Mahkeme, uyuşturucu suçunu affetmedi

banner37

170 gram bonzai ithal edip satan Mehmet Dikmen 2 buçuk yıl, Dikmen’e uyuşturucuyu veren Pembe Kamkam 2 yıl, uyuşturucuları alan Hasan Boncuk ile Şengül Akburç ise birer yıl hapse mahkum oldu

Mahkeme, uyuşturucu suçunu affetmedi
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da 2020 yılının Temmuz ayı içerisinde 170 gram ağırlığında sentetik cannabinoid (bonzai) türü uyuşturucu maddeyi Güney Kıbrıs’tan ithal eden ve 20 gramını satan sanık Mehmet Dikmen 2 buçuk yıl, Mehmet Dikmen’e söz konusu maddeyi veren Pembe Kamkam 2 yıl, Dikmen’den 20 gram uyuşturucu satın alan Hasan Boncuk ve Şengül Akburç ise birer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin baktığı davanın kararını Kıdemli Yargıç Şerife Katip açıkladı.

Katip, uyuşturucu madde kullanımının ülkemizde yaygınlık gösterdiğini dile getirerek, toplum sağlığını tehdit ettiğini kaydetti.

Sanıklara ceza verilirken söz konusu maddelerin türü, miktarı ve değerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren Katip, sanıklar Mehmet Dikmen ile Pembe Kamkam’ın sabıkalarının bulunmadığını; sanıklar Hasan Boncuk ve Şengül Akburç’un ise sabıkalarının bulunduğunu ifade etti.

banner134
Katip, sanıklar Dikmen ile Kamkam’ın 170 gram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeleri ithal ve tasarruf etme, diğer sanıklar Boncuk ile Akburç’un ise uyuşturucu madde alma ve tasarrufunda bulundurma suçlarını işlediğini anımsattı.

Sanıkların pişman olduklarını, suçlarını kabul ederek adaletin erken tecelli etmesine yardımcı olduğunu dile getiren Katip, bu suçları işleyen sanıklara ceza verilirken kamu yararının düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Katip, bu suçların önüne geçilebilmesi için caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesinin önem arz ettiğine vurgu yaparak, Mehmet Dikmen’e 2 buçuk yıl, Pembe Kamkam’a 2 yıl ve Hasan Boncuk ile Şengül Akburç’a ise birer yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75