Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi'nde bir İmar Planı olacak

banner37

Başbakan Erhürman, Mağusa Suriçi Derneği’nin davetlisi olarak katıldığı “Bütün Gailemiz Mağusa” konulu söyleşide, ülke gündemindeki “emirname” ve “İmar Planı” hakkında da konuştu:

Mağusa, İskele ve  Yeniboğaziçi'nde bir  İmar Planı olacak
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Başbakan Tufan Erhürman, Mağusa-İskele- Yeniboğaziçi İmar Planı’nın hazırlanacağı 2019 yılı sonuna kadar yürürlükte kalacağı belirtilen emirname taslağıyla ilgili tartışmalara karşı “Mağusa’da, İskele’de ve Yeniboğaziçi’nde bir İmar Planı olacak” dedi, kararlılıklarını ortaya koydu.

Erhürman, İmar Planı olmaması konusu üzerinde asla tartışmayacağını, “İmar Planı olmasa daha iyi olur” diye düşünen biri varsa onu asla dikkate almayacağını kaydetti.  
Erhürman bu açıklamayı, Mağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) her hafta cumartesi günleri düzenlediği “Bütün Gailemiz Mağusa” konulu söyleşinde yaptı.

MASDER’in Mağusa Suriçi’ndeki tarihi binasında yapılan söyleşiye Mağusalıların, farklı sivil toplum örgütü temsilcilerinin, emlak ve inşaat sektörü temsilcilerinin katılımı yoğun oldu.
Söyleşide Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer de yer aldı.
MASDER Başkanı Rıfat Yalınç, 3 yıldan bu yana düzenledikleri Mağusa Söyleşileri hakkında bilgi vererek, toplantıda Başbakan Erhürman’ı aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 

Erhürman: Mağusa’yı cazip kılmalıyız
Başbakan Tufan Erhürman, KKTC’nin mevcut dış ticaret açığının üretimi artırarak kapatmanın mümkün görünmediğini, elimizin ancak turizm ve yüksek öğretim gibi iki önemli avantajla güçlenebileceğini belirtti.
Erhürman, Mağusa kentinin var olan en eski kalitesini ispatlamış bir üniversite kenti olduğunu söyleyerek, Mağusa’nın üniversiteyle ilişkisini ve esnafın turizmle ilişkisini nasıl kurduğunun bu noktada büyük önem taşıdığını kaydetti.
Özellikle Othello Kalesi’nin kentin gelişip canlanması noktasında çok büyük bir değer olduğunu ve bunun kapsamlı şekilde düşünerek, turisti kente çekmek adına cazip hale getirilmesinin önemine vurgu yaptı ve bu yönde hükümet olarak birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade etti. Kent için tanıtımın ve planlı şekilde örgütlenerek hareket etmenin önemine dikkat çeken Erhürman, yakın zamanda açılan Derinya ve Aplıç kapılarına da değinerek, Derinya kapısının kente olumlu katkılarını görebilmek için her şeyden önce kentin cazip kılınması gerektiğini ifade etti.
 

“İmar Planı konusunda uzlaşmazlık kabul edilmez”

Başbakan Tufan Erhürman, İmar Planı’nın herkesin üzerinde uzlaşması gerektiğini belirterek, İmar Planı konusunda uzlaşmazlığı asla kabul edemeyeceğini söyledi. “Mağusa’da, İskele’de ve Yeniboğaziçi’nde bir İmar Planı olacak” diye konuşan Erhürman, İmar Planı olmaması konusu üzerinde asla tartışmayacağını, “İmar Planı olmasa daha iyi olur” diye düşünen biri varsa onu asla dikkate almayacağını kaydetti.
Başbakan Erhürman, İmar Planı hangi kente yapılacaksa yapılsın temel ilkelerden birinin katılım olduğunu, kentlinin ve bilim insanlarının katılımları olmadan İmar Planı’nın olamayacağını bildirdi.
Bir şehri planlarken ekonomiste, şehir plancısına, sosyologa ve mimara ihtiyaç olduğunu ifade eden Erhürman, katılımın olmazsa olmaz olduğunu işaret etti.

banner134
Tufan Erhürman, Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele bölgelerinde İmar Planı olacağı ile ilgili Kasım 2016’da Resmi Gazete’de resmi olarak açıklama yapıldığını belirtti.

 

“55 kurumdan 5’i görüş verdi”

Ancak bu sürede İçişleri Bakanlığı tarafından bu 55 kuruma yazılı olarak bildirilmesine rağmen sadece 5 kurumdan yazılı olarak görüş geldiğini ifade eden Erhürman, bu kurumların büyük çoğunluğunun da devlet daireleri olduğuna dikkat çekti.
Başbakan Tufan Erhürman, emirnamelerin hukukumuza İngiliz Sömürge İdaresi Dönemi’nde girdiğini, dünyada ise bu konuyla ilgili esas enstrümanın İmar Planları olduğunu söyledi. 
Emirnamelerin, İmar Planı yürürlüğe girmeden önce İmar Planı’nın ön görülerini korumak amacıyla çıkarılan geçici hukuki enstrüman olduğuna vurgu yapan Başbakan, İngiliz Sömürge Dönemi’nde emirnamelerin aniden bir gecede karar verilip, ertesi gün hiç kimseye danışmadan yürürlüğe konduğunu, bunun hemen ardından da çok kısa sürede İmar Planı’nın tamamlanarak emirnameyle dondurulan fotoğrafın tekrar harekete geçirildiğini kaydetti.  Başbakan Tufan Erhürman, emirname çıkarılıp da 14 yıl boyunca İmar Planı çıkarılmamasının kabul edilemez olduğunu da ifade etti.
“UBP biz hiç emirname çıkarmadık” dediğini ancak bunun emirname çıkarılıp çıkarılmadığı meselesi olmadığını, meselenin İmar Planı yapılıp yapılmadığı meselesi olduğunu aktaran Erhürman, İmar Planları çıkarılmazsa çarpık kentleşmenin önünün açılacağını bildirdi. 
Geçtiğimiz günlerde Mağusalı bazı müteahhitlerin kendisine “siz İmar Planı ile Mağusa’da ne yapmaya çalışıyorsunuz? Ekonomiyi büyütmeye mi çalışıyorsunuz? Küçültmeye mi çalışıyorsunuz ?” diye sorular sorduklarına değinen Başbakan Erhürman, kendisinin de bu müteahhitlere dünyada İmar Planları’nın amacının tek olduğunu, İmar Planları’ndaki bu tek amacın da kentin sosyal ve ekonomik kalkınmasını daha ileriye taşımak olduğunu söylediğini dile getirdi.
 

“Emirnamenin geçerlilik tarihi olmalı”

Başbakan, dünyada hiçbir İmar Planı’nın kentin ekonomisini zayıflatmayı amaçlamadığını, İmar Planları’nın şehrin olanakları çerçevesinde bu olanakları yok etmeden en çok kazanacağı şekilde örgütlenmesi olduğunu açıkladı.
İmar Planı’nın hemen öncesine çıkarılacak emirnamenin geçerli olacağı bir tarih olabileceğini ve eğer bu öngörülen tarihe kadar İmar Planı yetişmezse emirnamenin yürürlükten kalkar hükmünün gerekirse olacağını ifade eden Erhürman, bunun emirnamenin geçici bir enstrüman olmasının bir gereği olduğunun altını çizdi.
Tufan Erhürman, böylece de bunun hem bu alanda ekonomik faaliyet gösterenleri rahatlatacağını, hem de İmar Planı’nda ne ön görülüyorsa o öngörüler İmar Planı daha çıkmadan önce güvence altına alınmış olacağını söyledi.
Bunun içinde herkes medya üzerinden o ona bunu dediydi bu ona onu dediydi tartışmalarını bırakıp bir an önce ciddi bir biçimde Mağusa’nın nasıl planlanacağı meselesine odaklanması gerekiğine dikkat çeken Başbakan; “Şehrin içinde yüksek binaların olduğu yerler de olur, iki katla sınırlı olan bölgeler de olur, hiç imara açık olmayan yerler de olur. Yeter ki nerede ne olduğunun bilinsin, yeter ki trafik düzenlenebilsin, yeter ki Othello Kalesi’nin görüntüsünü kapatacak inşaat yapılmasın” diye konuştu.
Başbakan Erhürman, yaşanan tartışmaların gerisinde “ortalığı gürültüye boğalım da Mağusa İmar Plansız bir şekilde Fasıl 96 çerçevesinde devam etsin” mantığı varsa buna asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.
Başbakan Tufan Erhürman; “Bana bu güne kadar kimse “İmar Planı istemiyoruz” demedi. Ben de bunu doğru bir veri olarak kabul ediyorum. Benim prensibim insanlara güvenimi kırmadıkları sürece güvenmektir. Ben güveniyorum. Ama tartışmanın arkasına böyle bir şey saklanıyorsa buna asla müsaademiz yoktur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75