banner6

Maliyet ‘kamu maliyesinden’ karşılanacak

banner37

Prof. Dr. Şafaklı, Türkiye’deki ekonomi yönetimi tarafından açıklanan ve dövizde kısa sürede ciddi bir satış baskısına neden olan ‘kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü’ yaklaşımını değerlendirdi

Maliyet ‘kamu maliyesinden’ karşılanacak
banner151

“FAİZ POLİTİKASI SONUÇ VERMEDİ”…
Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, bahse konu yeni politika değişikliğinin aslında ‘mevcut faiz politikasının beklenen sonucu vermediği’ veya ekonomik ve siyasi tahribatın ‘beklenenin üzerinde olduğu’ gerçeğini yansıttığını kaydetti. Şafaklı, bu bağlamda, resmi olarak faiz politikasında değişiklik açıklamasının yerine ‘aslında aynı anlama gelen’ TL faiz getirisinin artışına gidildiğini söyledi.

Ali ÇATAL

Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, Türkiye’deki ekonomi yönetiminin benimsediği ‘kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ürünü’ yaklaşımını irdeledi.


Bahse konu yeni politika değişikliğinin aslında ‘mevcut faiz politikasının beklenen sonucu vermediği’ veya ekonomik ve siyasi tahribatın ‘beklenenin üzerinde olduğu’ gerçeğini yansıttığını kaydeden Şafaklı, bu bağlamda, resmi olarak faiz politikasında değişiklik açıklamasının yerine ‘aslında aynı anlama gelen’ TL faiz getirisinin artışına gidildiğini söyledi.

TL'den dövize kaçışa neden olan kur veya bir diğer tabirle getiri farkını hükumetin karşılama kararı aldığını ve bu hamlenin de ‘sadece bu nedenle’ oluşan dövize kaçışı tersine döndürdüğünü belirten Şafaklı, “TL tekrar değerlenmeye başladı ancak bu karar, döviz riskinin kontrol altına alındığı ve istikrar yakalanacağı anlamına gelmez zira getiri dışında TL'nin değer kaybına neden olan diğer ekonomik risk ve siyasi risk unsurlarında da yapısal düzenleme gereklidir” şeklinde görüş belirtti.

Özellikle, Türkiyeyi dünyanın en riskli duruma getiren CSD yani ‘kredi risk primi’ oranının aşağıya çekilmesinin elzem olduğunu vurgulayan Şafaklı, bunun için de demokratik algı, hukuk ve yargı düzeni, merkez bankasının bağımsızlığı, dış borç stoku ve rezerv stoku gibi Türkiye'nin siyasi ve ekonomik riskinin artıran hususlarda dış dünyaya güven veren yapısal reformların sürat le yerine getirilmesinin şart olduğuna işaret etti.

Şafaklı,  sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Elbette finansman, kamu maliyesi kapsamında vergilerimizden, borçlanmadan, merkez bankası kaynaklarından veya emisyondan karşılanacak. Neticede bunun maliyetini Türk halkı karşılayacak.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110