Makul güç, göz ve dudak morartmak mı?

banner37

Gazimağusa’da, uyuşturucu suçundan tutuklanan 3 zanlıdan, 1’ini savunan Avukat Fehmi Altunç, müvekkilinin polis tarafından ciddi şekilde darp edildiğini ileri sürdü ve polise sordu

banner87
Makul güç, göz ve dudak morartmak mı?
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da narkotik polisi, tabela altına gizlenen 50 gram ağırlığındaki uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyle ilgili 2’si suçüstü, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Meseleyle ilgili gözaltına alınan U.D., H.B. ve A.A. aleyhine tahkikat amaçlı 2 gün tutukluluk emri temin edildi.

Konu maddeyi aldığı sırada polisin elinden 2 kez kaçmaya yeltenen U.D.’yi savunan Avukat Fehmi Altunç, mahkemede, tanıklık eden polise, müvekkilinden darp ve baskı yoluyla ifade temin ettiklerini iddia etti. Altunç, yüzünde darp izleri olan müvekkilini göstererek, polise “Makul güç, göz ve dudak morartmak mı?” diye sordu.

Tanık polis ise cevaben, “Tutukluluğa karşı direnç gösterdi, U.D. makul güçle tutuklandı. Baskındaki ekip tarafından alıkonulacağı sırada, direndi. Arbede yaşanınca, gözü morardı” dedi.

Huzurundaki şahadeti tezekkür eden Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, zanlı U.D.’nin doktor kontrolünden geçirilmesine ve bu yönde temin edilecek raporun tarafına iletilmesine direktif verdi.

Basına saldırdılar

Zanlılar, mahkeme avlusunda, müdürlüğe götürülecekleri esnada, basın mensuplarına saldırıda bulundu.

Küfür eden zanlılardan biri, iki eliyle uygunsuz harekette bulunurken, diğer bir tutuklu da Polis Müdürlüğü’ne taşınacağı araçta bulduğu içi su dolu pet şişeyi, gazetecilerin üzerine fırlattı.

Polis tarafından darp edildiği iddia edilen zanlı, polisin elinden kaçarak saldırmaya yeltendi ancak yine polis tarafından tutulup araca yerleştirildi.

Öte yandan, zanlı tarafından fırlatılan pet şişe, bir kadın basın mensubunun ayağına isabet etti.

Polisler, zanlıları zar zor zapt edip, müdürlüğe götürdü.

Tahkikat ciddi ve yeni

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Özdesoy’u yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, Gazimağusa'da 24 Temmuz 2018’de, saat 22.00’da, Gazimağusa-Lefkoşa çift şerit anayol üzerinde, Güvercinlik’teki Gazimağusa istikametine doğru yol kenarındaki tabela altında uyuşturucu madde olduğuna dair ihbar aldıklarını söyledi.

Bahse konu tabela altındaki konu uyuşturucuyu tespit etmeleri üzerine, ekip arkadaşlarının pusuya yattığını anlatan tanık polis, MJ 916 plakalı araçla zanlı U.D. ve H.B.’nın olay yerine geldiğini anlattı.

Tanık polis, H.B.’ye ait aracı kullanan U.D.’nin araçtan inerek, tabela altındaki iç içe geçmiş iki naylon poşete sarılı yaklaşık 50 gram ağırlığındaki sentetik canabinoid türü uyuşturucu maddeyi aldığı sırada alı konulmak istendiğini ancak, adı edilenin elindeki poşeti polise fırlatıp kaçmaya yeltendiğini anlattı.

Zanlı U.D.’nin ekip arkadaşları tarafından makul güç kullanarak tutuklanmasına karşın, polislerin elinden kurtularak araçla kaçmaya yeltendiğine dikkat çeken tanık polis, adı edilenin araç içerisinde, makul güçle alı konulduğunu dile getirdi.

Gönüllü ifade veren U.D.’nin, A.A. tarafından konu maddeyi alması için yönlendirildiğini belirterek, ifadenin teyit ve tekzibini henüz yapamadığına işaret etti.

Araçta bulunan H.B. ve bölgede tespit edip tutukladığı A.A.’nın suçlamaları reddettiğini kaydeden tanık polis, yapılacak birçok işi olduğunu dikkate getirdi.

Zapt ettiği uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri ve muhafazasında kullanılan poşetleri incelenmesi için ilgili labaratuarlara göndereceğini kaydeden tanık polis, henüz yeni ve ciddi olan tahkikatını tamamlayabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine 3 gün tutukluluk talep etti.

Doktor kontrolüne götürülecekler

Yargıç Gökan Asafoğulları, zanlıların ilk nazarda meseleye bağlantısı olduğu yönünde bulgu yaptı ve serbest kalmaları halinde tahkikata etki edebileceğinden söz etti.

Yargıç, meseleyle ilgili tahkikatını sürdürülebilmesi için zanlıların 2’şer gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Bunun yanında yüzünde darp izleri gördüğü U.D.’nin avukatının ciddi iddialarına işaret eden yargıç, zanlıların doktor kontrolünden geçirilip, bu yönde hazırlanacak olan raporun bir sonraki celseye kadar dosyaya eklenmesine direktif verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75