banner6

Mamalar çok pahalı Can dostlarımız aç !

banner37

Korkunç pahalılığın yaşam biçimi haline geldiği ülkemizde, insanlar kadar can dostlarımız kedi ve köpeklerin yaşamı da çileye dönüştü. Dövizin durdurulamaz yükselişi, kedi ve köpek mamalarında da ciddi fiyat artışına neden oldu. Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, bu süreçte bağışların neredeyse durduğuna işaret ederek,  acı gerçeği haykırdı:

Mamalar çok pahalı  Can dostlarımız aç !
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Zamlardan yaşanamaz hale gelen ülkemizde insanlar kadar, can dostlarımız kedi ve köpekler de mağdur oluyor.

Dövizin önlenemeyen yükselişi,  kedi-köpek mamalarının fiyatında da artışa sebep oldu.

Her gün ardı arkası kesilmeyen zamlara, kedi-köpek mamaları da eklendi.

Birçok pet shop ve markette 2’nci kez zamlanan mama fiyatları, dudak uçuklatıyor.

Birkaç ay önce en ucuzu 15 kilo kedi mamasını 230 TL’ye alan vatandaşlar, aynı mamanın şu an 360 TL olmasından yakınıyor.

Hayvan sahipleri, mama fiyatları karşısında isyan ederken, hayvanları koruma dernekleri de çok zor durumda. Hayvanlara kucak açan bu dernekler, mama bağışlarının nerdeyse durduğunu, sokakta yedirdikleri binlerce canın aç olduğunu vurguluyor.

KIBRIS’a konuşan pet shop sahipleri, mama hammaddesinin Avrupa’dan geldiğini ve üretiminin Türkiye’de yapıldığını ifade ederek, hammadde fiyatlarındaki artış sebebiyle her seferinde getirdikleri mamanın zamlandığını belirtti.

  Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, dövizin yükselişi ve artan mama fiyatları karşısında günü geçirecek mama dahi alamadıklarını ve çok zor durumda olduklarını belirterek, sokaktaki canların aç olduğunu vurguladı.

“Günü geçirecek kadar dahi mama alamayacak durumdayız”

Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, ülkede yaşanan ekonomik durumun dernekleri de olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, gerçekten çok zor durumda olduklarını, mama almakta inanılmaz zorluk çektiklerini belirtti.

Curcioğlu, günü geçirecek kadar dahi mama alamayacak duruma geldiklerine işaret ederek, yuvalayamadıkları canları evlerine aldıklarını, evlerindeki kedi sayısının en az 80’i bulduğunu, bunların yanı sıra hergün düzenli yaptıkları sokak beslemelerinde yollarını gözleyen en az 200 civarı kedi ver 40-50 civarı köpek olduğunu vurguladı.

  Mama fiyatlarındaki artışın en çok dernekleri etkilediğini, çünkü ekonomik olumsuzluklara ve dövizin yükselişine ek olarak bağışların azaldığını söyleyen Curcioğlu, kedi mamasının neredeyse hiç gelmediğini, köpek mamasının ise çok az geldiğini, kendi imkanları dahilinde mama almaya devam ettiklerini belirtti.

  Curcioğlu, krizden önce aldıkları mama miktarını artık alabilmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, mama fiyatlarında ciddi artış olduğunu vurguladı.

“Çaresizce her yolu deniyoruz”

Sosyal medyada başlatılan “Mamalardan yüzde 18 KDV kaldırılsın” kampanyasından bahseden Curcioğlu, kendilerinin de bu kampanyaya katıldıklarını ve etkisinin olmasını beklediklerini söyledi.

Curcioğlu, çaresizce her yolu denediklerinin altını çizerek, “her yolu denemek zorundayız çünkü yetemiyoruz. Can dostlarımız aç” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar devletten gelen bir mama bağışı olmadığını belirten Curcioğlu,  “Bu zor süreçte belki destek olmak isterler, yine de seslenip sesimizi duyuralım. Çünkü hepimizin sorumluluğunda olan bu çocuklara şu an imkansız yetemiyoruz ve desteksiz de yetemeyeceğimiz, bu acı bir gerçektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110