Mağusalı vekillerden erken hükümet kurma çağrısı

Gazimağusa İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, Gazimağusa’dan 13 vekile mazbatalarını takdim etti

Mağusalı vekillerden erken  hükümet kurma çağrısı
  • 16 Ocak 2018, Salı 9:14

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’nın 13 yeni milletvekili dün Rauf Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle mazbatalarını aldı.

KIBRIS’a konuşan bazı Mağusalı milletvekilleri, halkın iradesine saygı duyduklarını belirterek erken zamanda hükümet kurma çalışmalarının başlaması gerektiğini belirtti.

Törende, Gazimağusa İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, mecliste görev alacak, 2’si kadın 13 vekile mazbatasını takdim etti.

Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, Ulusal Birlik Prtisi’nden (UBP) Sunat Atun, Dursun Oğuz, Oğuzhan Hasipoğlu, Ersan Saner ve Resmiye Canaltay’a; Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) Erkut Şahali, Teberrüken Uluçay, Asım Akansoy’a; Halkın Partisi’nden (HP) Hasan Topal ve Ayşegül Baybars’a; Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) Hüseyin Angolemli’ye, Demokrat Parti’den (DP) Fikri Ataoğlu’na, Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) Erhan Arıklı’ya mazbatasını verdi.

Vekiller, pazartesi günü ant içerek, göreve başlayacak.

Aksun: Sandık, demokrasinin aynasıdır

Gazimağusa İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, 3 aylık hazırlık süresince, titiz bir şekilde çalışan mahkeme personeli ve yargıçlardan oluşan kurul üyelerine teşekkür etti.

Aksun, konuşmasının ardından, alışılmışın dışında olan ve hep merak edilen perde gerisindeki kurul mutfağındaki çalışmaları içeren bir videoyu da katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasında, 7 Ocak 2018’de ülke genelinde gerçekleşen milletvekili seçiminde, bölgedeki 13 milletvekilinin mazbata alıp, milletin meclisine girmeye hak kazandığını söyleyen Aksun, Gazimağusa İlçe Seçim Kurulu’nun yargı organının bir parçası olarak, kendisine verilen vazifeyi, ciddiyet ve titizlikle yerine getirmenin haklı gururunu yaşadığını söyledi.

Fadıl Aksun, şöyle devam etti:

“Temsili demokraside milleti temsil ederken, seçili demokrasinin kalbi olarak, biz de bu bilinçle sandığı demokrasinin aynası olarak niteledik. Yeni bir seçim sistemiyle yapılan bu seçim hazırlığının üzerimizde ciddi bir yük oluşturduğunu söylememiz gerekir. Propaganda sürecinin sağlıklı, eşit ve adil bir şekilde yürütülmesiyle, seçmenin sandıktaki iradesinin doğru bir şekilde tespit edilip, sonuçlara yansıması kurulumuzun asli vazifesidir. Bu aşamada, seçime katılan tüm siyasi partilere ve bağımsız adaylara, seviyeli ve özellikle çevreye duyarlı bir propaganda süreci yürüttükleri için teşekkür ederiz.

Yeni seçim sisteminin kendine has zorluklarına rağmen, sandık başında, 30 saate varan, kesintisiz ve uykusuz çalışmalarından ötürü, 550 sandık kurulu üyemize huzurlarınızda teşekkür etmek isterim.

Seçim günü, seçmenin huzur içinde ve iradesinin tam olarak seçim sonuçlarına yansıyacağı güveniyle, sandık başına gidebilmesi için perde gerisinde, 3 aya yakın bir süredir, gece gündüz,  hafta sonu, yılbaşı demeden çalışan ve tek bir gün dahi hastalık veya başka bir mazeretle görev başına gelmemezlik etmeyen, cefakâr meslektaşlarıma ve değerli personelime, sizlerin huzurunda ve bu kürsüde, bir kez daha minnetimi belirtmek isterim. Bizlere bu süreçte destek olan ailelerimize ve sevenlerimize, tüm kurum adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Sizler olmadan biz bu yükün altından kalkamazdık. Yine, bize her türlü imkanı veren DAÜ rektörlüğüne ve VYK’ya sonsuz teşekkürlerimi sunarım”.

Uluçay: Hükümet kısa sürede oluşturulmalı

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, halkın iradesini sandığa yansıttığını belirterek bu iradeye göre, hükümet modeli içerisinde koalisyonun işaret edildiğine dikkat çekti. Uluçay, “Büyük ihtimalle, partiler koalisyon oluşturmak için, yemin töreninden sonra, resmi olarak çalışma başlatacaklar ve neticesinde de bir hükümet oluşacak” dedi.

Uluçay, 2018 yılının bütçesinin henüz geçmediğine vurgu yaparak, 2018’e ekonomisinde ciddi sıkıntıların baş göstereceğine dair işaretlerin var olduğunun altını çizdi ve sandığa yansıyan irade doğrultusunda, koalisyon hükümetinin oluşturulup, kısa zamanda ülkenin ihtiyaç duyduğu icraatları ve görevleri yerine getirmesi gerektiğini savundu.

Uluçay, şöyle devam etti:

“Halkın siyasetçilerden beklentisi budur. Yansıyan irade doğrultusunda öncelikli görevin, demokratik temayüller gereği UBP’ye verilmesi gerektiği inancındayım. Resmi görüşmeler neticesinde koalisyonun nasıl kurulacağı ortaya çıkacak. İrade nettir. Kurulacak koalisyon hükümetinde, ülkenin içinde bulunduğu zor koşullardan çıkması için icraatların ve faaliyetlerin yapılması doğrultusunda halk, net mesajını iletmiştir. Bu mesajın değerlendirilmesi ve ülkenin yararına ve geleceğine dönük icraatların yapılması en büyük beklentimizdir. Bizler de birer siyasetçi olarak, bu konuda üzerimize düşeni yapacak ve çalışacağız”.

Canaltay: Erken seçimden kaçmayız

UBP Gazimağusa Milletvekili Resmiye Canaltay, UBP’nin halktan aldığı oylara ve sandıktan birinci parti çıkmasına saygı gösterilmesi gerektiğini, aksi halde erken seçimden kaçmayacaklarını söyledi.

Canaltay, halkın erken bir seçimi ne maddi ne de manevi olarak kaldıramayacağına da değinerek halkı düşündüğünü iddia eden siyasi partilere, UBP ile hükümet kurma çağrısı yaptı.

Şahali: İtibar erozyonu var, önlenmeli

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, 7 Ocak seçimlerinde, halkın iradesinin, yeni bir meclis yapısı ortaya çıkarttığını belirterek, “Beklentimiz, temayüllere uygun bir biçimde, cumhurbaşkanımızın, UBP’den başlayarak görevlendirme yapmasıdır. As olan, iradenin sonucunda, bir hükümet yapılandırmasının ortaya çıkarılabilmesidir. Mevcut meclis bir hükümet ortaya çıkartmak durumundadır. Bu hükümet, hem meclis fonksiyonunun yerine getirilmesi, hem de hükümet etme görevini yerine getirecek bir aritmetiğine dayalı olmalıdır” dedi.

Hükümet arayışların bahsettiği çerçevede devam etmesi ve sonuçlandırılması gerektiğini söyleyen Şahali, 7 Ocak’taki iradenin, mutlak surette halkın yararına sonuçlar doğurması için çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Erkut Şahali, şöyle konuştu:

“Bu konuda tüm siyasi partiler ve milletvekilleri sorumlu davranmalıdır. Öte yandan, hem siyasette hem de siyasetçiler adına yaşanmakta olan itibar erozyonunun önlenmesi gerekiyor.

Bu konu, tüm milletvekillerinin ve tüm siyasi partilerin gündeminin, en üst sırasında yer almalıdır. Siyasete ve siyasetçilere duyulan güvenin aşağılarda seyretmesinin, ülkenin enerjisinden eksiltmektedir. Dolayısıyla öncelikli görev yeniden halkın güvenini kazanmaktır. Bu da, elbette geçmişte yaşanmış olan icraatlarla ilgili somut verilere dayalı raporlamanın yapılarak,  varsa usulsüzlüklerin ve yasa dışılıkların en ağır bir biçimde cezalandırılmasıyla olacak”.

“Toplumun, daha çok şeffaf ve demokratik bir yapıya kavuşmasının önü açılmalıdır” diyen Erkut Şahali, hükümetin kurulmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu ve şöyle devam etti:

“Parti meclisinin kararı çok nettir. UBP ile herhangi bir hükümet yapılanması içerisinde yer almayacağız. Eğer ziyaret niyetleri olursa ikramımızı yapacağız ve bu konudaki görüşümüzü resmen bir kez daha ileteceğiz ve göndereceğiz.

Herhangi bir hükümette, UBP ile birlikte yer almayacağız. UBP ile ilgili değerlendirmemiz, yalnızca UBP’yi yönetenlerden ötürü değildir. UBP’ye oy verenlerin sağduyusu ve demokratik olgunluğu saklı kalmak kaydıyla, UBP,  parti- devlet bütünleşmesinin simgesidir aslında. Bu yapıdan kurtulduğu ve gerçekten icraat ortaya koyabilecek bir yapıya kavuştuğunun kanıtladığı noktada farklı bir değerlendirmeye tabi tutulabilecek. O güne kadar UBP ile hükümet oluşumu noktasında kapılarımız kapalı kalmaya devam edecektir.

Meclis aritmetiği ortadadır. Meclis aritmetiği birden çok farklı hükümet ihtimalini bünyesinde barındırmaktadır. Bu ihtimaller bertaraf oldukça mümkün olan yapılanma kendiliğinden ortadadır. Cumhurbaşkanının yapacağı görevlendirmenin sonuçlarına bakmak gerek. 7 Ocak’ta yapılan bir seçimin bir anlamı olmalı, bir sonuç üretilmeli. Halk yararına olmalı. Hiçbir siyasinin veya siyasi partinin, 7 Ocak sonuçlarını, kendi özel menfaati veya partisel menfaatine bakımından değerlendirmeye hakkı olmadığını düşünüyorum”.

Baybars: HP, hükümet etmek için yarışa girdi

Meclisteki en genç kadın milletvekillerinden HP Gazimağusa Milletvekili Ayşegül Baybars ise, meclis aritmetiğinin sıkıntılı olduğunu belirtti ve parti meclisinin aldığı karar doğrultusunda ilerleyeceklerine vurgu yaptı.

Baybars, HP’nin, hükümet etmek ve hükümette olmak için seçim yarışına girdiğine dikkat çektikten sonra, şöyle konuştu:

“HP, halkın iradesine saygılıdır. Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda olası koalisyon seçeneklerini değerlendireceğiz. Halka hangi noktada daha iyi hizmet vereceğimizi görüşeceğiz. Cumhurbaşkanının görevlendirmesinden sonra da süreç ilerleyecek.

Meclis yasama faaliyetinin yapıldığı yerdir. Hukukçu olarak, yasama faaliyetlerinin yapılması gerektiğine inanıyorum. Yeni yasaların yapılması, gerekse var olan ve güncellikten uzak yasaların, güncelleştirilmesi noktasında ciddi tıkanıklık yaşanıyor.

Ülke için gerekli olan çoğu yasa, meclisin tozlu raflarında bekletiliyor. Temel önceliklerimden biri, günümüz koşullarına uygun çağdaş ve özellikle uluslararası hukuku yakalayacak bir yasama faaliyetinin yürütülmesine katkı koyabilmek. Bu bağlamda, çok ciddi yasalar çıkarılması gerekiyor. Nerden buldun yasasının hayata geçirilmesinin yanı sıra, uluslararası suç örgütleri, organize suç örgütleri, insan kaçakçılığı ve ticareti anlamında bizleri uluslararası hukukun düzeyine çekebilecek yasaların, mecliste hayat bulması konusunda katkı sağlamak isterim. Bilişim suçları yasası yok, ciddi anlamda borç ve alacak arasındaki denge bozuldu faiz yasamız yok.  HP olarak, müşavirlik isteminin kaldırılmasına yönelik ivedi adımlar atacağız. Ülke için çalışacağız”.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık