banner6

Mağusa Limanı’nın yeni iskelesi 2022’de yapılacak

banner37

KKTC Limanlar Dairesi Müdürü Hasan Curcioğlu, Gazimağusa Limanı’nda 3 yıl önce yıkılan iskelenin yerine, şubat ayında yeniden iskele inşa edileceğini duyurdu, geçici iskeleyi güçlendirmek için denize vinçle duba indirtti

Mağusa Limanı’nın yeni iskelesi 2022’de yapılacak
banner8

Sedef BOŞNAK

KKTC Limanlar Dairesi Müdürü Hasan Curcioğlu, kentin kalbi Gazimağusa Limanı’nda 3 yıl önce yıkılan iskelenin yerine, şubat ayında yeniden iskele inşa edileceğini duyurdu, geçici yüzer iskeleyi güçlendirmek için denize vinçle duba indirtti.

Hasan Curcioğlu, 30 metre uzunluğundaki iskelenin, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’ın öncülüğünde, TC Yardım Heyeti’nin katkılarıyla inşa edileceğini anlattı.

Curcioğlu, “Yüz yılı aşkın bir süre önce İngilizler tarafından yapılan iskelenin yıkılmayan kısmında da ciddi sorun var. Ancak, bize resmî olarak sıkıntı aktarılmadı. Aktarılsaydı, 30 metrelik değil 100 metrelik bir iskele yapılırdı” dedi.

“Demir ayaklar çürük, çökebilir”

Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgürel, tarihi ahşap iskelenin güçlükle ayakta durduğunu, olası bir fırtınada çökebileceğini söyledi.

Melih Akgürel, bakanlıkla istişare içerisinde olduklarını belirterek, iskelenin tümünün yapılabilmesi için çaba sarf edip, hasar tespiti için çalışma yapacaklarını anlattı.

Akgürel, iskele ayaklarının yüzde 60’ının çürüdüğüne vurgu yaptıktan sonra, şöyle dedi:

“İskele, üzerine bağlı olan tekneler sayesinde ayakta duruyor. Ancak, Laguna Limanı’na giden tekneler iskelenin sağ ve sol tarafındaki dengeyi bozdu. İskele şu an tek taraftan tutunuyor. Fırtınada, iskele dışa doğru çekiliyor. Üzerinde yürüdüğünüz zaman çökme riskini hissedebilirsiniz. Daha kötü sonuçlar doğmadan gereken yapılmalı. Çalışmalarımız sürüyor, umutluyuz.”

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104