banner6

Mahkemelerde malzeme sıkıntısı

banner37

Mahkemelerde, malzeme sıkıntısı nedeniyle A4 kağıtlarının önlü arkalı kullanılması gibi birçok ekonomik tedbir alma yönüne gidildi

Mahkemelerde malzeme sıkıntısı
banner99

Ceren ÖZBİL

Mahkemelerde kırtasiye malzemesi sıkıntısı yaşanıyor. Malzeme sıkıntısı nedeniyle A4 kağıtlarının önlü arkalı kullanılması gibi birçok ekonomik tedbir alındı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, mahkemelerin bağımsız bir organ olmasına rağmen bütçesinin bağımsız olmadığını söyledi ve bu nedenle de gerek personel gerekse de demirbaş ve kırtasiye malzemesi yönünden sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Bengihan, mahkemelerin de bütçesinin meclis gibi bağımsız olması gerektiğini savundu.

"Ceza veriyorlar"

Bengihan, mahkemelere personel ve kırtasiye malzemesi alınmamasının, mahkemelerin cezalandırıldığı izlenimi yarattığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Mahkemeler bağımsız olmasına rağmen bütçesi Maliye Bakanlığı'na bağlıdır. Mahkemelerin aldığı ara emri kararlarının ardından bu sıkıntıların ortaya çıkması bizde mahkemelerin cezalandırıldığı izlenimi yaratmıştır.

Zaten 3 personeli 15 günde bulabildiler. Girne Mahkemesi'ne ise hâlâ personel bulamadılar.”

"Mahkemelerin bütçesi özerk olmalıdır"

Mahkemelerin bütçesinin meclis gibi özerk olmasını istediklerini belirten Bengihan, "bütçesel yönden bağımsız olması daha sağlıklı olacaktır" dedi.

Bengihan, mahkemelerde kırtasiye sıkıntısı nedeniyle ortaya çıkacak bir yanlışlığın telafisinin çok zor olacağı yönünde uyarı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 09:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104