Mahkemede gözyaşlarını tutamadı

banner37

Ülkeye turist olarak gelen ve aşırı alkol alınca, Afrika gazetesinin önündeki TC Bayrağı’nı yarıya indiren İngiliz vatandaşı 30 yaşındaki Ross Alan Stevens ve kendisi gibi aşırı alkol alıp rahatsızlık yaratan Fransız arkadaşı Marc Leon Edward Chamichian, para cezasına çarptırıldı.

Mahkemede gözyaşlarını tutamadı
banner8

Emine UYSAL

Ülkeye turist olarak gelen ve aşırı alkol alınca, Afrika gazetesinin önündeki TC bayrağını yarıya indiren İngiliz vatandaşı 30 yaşındaki Ross Alan Stevens ve kendisi gibi aşırı alkol alıp rahatsızlık yaratan Fransız arkadaşı Marc Leon Edward Chamichian, 2 biner TL para cezasına çarptırıldı.

Bayrağı yarıya indiren Ross Alan Stevens’e ayrıca, bir yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacağına dair 10 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verildi.

Hapis cezası almaktan korkan sanık Ross Alan Stevens’ın, hem duruşma salonunda, hem de mahkeme koridorunda uzun uzun gözyaşı dökmesi gözlerden kaçmadı.

Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi ve sanıkların avukatları Savaş Çakıcı ile Ali Hidayet hazır bulundu.

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Ross Alan Stevens’ı, “Afrika gazetesinin önündeki bayrağı yarıya indirip hakarette bulunmak”, “Sarhoşluk”, “Rahatsızlık” ve “Uygunsuz Tavır, Hareket” suçlamalarıyla itham etti.

Şadi, Marc Leon Edward Chamichian’a ise “Sarhoşluk”, “Rahatsızlık” ve “Uygunsuz Tavır, Hareket” suçlamalarında bulundu.

Sanıklar, suçlamaları kabul etti. Duruşma salonunda, emare olarak sunulan ve olay anını içeren görüntüler izlendi.

Savcı: Bayrağı indirdi, yerlere yattılar ve bağırıp çağırdılar

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, 25.05.2018 tarihinde, saat 00.15’te, Lefkoşa’da, Cemal Gürsel Caddesi içerisinde, Girne’de sakin zanlı Ross Alan Stevens’ın, 208 promil alkol tesiri altında, Afrika gazetesi önünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı’nı (TC) yarıya indirdiğini anlattı.

Şadi, zanlı Ross Alan Stevens’ın Girne’de sakin arkadaşı zanlı Marc Leon Edward Chamichian’ın da 156 promil alkol tesiri altında bulunduğu sırada, her ikisinin de cadde içerisinde yüksek sesle bağırıp çağırmak ve yol içerisinde yatmak sureti ile uygunsuz tavır ve harekette bulunduklarını kaydetti.

Şadi, sanıkların sabıkasız ve adada turist statüsünde olduklarını belirtti.

Sanık, Türk milletinden özür diledi

Mahkemede söz alan zanlı Ross Alan Stevens’ın avukatı Ali Hidayet, müvekkilinin özür dilediğini ve çok pişman olduğunu belirtti.

Hidayet, “Stevens, adaya, çalıştığı şirketin seminerine katılmak için geldi. Otelde alkol alıp, eğlenmek için çıktılar. Taksiye binip, kendilerini dans kulübüne götürmesini istediler. Taksici, sanıkları, Lefkoşa’ya getirdi. Bardan çıkan sanık, bayrağı yarıya indirdi. Alkolün etkisiyle bu suça bulaştı. Bayrağı yırtmadı. Sanık, Türk milletinden özür diledi” dedi.

Hidayet, müvekkiline mülayim davranılmasını talep etti.

Zanlı Marc Leon Edward Chamichian’ın avukatı Savaş Çakıcı da, 23 yaşındaki Fransız vatandaşı müvekkilinin pişman olduğunu belirtti.

banner134

Çakıcı, müvekkilinin kimseye zarar vermediğini söyleyerek, müvekkiline mülayim davranılmasını istedi.

“Bayrağı yırtma, yakma, yere atma davranışında bulunmadı”

Yargıç Rauf Kürşad, sanığı, kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Kürşad, sanık Ross Alan Stevens’ın TC Bayrağı’nı yarıya indirip, hakarette bulunduğuna vurgu yaptı. Kürşad, yasaya göre bu suçun 6 aya kadar hapis cezası öngördüğüne değindi.

Yargıç Rauf Kürşad, sanıkların aleyhine getirilen “Sarhoşluk”, “Rahatsızlık” ve “Uygunsuz Tavır, Hareket” suçlamalarının ise kabahat suçu kapsamında olduğuna ve üç aya kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Kürşad, sanık Ross Alan Stevens’ın işlediği “Bayrak Yasası’na Aykırı Hareket” suçunun, bayrağa yapılan hakaretin kabul edilemez olduğuna işaret etti.

Kürşad, sanıkların işlediği diğer suçların ise toplum düzenini bozduğuna dikkat çekti. Kürşad, “Kamera görüntülerine göre, sanık Ross Alan Stevens’ın turist olarak bulunduğu ülkemizde, 208 promil alkol tesiri altında, bu suçu işlediği görülmekte” dedi ve sarhoşluğun, hafifletici neden olarak ele alınabileceğine değindi.

Kürşad, “Sanık, kamera görüntülerine göre bayrak direğinin ipini çözdü ve TC Bayrağı’nı yarıya indirdi. Pişman olup, vazgeçti. Bayrak Yasası’nda bulunan ve suçun vahametini artıracak, örneğin; bayrağı yırtma, yakma, yere atma davranışında bulunmadı. Sadece yarıya kadar indirdi. Bu işlenen suçun vahametini azaltan bir husustur” dedi.

Yargıç Kürşad, adada turist statüsünde bulunan ve üç gündür poliste tutuklu bulunan sanıkların suçlarını kabul edip, nadim ve pişman olduklarına vurgu yaptı.

Kürşad, “Sanık Ross Alan Stevens’e hapis cezası vermek ilk akla gelmekle birlikte, bayrağın direkten dahi çıkarılmadığı, yakılmadığı, hakaret içeren davranış yapılmadığı görülüyor” şeklinde konuştu.

Kürşad, bu nedenlerle Ross Alan Stevens’ın bir yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacağına dair 10 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Rauf Kürşad, sanıkların mahkum olduğu diğer davalardan 2 biner TL nakdi teminat ödemelerine emir verdi. Kürşad, sanıkların, para cezalarını ödeyememeleri halinde 10 gün hapis yatmalarına karar verdi.

Sanık Ross Alan Stevens’ın, hem duruşma salonunda, hem de mahkeme koridorunda uzun uzun gözyaşı dökmesi gözlerden kaçmadı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75