Mağusa'da tarihi kapı heyecan yarattı

banner37

Gazimağusa’da yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Akkule’nin batı tarafından bulunan tarihi kapının yerine ahşaptan başka bir kapı yerleştirilmesi Mağusalıların kuşkulanmasına yol açtı

Mağusa'da tarihi kapı heyecan yarattı
banner90

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Hendek ve Akkule’de yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Akkule’nin batı kısmındaki orijinal tarihi kapının yerine ahşaptan başka bir kapı yerleştirilmesi Mağusalıların kuşkulanmasına yol açtı.

Suriçi’nin ünlü deniz kapısının da yıllardır yerinde olmaması nedeniyle bu kapının da kaderinin Deniz Kapısı’ndaki kapı gibi olmamasını dileyen Mağusalılar, İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay’ın açıklamasının ardından rahat bir nefes aldı.

banner9
Ali Tuncay, söz konusu kapının orijinal kapının ahşap kapının yanında durduğunu, o bölüme girilmediği için de görülemediğini bildirdi.

Baybars: Kapı yerinde yok

Gazeteci yazar Erdoğan Baybars, “Kapı Nerede ?” başlığıyla sosyal medya hesabı üzerinden fotoğraflı bir şekilde yaptığı paylaşımda; “ Hendek ve Akkule elden geçirildi. Akkule'nin batı tarafında bir kapı vardı. Çalışmalar tamamlandı, bir baktık, kapı yerinde yok. Paravan çakmışlar. Bu kapı nerede? Daha açıkçası, kimde? Sormak, yurttaşlık görevimiz. O ünlü deniz kapısı da, böyle bir çalışmadan sonra ortadan kaybolmuştu. Aradan yıllar geçti, akıbetinden haber yok. Kaderleri benzemesin” şeklinde sorular yöneltti.

Tuncay: Orijinal kapı, ahşap kapının yanında

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay ise, Erdoğan Baybars’ın gönderisine yaptığı yorumda; “Kapılar koruma altına alındı. Orijinal kapı, ahşap kapının yanında durmaktadır. O bölüme girilemediği için görülmedi. Tüm alan ve içerisindekiler Eski Eserler Dairesi'ne devrediliyor” şeklinde açıklamada bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108