“Mali Polis, dosyayı Başsavcılığa gönderince hukuki süreç başlayacak”

banner37

KIB-TEK’in ihalelerinde yolsuzluk yapılıp yapılmadığıyla ilgili tartışmalar sürerken, denetimler sonucu ortaya çıkan raporlar da ilgili yerlere iletilmeye devam ediyor. Konuyla ilgili mali polis devrede, meclisteki üç komite de bu konuyla ilgileniyor. Gerçekler raporlarla tek tek ortaya çıkarken, konuyla ilgili yasal sürecin ne zaman başlayacağı merakla bekleniyor

“Mali Polis, dosyayı  Başsavcılığa gönderince  hukuki süreç başlayacak”
banner99

Ceren ÖZBİL- Ahmet KARAGÖZLÜ

KIB-TEK’teki usulsüzlük iddialarıyla ilgili süreç, devam ediyor. İhalelerle ilgili hazırlanan raporlar tek tek ortaya çıkmaya başladı. Şimdi nasıl bir sürecin izleneceği merakla bekleniyor.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, mali polisin KIB-TEK’te usulsüzlük yapıldığıyla ilgili hazırladığı dosyayı Başsavcılığa gönderip göndermediğini henüz bilmediğini belirterek, yargı sürecinin Başsavcılığa gönderilmesi durumunda başlayabileceğini ifade etti.
Avukat Ali Tunçtaşlı ise hukuki sürecin Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun herhangi bir ‘ihmal’ ve/veya ‘zarar bulgusu’ bulması halinde olayın, Mali Polis’e aktarılmasının ardından polisin de suç unsuru tespit etmesiyle birlikte hazırlanan dosyayı savcılığa iletmesiyle başlayabileceğini söyledi.

Öte yandan EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç da KIB-TEK’te usulsüzlük yapıldığıyla ilgili herhangi bir kanıt varsa gerekli yerlere iletilmesini istediklerini belirterek, çalışanların sürekli zan altında bırakılmaması gerektiğini söyledi. Özkıraç, pazartesiden itibaren eylem başlatacaklarını duyurdu.

Komite dün toplandı

taslak rapor hazırlayacak

Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan KIB- TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi’nin konuyla ilgili araştırma yaptığı biliniyor. Konu, Cumhuriyet Meclisi Sayıştay ve Ombudsman Komiteleri’nde de ele alınıyor. Sayıştay’ın kurumla ilgili hazırladığı raporlar, Sayıştay Komitesi’nin gündemine geldi. Kurumun kullandığı akaryakıtın kükürt oranının standart üstü olduğunu öngören Ombudsman Raporu da Ombudsman Komitesi gündeminde bulunuyor.

Cumhuriyet Meclisi, “KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi” dün Komite başkanı, UBP milletvekili Sunat Atun başkanlığında toplandı.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre Komite, hazırlayacağı taslak raporuna yönelik bilgilerin genel değerlendirmesini gerçekleştirdi.

Toplantıya, Komite Başkan Vekili CTP milletvekili Fikri Toros ve üyeler, UBP milletvekili Menteş Gündüz, HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ve CTP milletvekili Salahi Şahiner yanında önerge sahibi olarak; Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da katıldı, görüş ve önerilerini aktardı.

Komitenin raporla ilgili görüşmelerine bir sonraki toplantısında devam edeceği bildirildi.

Tunçtaşlı: Suç unsuru tespit

edilirse hukuki süreç başlar

Avukat Ali Tunçtaşlı, KIB-TEK’te herhangi bir konuda usulsüzlük iddiası olması durumunda konunun önce Maliye Bakanlığı’na bağlı Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Tunçtaşlı, kurulun yapacağı teftişte herhangi bir ‘ihmal’ ve/veya ‘zarar bulgusu’ bulunması halinde olayının Mali Polis’e aktarılması gerektiğini belirtti.

Polisin herhangi bir suç unsuru tespit etmesi durumunda ise hazırlayacağı dosyayı savcılığa iletmesi gerektiğini ifade eden Tunçtaşlı, hukuki sürecin ancak bu şekilde başlayabileceğini dile getirdi.

Son günlerde usulsüzlük iddialarıyla çalkalanan KIB-TEK meselesiyle ilgili de konuşan Tunçtaşlı, kamuoyunda mahkeme tarafından suçlu olduğu ispatlanmadan yolsuzluk yaptığı iddiasıyla bazı kişilerin isimlerinin açıklanmasının doğru olmadığını belirtti.

Özkıraç: Hukuki girişimler de yapacağız

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç,KIB-TEK’te usulsüzlük yapıldığıyla ilgili herhangi bir belge veya kanıt varsa gerekli yerlere iletilmesini istediklerini belirterek, çalışanların sürekli zan altında bırakılmaması gerektiğini söyledi ve pazartesiden itibaren eylem yapmaya başlayacaklarını açıkladı.

Özkıraç, hukuki girişimler de dahil olmak üzere pazartesi saat 10.00’dan itibaren eylem yapmak için sokağa ineceklerini söyledi.

Arıklı’nın YDP kurultayında avantaj sağlamak için elinden ne geliyorsa yaptığını savunan Özkıraç, yolsuzlukları ve vurgunları durduracağını söyleyen Erhan Arıklı’nın, önce “AKSA vurgunuyla” ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

Özkıraç, Erhan Arıklı’nın tüm yasaları çiğneyerek yakıt ihalesini iptal ettikten sonra tamamen ‘ben yaptım olur’ mantığıyla ne olduğu belirsiz şirketlerden hiçbir araştırma yapmadan, deniz hukukunu bilmeden, uzmanlarla görüşmeden, hatta kendi çıktığı uluslararası ihaleyi bile iptal ederek,“yasa dışı işler yaparak” elektrik santraline yakıt getirmeye çalıştığını öne sürdü. Özkıraç ayrıca, Erhan Arıklı’nın, İhale Yasası’nı ihlal ederek topluma ihanet de ettiğini iddia etti.

EL-SEN olarak tüm bunlara asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Özkıraç, hukuki girişimler de dahil olmak üzere pazartesi saat 10.00’dan itibaren eylem yapmak için sokağa ineceklerini bildirdi.

Arıklı’nın tek bir amacının olduğunu iddia eden Özkıraç, bu amacı şöyle aktardı:

banner134
“Erhan Arıklı’nın tek amacı, hem çalışanları, hem de kurumu itibarsızlaştırarak çalışanları zan altında bırakmak. Böylece KIB-TEK’i de ‘yeşil sermayeye peşkeş çekmektir’. Bunun başka anlamı yoktur.

AKSA’nın alım garantili sözleşmesi hala gündemdeyken, en büyük vurgun, alım garantisi sözleşmesi de yaşanırken ve AKSA Yönetim Kurulu Başkanı ile gizli görüşmeler yaparken, Erhan Arıklı’nın amacının ne olduğunu sendikamız çok iyi bilmektedir.

KIB-TEK’in halka hizmet etmek için ihtiyacı olan hiçbir malzeme ve araç- gereç ihalesine çıkılmazken, Erhan Arıklı’nın yasa dışı bir şekilde, yasaları da çiğneyerek bu ülkeye kalitesiz, nereden geldiği belli olmayan yakıt getirerek, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki jeneratörlere bilerek ve isteyerek zarar vermesini kabul etmiyoruz.
Geçmişte TPİC denilen özel şirketin getirdiği pahalı ve sağlıklı olmayan yakıtın KIB-TEK’e maliyeti 60-70 milyon dolar oldu. Toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75