Mağusalıların sağlığı ciddi tehdit altında

banner37

Gazimağusa Belediyesi Kanalizasyon Birimi yetkilileri, “Kanalizasyon Şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi” projesinde 2 binden fazla ev bağlantısının şartnameye uygun yapılmadığını belirterek borulardaki çatlaklar ve ters eğimler nedeniyle, kentin atık suyunun yeraltı sularına karıştığını açıkladı ve uyardı:

Mağusalıların sağlığı ciddi tehdit altında
banner8

Ceren ÖZBİL

Mağusa’da, yaklaşık 10 yıl önce Avrupa Birliği (AB) finansmanında gerçekleştirilen “Kanalizasyon Şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi” projesinde tespit edilen hatalar, Mağusa halkına büyük mağduriyet yaşatacak.

Gazimağusa Belediyesi Kanalizasyon Birimi’nden İnşaat Mühendisi Atila Aypar ve Çevre Yüksek Mühendisi Doğuç Veysioğlu, söz konusu proje kapsamında 2 binden fazla parsel (ev) bağlantısının şartnameye uygun olmayan biçimde inşa edildiğini açıkladı.

Aypar ve Veysioğlu, sistem bütünlüklü ve kapsamlı şekilde tamir edilmediği takdirde, Mağusa halkı ve çevre sağlığının ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı. Borulardaki çatlaklar ve ters eğimler nedeniyle, kentin atık suyunun yeraltı sularına karıştığının altını çizen Aypar ve Veysioğlu, yer altı su seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde ise hatlara giren su nedeniyle Mağusa halkının vergilerinin boşa harcandığını belirtti.

Aypar ve Veysioğlu, pompa istasyonlarında ters eğimle döşenmiş borular nedeniyle oluşan asidik gazlar nedeniyle düzgün çalışmadığını ve sulak alanlara taşmalar olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi Kanalizasyon Birimi’nden İnşaat Mühendisi Atila Aypar ve Çevre Yüksek Mühendisi Doğuç Veysioğlu, KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in, Mağusa Atık Su Arıtma Tesisi için yeni açılan projenin 3 yıl süreceği, bunun da Mağusalı’yı 3 yıl boyunca mağdur edeceği iddiasına ve diğer açıklamalarına yanıt verdi.

Gürcafer’in “Proje 3 yıl sürecek ve Mağusa halkı mağdur edilecek” iddiasına Aypar ve Veysioğlu, “Mağusa halkı esasen 2012 yılında tamamlanmış olması gereken ancak hatalı ve eksik işler nedeniyle tamamlanmadan

Mağusa Belediyesi tarafından zorunlu olarak devralınan kanalizasyon sistemi nedeniyle mağdur

edilmiş durumdadır” yanıtını verdi.

Hatırlanacağı üzere “Mağusa Kanalizasyon Şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi” projesinde tespit edilen hatalar nedeniyle yargı süreci devam ediyor. AB de konuyla ilgili yeni bir ihale açtı.

Söz konusu ihale Mağusa’da 31 kilometrelik alanın 2 buçuk metre genişliğinde yeniden kazılıp, mevcut boruların çıkarılması ve yerine yeni boru döşenmesini içeriyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise AB’nin Mağusa’ya yapılan kanalizasyon ile ilgili yeni bir ihale açmasını duruşma sürecini kapatmak ve bazı AB yetkililerini korumak olarak yorumlamıştı.

Projenin vizelenme süreci

banner134

Gazimağusa Belediyesi Kanalizasyon Birimi’nden İnşaat Mühendisi Atila Aypar ve Çevre Yüksek Mühendisi Doğuç Veysioğlu’nun Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in KIBRIS’a yaptığı açıklamalara karşı yazılı yanıt verdi.

“Projenin vizeli olmaması” iddiasıyla ilgili Aypar ve Veysioğlu, şöyle dedi:

“2009 yılında ilgili yüklenici sözleşme imzalayarak yüklendiği proje vize edilmemişti. Şimdi, işler hatalı ve eksik yapıldıktan ve sözleşme davalık olduktan sonra orijinal projenin vizesiz olduğu konusunun öne sürülmesi manidardır. Biz tamirat projesi ve orijinal projenin vizelenmesi için gerekli işlemleri başlatmış, orijinal projeyi içeren ilk dosyayı ön görüş almak maksadıyla Mayıs ayında İnşaat Mühendisleri Odası’na teslim etmiştik. Bildiğimiz kadarıyla projenin vizelenme süreci devam etmektedir, vizelenmesi için de tarafımızdan gerekli

teknik desteği vermeye devam edeceğiz”.

“Kanalizasyon sistemindeki sorunlar inşaat hatasından kaynaklı”

“Koku ve atık su birikme probleminin projeden kaynaklandığı” iddiasının doğru olmadığını belirten Aypar ve Veysioğlu, şu anda sistemde yaşanan sorunların, orijinal projedeki eğimlerin az olmasından değil, yüklenici

tarafından döşenmiş hatlarda yarık, çatlak, ters eğim, kot hatası, boru çeperinde çöküntüler gibi binlerce inşaat hatasından kaynaklandığını söyledi.

Aypar ve Veysioğlu, “Bu hatalarla ilgili detaylı analizler CCTV kamera görüntüleriyle ortaya çıkmıştır. Gazimağusa Belediyesi Kanalizasyon Birimi’nin de bu hatalarla ilgili detaylı raporları mevcuttur ve bu raporlar Başkanlığa ve Belediye meclisine defalarca sunulmuştur” dedi.

“… Ülkemizde tecrübeli herhangi bir müteahhit yok”

Arabulucu Kurul (DAB) tarafından belirtildiği iddia edilen “sen bu kadar tecrübeli bir firma olarak bu projenin yanlış olduğunu bile bile yapmamalıydın” söylemiyle ilgili de Aypar ve Veysioğlu, şöyle dedi:

“DAB’ın kararını bu kadar basite indirgemek ve inşaattan kaynaklanan hataları küçümsemek bize göre doğru değildir.

‘Tamirat için 1.5-2 milyon Euro yeterlidir’ iddiasını yapan kişi veya kurumlar, hazırladıkları (varsa) detaylı uygulama projesi ve keşifleri Gazimağusa Belediyesi’ne sunabilir ve bunlar tarafımızdan değerlendirilebilir. Şu anda bu iddianın teknik dayanağı mevcut değildir ve bize göre doğru (mümkün) değildir.

‘31 km’lik kazı nedeniyle Mağusa’nın bataklığa dönüşeceği’ iddiasıyla ilgili de, tamirat işleri doğru planlanıp

programlanırsa, doğru yöntem ve tecrübeli yüklenici tarafından icra edilirse böyle bir durum ortaya çıkmayacaktır. Bize göre, Kuzey Kıbrıs’ta bu tecrübeye (teknik ve mali donanıma) sahip herhangi bir müteahhit mevcut değildir. Şu ana kadar olan izlenimimiz, Avrupa Komisyonu’nun yaşanan sorundan ders çıkardığı, tamirat işlerinde daha sıkı kontrol uygulayacağı ve işleri tamirat konusunda tecrübeli müteahhitlere yaptıracağıdır.

“Mağusa halkının sağlığı bir müteahhitin davasına mahkûm edilmemeli”

‘Devam eden bir mahkeme süreci var, bekleyin bitsin, o arbitration sürecine göre hem siz hem biz bir tavır alıp, Mağusalıyı bu durumdan kurtaralım’ sözü ve hemen ardından söylenen ‘Mağusalının bu konuda bir hassasiyeti var, bu kokudan kurtulmak istemektedir’ söylemi birbiriyle çelişmektedir. Mağusalılar ve biz teknik kişiler olarak yıllardır bu tamirat projesinin en erken zamanda başlamasını hedeflemekteyiz. Mağusa halkının sağlığı bir müteahhitin alacak verecek davasına mahkûm edilmemelidir.

‘Bizim yöntemimizde, tespit edilen noktalar tek tek kazılıp kapatılacak, ekstra pompa istasyonları kurularak birikintinin önüne geçilecek’ iddiası, teknik olarak gerçekçi olmayan, ciddiye almayacağımız bir iddiadır.

‘31 km boru içerisindeki insan dışkısı ne olacak?’ sorusu için de şartnameye göre yüklenici by-pass pompalarıyla sistemi çalışır durumda tutmak zorundadır. Şartname, doğaya veya çevreye deşarj yapılmasına izin vermemektedir”.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88