'Mağusa kazanacak'

banner37

KIBRIS Gazetesi’ni ziyaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, birçok proje gerçekleştirdiklerini belirtti ve projelerine son sürat devam edeceklerini kaydetti

'Mağusa kazanacak'
banner87

Tünay MERTEKCİ

Gazimağusa Belediye Başkanı ve belediye başkan adayı İsmail Arter, 2014 yılında göreve gelirken Mağusa’nın ihtiyacı olan projelerle ilgili seçim kitapçıklarında yer alan 29 projeyle yola çıktıklarını belirtti.

Bu projelerin büyük bir kısmını tamamladıklarını ifade eden Arter, büyük bir kısmını da şu anda yürütmekte olduklarını vurguladı.

Arter göreve geldiği günden itibaren dersine çok iyi çalıştığını kaydetti ve “Mağusa değişecek dedik, değişti. Şimdi Mağusa kazanacak diyoruz, kazanacak” dedi.

İsmail Arter, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ı ziyaret ederek, yaptıklarını ve gelecek projelerini anlattı.

Arter: 4 yıl belediyeler için yeterli değil

4 yılın belediyelerde yeterli bir süre olmadığını vurgulayan Arter, dolayısıyla bir 4 yıl daha halktan görev talep ettiklerini kaydetti.

Son 2 yılda projelerin yürütülmesinde hızlandıklarını söyleyen Arter, süratle diğer projelere devam edeceklerini kaydetti.

Göreve geldiklerinde ilk yapmaları gereken projelerden bir tanesinin Perşembe günleri kurulan Mağusa Belediyesi Pazar yerinin yenilenmesi ve yapılması olduğuna dikkat çeken Arter, modern, yağmurdan, güneşten korunmalı bir tesisi Mağusa halkına kazandırdıklarını kaydetti.

Hem alış verişe giden insanların hem de üreticilerin, satıcıların memnun olduğunu söyleyen Arter, bunun büyük bir proje olduğunu ve tamamlandığını ifade etti.

6 bin 150 metrekare kapalı olmak üzere 16 bin metre kare alana sahip modern bir pazar yeri ortaya çıktığını ifade eden Arter, bu pazarın 270 satış yeri içerdiğini söyledi.

Bu projenin150 araçlık otoparkı ve 500 metre karelik yeşil alanı bulunduğunu ifade eden Arter, bunu 2017 Kasım ayında tamamladıklarını dile getirdi.

Şu anda faal durumda olduğunu söyleyen Arter, sur içinin yıllar itibarıyla canlandırılmasının konuşulduğunu, “Suriçi öldü, hayat durdu gibi sitem vardı hem halkımızda hem esnaftan” dedi.

Gelen turistlerin de ilgisini çeken fazla bir şeyin eskiden olmadığını söyleyen Arter, turistlerin günü birlik geldiklerini, tarihi yerleri dolaşıp gittiklerini ifade etti.

Eskiden fazla oturulacak gezilecek bir yerin de bulunmadığını kaydeden Arter, Othello Kalesi’nin restore edilmesinden sonra, hemen yan tarafında bulunan Othello Parkı’nın çevre düzenlemesini yaptıklarını kaydetti.

Hem sanat çevreleriyle hem de tarihi eserle bütünleşmesi adına oraya bir de Shakespeare büstünü diktiklerini söyleyen Arter, “daha çok beğeni kazandı, hareketlenmeye başladı sur içi” şeklinde konuştu.

Şimdi restoranlar, lokantalar müzikli kafeleriyle artık söz konusu bölgelerin canlandırılmasıyla ilgili bir sıkıntının ortada kalmadığını belirten Arter, üzerinde çalıştıkları konunun artık bu yoğunluğu nasıl disiplin artına alabilecekleri olduğunu ifade etti.

“Daha fazla nasıl geliştirilir, onu düşünüyoruz”

Hem trafiğiyle hem de insan yoğunluğuyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Arter, “Suriçi canlandırma projesini geçtik artık nasıl daha fazla geliştirtirdeyiz” dedi.

Suriçi’nin bu güzelliği kazanırken surların etrafını çevreleyen hendeğin kırk yıldan beridir atıl durumda bulunduğuna da dikkat çeken Arter, “bir çöplük gibi kullanıyordu. Sahipsizlik vardı” dedi.

Kendilerinin orayı 2014 yılında temizlediklerini söyleyen Arter, “eski eserler ve müzeler dairesiyle istişare içerisinde anıtlar yüksek kurulun kontrolünde geliştirdiğimiz bir projeyle bugün güzel yumuşak zeminli doğasına, dokusuna dokunmadan bir yürüyüş güzergahını, surları çevreleyen 3 km ye yakın bir güzergahı Mağusa’ya kazandırmış bulunuyoruz” dedi.

Bölgenin girişinde de bir turizm tanıtma ofisinin bulunduğunu belirten Arter, “önümüzdeki günlerde tam anlamıyla faal duruma geçecek” dedi.

Şimdi son rötuşlarının yapıldığını kaydeden Arter, “girişlerinde bisikletler olacak. İsteyen insanımız gelip orda bisiklet sürebilecek” şeklinde konuştu.

Hendek düzenleme projesinin 3 milyona yakın bir paraya mal olduğunu belirten Arter, bunun bir kısmının TC Büyükelçiliği finansmanıyla yapılırken geri kalan kısmının da belediye bütçesinden yapıldığını ifade etti.

Diğer büyük projelerde de TC Büyükelçiliği’nin finans desteğinin her zaman olduğunu dile getiren Arter, yeterli olmadığı noktada belediye bütçesinden projeyi daha da genişleterek büyütebildiklerini söyledi.

Hendek düzenleme projesinin de şu an tamamlanmış bulunduğunu söyleyen Arter, “bu da büyük bir projeydi hem gecikmişti hem de Mağusa halkına, ülkeye, turizme bunu kazandırmış olduk” dedi.

Hendeğin üst tarafında aşıklar yolu olarak bilinen bir yolun bulunduğunu belirten Arter, geçen dönem seçim kitapçıklarında bu projenin bulunmadığını söyledi.

Bu dönem iddialı oldukları projelerden bir tanesinin de bu olduğunu ifade eden Arter, aşıklar yolu çevre düzenleme projesinin önemli bir projeleri olduğunu ve tamamlanıp izinlerinin alındığını kaydetti.

İşin “kepçeyi vurmaya” geldiğine dikkat çeken Arter, üst yolun yayalaştırılması ve ona paralel bir yolun trafiğin akışı için yapılacağını belirtti.

Aradaki alanın da düzenleneceğini belirten Arter, maliyet bakımından TC Büyükelçiliğinin yardım ve desteği olacağını kaydetti.

“Bunları turizm için yaptık”

Tüm bunların turizm için yaptıkları olduğunu söyleyen Arter, “Akyar Sınır Kapımız güneye açılan kapımızdı. Normal bir geçiş kapısıyken şu an da turistik bir geçiş kapısı olarak bu dört yıl içerisinde orayı modern bir şekilde düzenledik” dedi.

Sürekli temiz ve pırıl pırıl tutulan bir kapı olarak bunu yapmış bulunduklarını ifade eden Arter, her bölgede parklar sözlerinin olduğunu, bunları yaptıklarını ve gereken yeşil alanın olması, yeşil olmayan yerleri sürekli yeşillendirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Çanakkale Şehitliği’nin bulunduğu alanın yıllarca atıl durumda bir alan olarak yerinde saydığını kaydeden Arter, kendilerinin orayı büyük bir projeyle çevre düzenlemesi yaptıktan sonra hem duyulması gereken saygıya ulaştırdıklarını hem de yeşil bir alan oluşturduklarını söyledi.

Bu projenin de tamamlandığını kaydeden Arter, Türkiye’den gelen turistlerin orayı ziyaret ettiğini belirtti. Ziyaretçilerin oraya yoğunca gittiğini gördüklerini belirten Arter, şu ana kadar 20’nin üzerinde projenin tamamlandığını ifade etti ve bugün itibariyle devam eden projelerinin olduğunu aktardı.

Maraş asfalt kaldırım projesinin bu 4 yıl içinde yaptıkları en büyük projelerden biri olduğuna vurgu yapan Arter, 4 milyon 700 bin lira keşif bedeliyle yola çıktıkları bir proje olduğunu söyledi.

“Şehir dört bir yandan kalkınmalı”

“Mağusa’yı, Maraş bölgesi tarihi sur içi, üniversite bölgesi, Tuzla, Mutluyaka, dört bir yandan ayağa kaldırmamız lazım” diyen Arter, o yüzden projelere öncelik koyarken bir tarafın zayıf kalmaması gerektiğini belirtti ve şehrin her taraftan kalkınması gerektiğini dile getirdi.

Şehrin en büyük sorunlarından biri olan ve sokaklarda başıboş dolaşan sevimli dostlarımız için belediyenin öz kaynaklarıyla Köpek Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni şehre kazandırdıklarını kaydeden Arter, “hayvan severlerimiz onları sahiplenene kadar, sevimli dostlarımızı merkezimiz de sağlıklı bir şekilde ağırlıyoruz” dedi.

Glapsides Plajı’nın hem daha çağdaş hem daha güvenli bir şekilde halka hizmet verebilmesi için ilk etapta mevcut duşlar, şezlonglar ve büfenin eksik ekipmanlarının tamamlandığını söyleyen Arter, ikinci etapta ise, yürüyüş yolu, oturma bankları ve aydınlatma sistemi yapılarak Glapsides Plajı çağdaş bir görünüm kazandığını belirtti.

“Şehrimizi denizle buluşturma projelerimizden biri olan Derinya Plajı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’yla imzalanan protokol ile halkımızın kullanımına sunuldu” diyen Arter, bugün plajın 240 şezlongla halka hizmet verdiğini söyledi.

Gazimağusa’nın Silver Halk Plajı’nı kazandığına dikkat çeken Arter, hazırladıkları “Yağmur Suyu Drenaj Projesi” kapsamında şehrin dört bir tarafına ve özellikle şikayetlere neden olan bölgelerine kalıcı çözümler getirildiğini belirtti.

Şehrin dört bir tarafında ihtiyaçlı noktalar belirlenerek, alt yapı çalışmaları tamamlanan bölgelere asfalt dökümünün yapıldığını kaydeden Arter, Kombos meydanının yeni bir görünüm kazandığını ifade etti.

Daha birçok projelerini tamamladıklarını belirten Arter, yeni kitapçığa yazmadıkları, çok büyük bir proje olmadığını ama kediler için de bir barınak projelerinin olduğunu belirtti.

“Halktan fazlasıyla destek görüyoruz”

Halktan fazlasıyla destek gördüklerini belirten Arter, “bizim projelerimiz geçmiş yıllarda da böyleydi” dedi.

2014 yılında projelerle başladıklarını, 4 yıl boyunca projeleri konuştuklarını kaydeden Arter, hayata geçirdikleri projelerle kültür sanat başkenti olan Mağusa’yı, büyük projelerin de başkenti yaptıklarını söyledi.

“Bizde durağanlık yoktur” şeklinde konuşan Arter, projelerden birinin bitip diğerinin başladığını söyledi ve bunun da böyle bir süreç olduğunu aktardı.

Parasal kaynak noktasında ise TC büyük elçiliğinin büyük katkısı olduğunu belirten Arter, Ali Mahir Parkı gibi hayvan barınağı gibi daha az maliyeti olan projeleri kendi bütçeleriyle gerçekleştirdiklerini ifade etti.

2018 bütçesinde de, bütçe dairesinin görüşünü aldığını kaydeden Arter, “bizim bütçeyle ilgili yatırımı en fazla, yatırım kalemi en fazla olan bütçelerden biri bizimki” dedi.

Bunun önemli bir konu olduğunu kaydeden Arter, belediyeyi 55 milyon bütçeyle devraldığını, bütçenin şu an iki katına çıktığını belirtti.

Bütçenin 108 milyona ulaştığını belirten Arter, şu anda iki misline çıktığını, bunun da iyi bir gösterge olduğunu belirtti.

Borçlara bakıldığında ise göreve geldiğinde 55 milyon bütçede 17 milyon gibi bir borcun olduğunu söyleyen Arter, şu anki borcun 13 milyon civarında olduğunu fakat bütçenin de 108 milyona çıktığını ifade etti.

Kredi alarak yaptıkları projelerinin de olduğunu söyleyen Arter, taksitlerin düzenli olduğunu ifade etti ve ihtiyat sandığı, sosyal sigorta ve vergi dairesine her hangi bir borcun bulunmadığını dile getirdi.

Bu projeleri gerçekleştirmek için ihtiyaç olduğunda hizmet alımı da yaptıklarını kaydeden Arter, “hiçbir siyasi rüzgarın tesiri altında kalmıyoruz” şeklinde konuştu.

“Halk, yaptıklarımızdan memnun”

“Mağusa halkının bu 4 yıldan sonra, yaptıklarımızdan sonra bir memnuniyetinin olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuşan Arter, o yüzden göreve devam etmek istediğini söyledi.

İcraatlarının son sürat devam edeceğini dile getiren Arter, muhalefetin de her zaman olacağını söyledi.

“Ben belediye başkanı olarak oy birliğini zorladım her zaman” şeklinde konuşan Arter, hem katılımcı hem de tüm siyasi partilerin görüşünün olması açısından bunun önemli olduğunu söyledi.

Büyük projelerde, hendek projesi, pazar yeri gibi projelerin hepsinde meclisin oy birliği kararının olduğunu ifade eden Arter, muhalefet de dahil oy birliği kararının bulunduğunu söyledi.

Belediye başkanının bütün partilerle uyum içinde çalışması gerektiğini ifade eden Arter, önemli olanın şehir için o belde için ne kadar halk desteği alarak projelerin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

“Projelerimizin hiçbirinden olumsuz görüş almadık ve bundan sonra da böyle devam edecek” şeklinde konuşan Arter, yaptıkları işte art niyetlerinin olmadığı, derslerine çok iyi çalıştıkları için bu desteğin halktan geldiğini kaydetti.

Arter, “Mağusa değişecek dedik, değişti. Şimdi Mağusa kazanacak diyoruz, kazanacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER