banner6

'MAKYA 2017' çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, “Bizler gibi kökleri binlerce yıllara dayanan toplumlar, geçmişimizden aldığımız miras değil geleceğimize taşımamız gereken emanetler olduğu bilinciyle geçmişimizi bugüne, bugünümüzü de geleceğe taşımak zorundayız. Bu bizim evrensel yükümlülüğümüzdür” dedi.

'MAKYA 2017' çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı ve Kültürel Varlıkları Koruma Komitesi’nin, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri, Milli Eğitim ve Kültür ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği “Müze, Arşiv ve Kütüphanelerde Yeni Açılımlar- MAKYA 2017” çalıştayı sonuç bildirgesi, Meclis Başkanı Sibel Siber tarafından açıklandı.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Girne Vuni Palace Otel’de iki gün süren çalıştayın sonuçlarını bugün Meclis Mavi Salon’da düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

“Meclis’te yazılı ve görsel değerli bir arşiv var”

Siber, bilgileri arşivlendirme ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırma ve paylaşımı sağlayabilmenin ülke, toplum ve dünya için büyük önem taşıdığını ifade ederek, Meclis’te yasamayla ilgili yazılı ve görsel değerli bir arşiv bulunduğunu söyledi.

Yasama dışında görsel ve yazılı bir arşiv bulunmadığına işaret eden Siber, bunu oluşturmak için çalışmalar yatıklarını ve TAK ile BRT’den katkı istediklerini, ancak bilgiler, derleme, aktarma ve saklama konusunda sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Toplumsal arşivle ilgili bilgilerin 1980’li yıllarda BBC’ye para ödenerek satın alındığını anımsatan Siber, yaşanılan bilgi çağında doğru bilgiye ulaşabilmenin güçlüklerine dikkat çekti.

95 katılımcı, 5 konu başlığı

Siber, doğru ve gerçek bilginin iyi şekilde toplanıp, arşivlenip gelecek nesiller ile paylaşılmasının önemine vurgu yaparak, iki gün süren ve dün sonuçlanan çalıştayın kurumların büyük desteğiyle yapıldığını, 95 katılımcının yer aldığı çalıştayda, 5 konu başlığı ele alındığını anlattı.

“Çalıştay başarı ile sonuçlandı”

Çalıştayın başarı ile sonuçlandırıldığını ifade eden Sibel Siber, sonuçların uluslararası Arşiv Günü olan 9 Haziran’da paylaşılmasının ayrıca önemli olduğunu kaydetti.

Sorun ve çözümler…

Siber, çalıştayda belirlenen en önemli sorun ve çözümlerin ana başlıklarını şöyle özetledi:

“İlgili kurum ve kuruluşların yasalarının günün koşullarına göre düzenlemesi, değişen ve dönüşen hizmet alanlarını ve insan kaynaklarını kapsayıcı nitelikte olması sağlanmalı.

Teknolojik dönüşümün sağlanması ve bilginin her ortamdan erişebilirliğinin sağlanabilmesi için kurumlar arası iş birliği ve koordinasyon sağlanmalı. Hizmetlerin çeşitlendirilmesine olanak sağlanması için müze, arşiv ve kütüphane alanlarında hizmet veren personelin eğitilmesi, toplumsal farkındalık ve eğitim çalışmaları yapılması, özel girişimciler uzmanlık alanlarına göre desteklenmeli ve yönlendirilmeli, birlikte çalışılarak, ulusal toplu katalog oluşturulmalı. Halk kütüphaneleri için KKTC Milli Kütüphane; üniversite kütüphaneleri için YÖDAK ve YÖK; müzeler için Turizm Bakanlığı; Milli Arşiv için Cumhurbaşkanlığı liderliğinde oluşturulacak bir konsorsiyum ile örgütlenerek ve STK’lar da dikkate alınarak ulusal bir katalog oluşturulmalı.

Kurumsal politikalar oluşturulması için arşiv, kütüphane ve müzeler için ulusal bir bilgi politikası geliştirilerek uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu kurulmalı ve bu politikaların uzantısı olacak şekilde gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Kütüphane, arşiv ve müzeler de yeni açılımlar gerçekleştirilebilmesi için ulusal, kurumsal politikalar ,stratejik eylem planları, programlar ve projeler desteklenmeli, geliştirilmeli, kaynak yaratılmalı  ve uygulanmalıdır.”

“Sürdürülebilir modeller”

Müze Arşiv ve Kütüphanelerde Yeni Açılımlar Çalıştayı’nın sonucunda; tüm paydaşların, çağdaş standartlara uygun bir şekilde teknolojik dönüşümü sağlayarak ve yaygın eğitimler ile farkındalık yaratılarak, coğrafi ve erişilebilirlik engelleri ortadan kaldırılarak, en üst düzeyde iş birlikleri ile sürdürülebilir modeller yaratılması gerektiğine işaret eden Siber, bunun acil olarak uygulamaya konulmasının önemine vurgu yaptı.

“Ancak o zaman belleğimizi geleceğe taşıyabiliriz yoksa belleğimizi kaybetmeye mahkum olacağız” şeklinde devam eden Sibel Siber, “Bizler gibi kökleri binlerce yıllara dayanan toplumlar, geçmişimizden aldığımız miras değil geleceğimize taşımamız gereken emanetler olduğu bilinciyle geçmişimizi bugüne, bugünümüzü de geleceğe taşımak zorundayız . Bu bizim evrensel yükümlülüğümüzdür” dedi.

“Herkesin çok çalışması gerek”

Binlerce yıllık toplumsal belleğin yok olmaması için herkesin çok çok çalışması gerektiğini vurgulayan Meclis Başkanı Siber, çalıştayda alınan kararların detaylı raporunu ilerleyen günlerde toplumla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 13:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104