Mahkûmlar arttıkça sorunlar katlanıyor

banner37

HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, cezaevinin fiziksel yetersizliklerinin yarattığı sorunların her geçen gün arttığına dikkat çekti

Mahkûmlar arttıkça sorunlar katlanıyor
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Merkezi Cezaevi’nde toplam 515 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Cezaevinde bulunan 515 hükümlü ve tutuklunun uyruklarına göre dağılımına bakıldığında; KKTC vatandaşı yüzde 47,96, TC vatandaşı yüzde 30,10 ve yabancı uyruklular ise yüzde 21.94.

Buna göre, cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların 152’si KKTC, 155’i TC, 95’i çift uyruklu KKTC-TC ve 113’ü ise yabancı uyruklulardan oluşuyor.

Kapasitesinin çok üzerinde hükümlü ve tutuklu bulunan cezaevinde, fiziki yetersizlikler mahkûmları da zorluyor.

Ama işin en zorunu cezaevinde çalışanlar yaşıyor.

Çok zor şartlar altında her gün cezaevinde görev yapan çalışanların çoğu, orada yaşanan sıkıntı ve stresten dolayı hastalık sahibi oldu. Karidorları saran sigara dumanı nedeniyle zehir soluyan cezaevi çalışanlarının artık dayanacak gücü kalmadı.

Fiziksel ve ruhsal çöküntü içinde olan çalışanların, barem ve terfiler konusunda yaşadığı sıkıntılar da herşeyin üzerine tuz biber oldu.

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, cezaevi çalışanlarının yaşadığı sorunları KIBRIS’a anlattı.

“Cezaevinde ölmeden, emekliye ayrılabilen sadece 3 kişi var”

İzzet Türkmen’in ilk cümlesi “Merkezi Cezaevi’nin ve çalışanlarının sıkıntıları devam ediyor. Çok zor şartlar altında çalışıyoruz. Devlet yetkilileri de verdikleri sözleri tutmuyor” oldu.

1977 ile 2017 arasında gardiyan eri olarak çalışıp, ölmeden emekliye ayrılmayı başaran çalışan sayısının sadece 3 kişi olduğuna işaret eden Türkmen, 2 çalışanın da emekli olamadan vefat ettiğini belirtti.

Türkmen, cezaevindeki sorunlar nedeniyle, çalışanların yüzde 95’inin tansiyon, kolesterol, kalp ve psikolojik rahatsızlık sahibi olduğuna dikkat çekti.

“Hastalıklar, çalışanları esir aldı” diyen Türkmen, cezaevindeki çalışma koşullarının herkesi zorladığını ifade etti.

“Cezaevi çalışanları ölüm soluyor”

banner134
İzzet Türkmen, hayatında hiç sigara kullanmayan bir çalışanın bile cezaevi koridorlarında maruz kaldığı sigara dumanı nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşadığını vurguladı. Türkmen, “Cezaevi personeli ölüm soluyor” dedi.

Türkmen, aynı personelin cezaevinde bulaşıcı hastalığa yakalanma riskinin başka dairelerdeki memurlara oranla yüzde 900 daha fazla olduğunu söyledi.

“Yeni yapılan Merkezi Cezaevi binası yetersiz ve af düşünülmeli”

İzzet Türkmen, mahkûmların da artık insanlık dışı ortamlarda barındırıldığının altını çizdi.

50 kişilik koğuşlarda kalan mahkûmların 2-3 tuvalet ve banyonun olduğu fiziksel yetersizliği olan yerlerde yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Türkmen, 500’ü aşkın mahkûmu barındıran binanın gerçek kapasitesinin 187 kişilik olduğunu bildirdi.
   Şartlı Tahliye Tüzüğü’nün düzgün ve adil çalışmadığına dikkat çeken Türkmen, şöyle devam etti:

“TC vatandaşlarının iade süresi bazen siyasi nedenlerden dolayı 1 yılı buluyor ve 3. ülke vatandaşlarının iadesi uluslararası anlaşma olmamasından dolayı mümkün değil. Yeni yapılan binanın erkek mahkûm kapasitesi 500. Şu anda zaten eski binada bu kadar mahkûm var ve sayı artarak devam ediyor. Hükümet elini başına koysun ve af konusunu bir kereye mahsus olmak üzere toplum vicdanını yaralamadan nasıl gerçekleştireceğini düşünsün”.

Yeni yere taşındıktan sonra Merkezi Cezaevi’nin bir bölümünün mutlaka hükümsüz tutukluların barındırılması adına açık kalması gerektiğini belirten Türkmen “Suçu kesinleşmeyenler ile hükümlüler aynı ortamda barındırılmamalı, bu bir insanlık suçudur. Mevcut binanın taşınmadan sonra boşta kalacak olan kısmı derhal yenilenmeli. Mültecilerin insanca geçici olarak konuşlanacağı bir ortam yaratılmalıdır” dedi.

“Çalışanların hakları gasp ediliyor”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın tam 13 aydır sendikaya ve çalışanlara verdiği sözü tutmadığını belirten Türkmen, “Çalışanların yıllardır gasp edilen terfi haklarından doğan baremlerinin ilerleyememesi nedeniyle yapılması şart olan barem düzenlenmesi halen Sayın Denktaş’ı beklemektedir” dedi.

Türkmen, kendilerine büyük sözler verdiğini iddia ettiği Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın ne yazık ki 13 aydır bir arpa boyu icraat yapmadığını belirterek “Artık vaat değil icraat bekliyoruz. Çalışan, evine hak ettiğini götürme çabasındadır” dedi.

Merkezi Cezaevi’nde 40 yılı aşkın süredir yaşanan siyasi ilgisizlik ve beceriksizlik yüzünden çalışanların haklarının sürekli gasp edildiğini ifade eden Türkmen, mahkûmlar sayısında 2007 yılından itibaren önlenemez sayısal artış olduğunu söyledi.

“Mezarda emeklilik istemiyoruz”

Türkiye’de cezaevi çalışanlarına 2017 yılı içerisinde çıkarılan yasayla 2.5 yıl erken emeklilik hakkı tanındığını belirten Türkmen, “Ülkemize göre çalışma şartları çok daha iyi olan Türkiye’de bu yapılırken neden ülkemizde vardiya çalışan gardiyan, polis ve hemşirelere 25 yıldan emeklilik hakkı tanınmasın? 40 yıllık yalan vaat döneminden sonra artık hak edileni almak adına ne HAK-SEN’in ne de çalışanın bekleme niyeti var” dedi.

Türkmen, geçmiş iktidar döneminde sendika ile bakanlık arasında uyumlu çalışma olduğunu yeni yönetimden de beklentilerinin aynı olduğunu söyledi.

Cezaevi personelinin yıllardır ötelenen barem düzenlemeleri, derece terfileri ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesi sorunlarının çözülmesini istediklerini ifade eden Türkmen, HAK-SEN olarak gerekirse paydaş örgütlerle olumlu sonuç alana dek mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75