Mağusa’ya kadın sığınma evi yapılacak

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bakanlığın, engelliler ve kadınlara yönelik projeleri hakkında bilgi verdi:

Mağusa’ya kadın sığınma evi yapılacak
banner90
banner8

“KADIN SIĞINMA EVİ İÇİN YER BAKIYORUZ”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kadın sığınma evi konusunda çalışmaları olduğunu anlattı. Sucuoğlu, Lefkoşa’da, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait bir sığınma evi olduğunu ve belediye başkanı ile yaptığı görüşmede, bunun yeterli olduğunu gördüğünü belirtti. Bu nedenle yeni sığınma evini Mağusa’ya yapmayı planladıklarını kaydeden Sucuoğlu, yer arayışında olduklarını söyledi

“KAMUYA DA ENGELLİ İSTİHDAM EDİLECEK”… Bakan Sucuoğlu, özel sektöre engelli istihdam edilmesi için teşvik verilmesinin, kamuya engelli istihdamı yapılmayacağı anlamına gelmediğini belirtti.  Kamuya da engelli istihdamı için gerekli çalışmaların yapılacağını anlatan Sucuoğlu, 2008 yılından beri kamuya engelli istihdamı yapılmadığının bilincinde olduğunu ifade etti

Ceren ÖZBİL


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, engelliler ve kadınlara yönelik birçok proje üzerinde çalışıyor.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu projeler hakkında bilgi verdi.


Sucuoğlu, Engelsiz Yaşam Evi için çalışmaların sürdüğünü ve iş bekleyen engellilerin özel sektöre istihdamı için de çeşitli teşvikler verileceğini anlattı.


Bakan Sucuoğlu ayrıca, engellilerin özel sektöre istihdam edilmesine yönelik adımlar atılırken, kamuya da engelli istihdam edilmesini hedeflediklerini söyledi.


Faiz Sucuoğlu bunlara ek olarak Mağusa’ya bir kadın sığınma evi yapmak için çalıştıklarını da ifade etti.
 

“Engelsiz Yaşam Evi” için süreç başladı


Sucuoğlu, Engelsiz Yaşam Evi için de çalışmalarının devam ettiğini ve projenin ile kontrolünün bittiğini söyledi.


Faiz Sucuoğlu, Engelsiz Yaşam Evi için önümüzdeki hafta ihale sürecinin başlayacağını kaydetti.

“Engelli istihdamı desteklenecek”


Sucuoğlu, özel sektörde istihdam edilecek engelli vatandaşların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının 4 yıl boyunca fondan ödeneceğini açıkladı.


Engellilere asgari ücretin yüzde 80’i kadar ilave ödeme de yapılacağını, bunun da fondan karşılanacağını kaydeden Sucuoğlu, hedefin özel sektörde engelli istihdamını teşvik etmek olduğunu belirtti.


banner134
Bakan Sucuoğlu, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’na işaret ederek, engellileri istihdam eden işverenlere sosyal güvenlik yatırımlarının tamamı kadar teşvik verileceğini bildirdi.


Sucuoğlu, işverenleri, engellileri istihdam etmeye teşvik etmeyi hedeflediklerini söyledi.


İstihdam edilen engellilere maaştan ayrı ilave ücret desteği verileceğini kaydeden Bakan Sucuoğlu, engellileri çalışma hayatına girme konusunda yüreklendirmek istediklerini ifade etti.

“Kamuya engelli istihdamı yapılmayacağı anlamına gelmiyor”


Çalışma Bakanı Sucuoğlu, özel sektöre engelli istihdam edilmesi için teşvik verilmesinin kamuya engelli istihdamı yapılmayacağı anlamına gelmediğini belirtti.


Kamuya da engelli istihdamı için gerekli çalışmaların yapılacağını kaydeden Sucuoğlu, 2008 yılından beri kamuya engelli istihdamı yapılmadığını hatırlattı.


Sucuoğlu, böylece engellilerin dört duvar arasında kalmaktan kurtulacağını söyledi ve ne yazık ki birçok engellinin şu anda evde olduğuna işaret etti.


Faiz Sucuoğlu ayrıca, şu an engellilerin devletten aldığı desteğin de çok düşük bir miktar olduğunu ifade etti.

“Yenierenköy’de de engellilere hizmet verecek bir birim kurmayı hedefliyoruz”


Faiz Sucuoğlu, Yenierenköy’deki sağlık merkezini alabilmek için gerekli başvuruları yaptıklarını belirtti ve hedeflerinin de burayı engellilere ve kadınlara hizmet için kullanmak olduğunu kaydetti.


Sucuoğlu, “Eğer burayı alabilirsek o bölgedeki engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek bir yapıya dönüştürmek istiyoruz” dedi.

“Mağusa’ya bir kadın sığınma evi yapılacak”


Bakan Sucuoğlu ayrıca kadın sığınma evi konusunda da çalışmaları olduğunu anlattı. Faiz Sucuoğlu, şöyle konuştu:


“Lefkoşa’da bir kadın sığınma evi var. Bu konuda belediye başkanı ile de görüştüm. Lefkoşa’da kadın sığınma evi yeterlidir. Bu nedenle Mağusa’da bir kadın sığınma evi yapmayı düşünüyoruz. Bir bina arayışımız var. Bu binanın bulunmasının ardından gerekli çalışmalara başlanacaktır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75