Makhir'in anneannesi acıyı kaldıramadı!

banner37

Askeri atış alanı içerisinde, ‘patlamamış’ mühimmata temas etmesi sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Makhir İsmaılov’un cenazesi Gürcistan’a götürülerek defnedilirken, torununun cenazesini karşılamaya giden anneannesinin de kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği bildirildi

Makhir'in anneannesi acıyı kaldıramadı!
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Güzelyurt bölgesinin Yuvacık ile Mevlevi Köyü arasındaki askeri atış alanı içerisinde, ‘patlamamış’ mühimmata temas etmesi sonucu mühimmatın patlamasıyla hayatını kaybeden Gürcistan uyruklu 13 yaşındaki Makhir İsmaılov, memleketinde son yolculuğuna uğurlandı. Torununun cenazesini karşılamaya giden anneannesinin de, Makhir’in tabutunu görünce, yaşadığı acıya dayanamayarak, kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği öğrenildi.

İhmaller sonucu yaşamını yitiren Makhir İsmaılov’un cenazesinin memleketine götürülebilmesi için maddi durumu iyi olmayan ailesine yardım elini de Türkiye’deki Gürcistan Büyükelçiliği’nin uzattığı bildirildi.

Makhir İsmaılov’un dayısı ve yeğeninin işvereni olan Ekrem Gülderen, çocuğun cenazesinin defin için Gürcistan’a götürüldüğünü, geçtiğimiz salı günü öğleden sonra torununun cenazesini karşılamaya giden anneannesinin de çocuğun tabutunu görünce kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini belirtti. Gülderen, Makhir’in ailesinin cenaze işlemlerinin ardından yeniden KKTC’ye döneceklerini ve başka bir çiftlikte işe başlayacaklarını söyledi.

Avukat İlker Sertbay, Makhir İsmaılov’un ailesinin Gürcistan’a gitmeden önce ilgili mercilere dava açmak için kendisine başvurduğunu ancak henüz imza vermediğini belirterek, aileden hiçbir ücret talep etmeden davalarını üstleneceğini ve ailenin yetki vermesi durumunda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu’na dava açacağını açıkladı.

“Aile birkaç hafta sonra geri gelecek”

Makhir İsmaılov’un Kıbrıs’taki akrabalarının işvereni olan Ekrem Gülderen, KIBRIS’a bilgi vererek, Makhir’in ailesinin cenaze işlemlerinin ardından birkaç hafta içerisinde geri geleceklerini, gitmeden önce çalışma izinlerinin durdurulmamasını istediklerini söyledi.

Makhir’in dayısı ve yeğenlerinin kendisinin yanında çalıştığını belirten Gülderen, Makhir’in babası ve halasının cenazeyi Gürcistan’a götürdüğünü, salı günü anneannesinin vefat haberinin gelmesinin ardından dayısı ve yeğenlerine de kendisinin bilet keserek Gürcistan’a gönderdiğini kaydetti.

banner134
Gülderen, Makhir’in ailesinin çalıştıkları yerden ayrıldıklarını ve birkaç hafta içinde adaya geri döndükten sonra Güneşköy bölgesinde bulunan başka bir çiftlikte çalışmaya devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Sertbay: Hiçbir ücret talep etmeyeceğim

Avukat İlker Sertbay da, müvekkili olan Ekrem Gülderen’in tavsiyesi üzerine İsmaılov ailesinin kendisine geldiğini belirterek, dava açmak istediklerini bildirdiğini söyledi.

Ailenin maddi durumunun iyi olmadığını belirten İlker Sertbay, tüm masrafları karşılamaya razı olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“Ben hiçbir ücret talep etmem, terekeyi de kurarım. Benim amacım bu çocuğun en azından ailesini maddi olarak destekleyerek bir nebze olsun acısını dindirebilmektir. Ancak, söz konusu rakam ne yazık ki gülünç bir rakam.”

Bunun ötesinde, ailenin henüz kendisine imza verip dava açma talebinde bulunmadıklarını ifade eden Sertbay, davanın açılabilmesi için önce terekenin kurulması gerektiğini dile getirdi.

Sertbay, bu olayda esas suçlunun Güvenlik Kuvvetleri ya da Kolordu Komutanlığı olmadığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu’nun yaşanan felaketten şahsen sorumlu olduğunu ve kendisine aileden yetki verildiği zaman bu kişilere dava açacağını belirtti.

Avukat İlker Sertbay, anayasaya göre Cumhuriyet Kuvvetleri Silahlı Başkomutanı’nın Cumhurbaşkanı, Polis ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan başbakan, bölgedeki idari yapılanmadan kaymakamın yani dolayısıyla içişleri bakanının ve asayişten direk olarak Polis Genel Müdürlüğü’nün sorumlu olduğunun altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75