Mahalle sakinlerinden 'Savaştepe' mücadelesi

banner37

Kendileri için manevi değer taşıyan “Savaştepe Sokak” isminin değiştirilmesine tepki gösteren Yukarı Girne sakinleri, sokak isimlerini geri almak için mücadele başlattı

banner87
Mahalle sakinlerinden  'Savaştepe' mücadelesi
banner90
banner8

Ahmet VAMIK
 

Yukarı Girne bölgesi Savaştepe Sokak’ta ikamet eden vatandaşlar, kısa bir süre önce sokak isminin değiştirilmesi üzerine büyük tepki gösterdi.
   Bölge sakinleri, Belediye Meclisi kararı olmadan ve bölge sakinlerine danışılmadan sokak isminin değiştirildiğini savunurken, olayın gerçek boyutunun farklı olduğu anlaşıldı.
   Girne Belediyesi tarafından sokak tabelalarının yenilenmesi projesi kapsamında mevcut “Savaştepe Sokak” tabelası yerine “Kemal Pars Sokak” tabelasının takılması üzerine büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaşayan mahalle sakinleri, “Savaştepe Sokak” ismininse bölgedeki bir çıkmaz sokağa verildiğini söyleyerek, bu değişikliğe anlam veremediklerini ifade etti.
   İmza toplayarak Girne Belediyesi’ne başvuruda bulunan Savaştepe Sokak sakinleri, 1974 yılında bölgede yaşanan yoğun çatışmalar ve bölgede şehit düşenlerin anısına verilen ve kendileri için büyük anlam taşıyan sokak isminin değiştirilmesine karşı olduklarını açıkladı.
   Tüm resmi kurumlar ve resmi evraklarda adreslerinin Savaştepe Sokak olarak yer aldığına da değinen bölge halkı, bu değişiklikten vazgeçilmesi talebinde bulundu.
 

Güngördü: Eski yönetimin

inisiyatifinde yapılan bir değişiklik
   Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, söz konusu değişikliğin kendisinin göreve geldiği ilk dönem olan 2014 yılından önce gerçekleştirildiğini ifade etti.
   Kendisine vatandaşlardan gelen şikayet üzerine bir araştırma yaptığını belirten Güngördü, söz konusu değişikliğin eski belediye yönetiminin inisiyatifiyle yapıldığını ve durumun 2018 yılı içerisinde başlayan tabela yenileme projesi esnasında ortaya çıktığını ifade etti.
   Söz konusu değişiklikle ilgili olarak herhangi bir Belediye Meclisi kararı bulunmadığını doğrulayan Güngördü, “Benim dönemimde eğer bir sokak ismi değişmişse, herhangi bir manevi değeri olmayan isimler değişmiştir. Ya da eğer birisinin ismini bir sokağa vereceksek adı bulunmayan bir sokağa vermişizdir.
   Ben vatandaşlar için manevi değer taşıyan bir sokak ismini asla değiştirmem. Ayrıca o sokakta bir iş yeri olabilir, vatandaşların resmi evrakları o sokak ismine göre olabilir. Yapılacak olan değişikliğin vatandaşların hayatını zorlaştıracak ya da olumsuz etkileyecek bir değişiklik olmaması gerekir” şeklinde konuştu.
 

“Kararı Belediye Meclisi verecek”
   Belediye Meclisi kararı olmadan sokak isimlerinin değiştirilemeyeceğini vurgulayan Nidai Güngördü, bölge sakinlerinin talebi doğrultusunda söz konusu değişikliği Belediye Meclisi’nin oylamasına sunacağını ve sokak isminin “Savaştepe” olarak mı kalacağı veya değiştirilecekse ne şekilde değiştirileceğine Belediye Meclisi’nin karar vereceğini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75