banner6

Mahkeme boyunca gözyaşı döktü

banner37

Tatlısu-Girne anayolunda meydana gelen kazada 59 yaşındaki annesi Gülcan Ter’in ölümüne neden olan araç sürücüsü Harun Ter, hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi

Mahkeme boyunca gözyaşı döktü
banner8

Sedef BOŞNAK

Tatlısu-Girne anayolu üzerinde, geçtiğimiz pazar akşamı, dikkatsizlik sonucu meydana gelen kazada, annesi 59 yaşındaki Gülcan Ter’in ölümüne neden olan araç sürücüsü Harun Ter, sağlık ekipleri eşliğinde mahkemeye çıkartıldı.

Kaza sonucu ayağı ve kolu kırılan 31 yaşındaki Harun Ter, işlediği iddia edilen, “tedbirsizlik veya dikkatsizlik yüzünden ölüme sebep olma”, ihtiyatsız ve tehlikeli sürüş”, “gereken azami dikkati ve ihtimamı göstermeksizin motorlu araç sürüp kaza yapma” , “sürat”, “mümkün mertebe yolun solunun muhafaza etmeme”, “süresi bitmiş sürüş ehliyetiyle araç kullanma” ve “seyrüsefer ruhsatsız araç kullanma” suçlarından, ileride yargılanmak üzere, hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Annesini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan genç sürücü, duruşma boyunca gözyaşlarına boğuldu.

Kaçabilir, cezaevine gönderin

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Ömer Çakır’ı yeminli şahadete çağırdı.

Müfettiş Muavini Ömer Çakır, kazanın oluş şeklini aktardıktan sonra, kaza ihbarından sonra gerekli tüm işlemleri yaptığını, kaza mahallinin fotoğraflarını çektirttiğini, kabataslak krokisini çizerek gerekli ölçümleri aldığını anlattı.

Ömer Çakır, müteveffa Gülcan Ter’e, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde, Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz tarafından otopsi yapıldığını, adı edilenin kesin ölüm sebebinin trafik kazası, çoklu kafa kemiği kırığı ve beyin doku yaralanması olduğunu gösteren ölüm belgesini temin ettiğini kaydetti.

Çakır, tahkikatının, zanlının etki edeceği oranda tamamladığını belirtti ve mahkemeden, ülkede çalışma izinli TC vatandaşı zanlıyı, cezaevine göndermesini talep etti.

Çakır, ayrıca, konu suçun, 7 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim bir suç olup, Ağır Ceza Mahkemesi yetkisinde olduğuna değindi ve ülkede bağı bulunmayan zanlının kaçma ihtimali olduğundan söz etti.

banner134

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden, zanlının, her ne şart altında olursa olsun, 45 günü geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Mine Gündüz Serden ayrıca zanlının doktor kontrolünden geçirilmesi yönünde direktifte bulundu.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 14 Kasım’da saat 17.15 sıralarında, Tatlısu- Geçitkale anayolunun 5-6 km'leri arasında iki aracın yüz yüze çarpışması sonucu meydana gelmişti.

  Lefkoşa’da sakin 31 yaşındaki Harun Ter yönetimindeki SE 999 plakalı salon araçla Tatlısu istikametinden Geçitkale istikametine doğru dikkatsizce seyrettiği sırada, yolun sola meyilli viraja geldiği zaman süratini salim bir hadde indirmeyip, dikkatsiz bir şekilde yolun sağından viraja girmesi sonucu, o esnada karşı istikametten gelmekte olan Çatalköy’de sakin 42 yaşındaki Ahmet Hergüner yönetimindeki LR 087 plakalı pick up aracın önünü tıkaması sonucu yüz yüze çarpıştı.

Kaza sonucu, SE 999 plakalı aracın arka koltuğunda yolcu olarak bulunan 59 yaşındaki Gülcan Ter, vefat etti.

Harun Ter (E-31) ve aynı araçta yolcu olarak bulunan babası Mehmet Ter (E-42) ile LR 087 plakalı araç sürücüsü Ahmet Hergüner (E-42) ve konu araçta yolcu olarak bulunan Hüseyin Karanlık (E-46), Murat Özer (E-23), Levent Korol (E-52) ve Ali Şahan ( E-60), sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahale sonrası Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Harun Ter haricindeki tüm yaralıların taburcu olduğu, Harun Ter’in, Yakın Doğu Hastanesi’nde tedavi altına alındığı ve tedavisinin devam ettiği belirtildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104