üniversite ve liman kenti olan Gazimağusa’da, halk yapılan çağrı ve kararlara uydu ve kentteki hemen hemen tüm sokak ve caddeler boşaldı. Sessizliğin hakim olduğu kentte polis devriyelerini sürdürürken, camilerden de zaman zaman halka evlerinden çıkmamaları yönünde anonslar yapılıyor.

Sedef BOŞNAK

Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek amacıyla ülkede alınan sıkı tedbirler nedeniyle, Gazimağusa adeta “Hayalet Kente” dönüştü.

Üniversite ve liman kenti olan şehirde, kısmi sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdiğinden itibaren bölgedeki sokak ve caddeler boş kaldı.

Sessizliğin hakim olduğu kentte, vatandaşların neredeyse tamamı kurallara uyum gösteriyor.

Mağusa polisi her zaman olduğu gibi, dün de görev başındaydı. Bölgenin birçok noktasında önlem alan polis, gördüğü araçları durdurarak kontrol ediyor; mazeretsiz olarak sokağa çıkıp, yasağı ihlal eden hakkında yasal işlem başlatıyor.

Öte yandan bölgedeki camilerden halka ara ara, evlerinden çıkmamaları yönünde anonslar yapılıyor.

Esnaf, kapılarına kilit vurdu

Tüm tedbirlere ve uyarılara uymaya çalışan Mağusa’da esnaf, salgını önlemek için, kapısına tek tek kilit vurdu.

Tüm ülkede olduğu gibi, Gazimağusa’da da hastane, eczane, market ve benzin istasyonu haricinde, tüm okullar, sinemalar, tüm müze ve ören yerleri, eğlence merkezleri, AVM, kuaförler, çiçekçiler, restoranlar ve spor salonları salgından kurtulana dek kapalı kalacak.

Toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bölge halkı, zaruri ihtiyaçları dışında evlerinden çıkmıyor, misafirliğe, parka, pikniğe, sahaya gitmiyor.

Marketlerde ve eczanelere alışverişe giden vatandaşlar, birbirleriyle arasındaki mesafeyi koruyarak, kurallara uymaya özen gösteriyor. Zaruri ihtiyaç için sokağa çıkanların ise yüzünde maske, ellerinde eldivenlerin bulunduğu gözlemlenirken, market raflarında herhangi temizlik ve gıda malzemesinin eksikliği görünmüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75