Mahkeme kararı Resmi Gazete’de yayınlandı

banner37

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Anayasa Mahkemesi’nin hayat pahalılığı kesintisi konusundaki yürütmeyi durdurma kararının kendilerine henüz tebliğ edilmediği” gerekçesiyle, bu ay da maaşların yüzde 2 eksik ödeneceğini açıkladı. KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise bakanın bu açıklamalarına yanıt verdi

banner87
Mahkeme kararı Resmi Gazete’de yayınlandı
banner90
banner99

“ANAYASA MAHKEMESİ’NE AYKIRI DAVRANILIYOR”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan Anayasa Mahkemesi’nin, hükümetin aldığı tasarruf amaçlı maaşlara yansıtılacak hayat pahalılığı oranından yüzde 2 kesinti yapılması kararının durdurulması emrini verdiğini hatırlattı. Bengihan, bu kararın da büyük bir ihtimalle hükümetin uygulamak istediği kesintinin Anayasa’ya aykırı olduğu anlamına geldiğini belirtti.

“HÜKÜMET MAHKEME KARARLARINA UYMUYOR”… Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı açıklarken, Resmi Gazete’de de yayınlanması emrini verdiğini belirten Bengihan, bu kararın 8 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınladığını belirtti. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının Başsavcı huzurunda okunduğunu belirten Bengihan, “Hükümetin bu yasa tanımaz tavrına anlam veremiyoruz. ‘Temiz siyaset’, ‘temiz toplum’ diyenler şimdi yasalara aykırı davranıyor” dedi.

“GEREKLİ YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK”… Mahkemenin aldığı bir karara uymayan bir kaymakamın bir süre önce mahkeme kararına uymaması nedeniyle cezaevine gönderildiğini kaydeden Bengihan, burada da benzer bir durumun söz konusu olduğunu söyledi. Bengihan, konunun takipçisi olacaklarını, hayat pahalılığının maaşlara yüzde 2 az yansıtılması durumunda gerekli yasal işlemleri başlatacaklarını vurguladı.

Ceren ÖZBİL

   Hükümet, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 oranında kesinti yapılmasında ısrarlı…

   Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hayat pahalılığında yüzde 2’lik kesinti yapmak için gösterdiği gerekçe ise mahkeme kararının henüz kendilerine tebliğ edilmemesi…

   Ancak söz konusu Anayasa Mahkemesi kararı 8 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan Anayasa Mahkemesi’nin, hükümetin aldığı tasarruf amaçlı maaşlara yansıtılacak hayat pahalılığı oranından yüzde 2 kesinti yapılması konusuyla ilgili kararını açıklarken, yürütmenin durdurulması emri verdiğini hatırlattı.

“Mahkeme yürütmenin durdurulması emrini verdi”

   Bu kararın da büyük bir ihtimalle hükümetin uygulamak istediği kesintinin Anayasa’ya aykırı olduğu anlamına geldiğini belirten Bengihan şu şekilde konuştu:

   “Bu kararın ardından Başbakan Yardımcısı da, Maliye Bakanı da yargı kararlarına saygılı olduklarını açıkladılar. Ancak hemen ardından Ekim ayında meclis açılır açılmaz bu kesintiyi hayata geçirebilmek için yasa çalışması yapacaklarını açıkladılar. Bu kesinti Türkiye ile yapılan protokolde de yer alıyor. Hükümetin çalışanların hayat pahalılığı ödeneğini gasp etme hevesine anlam veremiyoruz.”

“Resmi Gazete’de yayınlandı”

   Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı açıklarken, Resmi Gazete’de de yayınlanması emrini verdiğini belirten Bengihan, bu kararın 8 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınladığını belirtti.

   Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının Başsavcı huzurunda okunduğunu belirten Bengihan, “Hükümetin bu yasa tanımaz tavrına anlam veremiyoruz. ‘Temiz siyaset’, ‘temiz toplum’ diyenler şimdi yasalara aykırı davranıyor” dedi.

“Maaşların ödenmesini bekliyoruz, gerekli yasal işlemi başlatacağız”

   Mahkemenin aldığı bir karara uymayan bir kaymakamın bir süre önce mahkeme kararına uymaması nedeniyle cezaevine gönderildiğini kaydeden Bengihan, burada da benzer bir durumun söz konusu olduğunu söyledi.

   Bengihan, konunun takipçisi olacaklarını, hayat pahalılığının maaşlara yüzde 2 az yansıtılması durumunda gerekli yasal işlemleri başlatacaklarını belirtti.  

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108