banner6

Mamülcü: BM taksim sahasındaki engellemesini hemen kaldırmalı

banner37

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, Kıbrıs TV’ye konuk oldu. 

Mamülcü: BM taksim sahasındaki engellemesini hemen kaldırmalı
banner99

Özel Haber - Kıbrıs Gazetesi

Mamülcü programda ilk olarask gençlere seslendi ve ülkelerini terk etmemeleri konusunda çağrı yaparak ülkemize sahip çıkalım dedi. 

“Yasayı çıkarmadan önce sektördekilere zaman tanınmalıydı”

Tek kullanımlık plastic ürünlerin Temmuz ayında yasaklanacağı yönünde Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar  hakkında değerlendirmelerde bulunan Mamülcü, yasayı çıkarmadan önce sektörlere zaman tanınması gerektiğini söyledi. 
Çevre Bakanlığ’nın Çevre koruma yasası kapsamında alınan karara  saygı duyduklarını ifade eden Mamülcü, “kararı almadan önce keşke farkındalığı artırarak eğtim verilseydi” dedi. 

“Plastik ve naylon üreten fabrikalara dönüşüm için daha fazla süre tanınmalı”

Alınan kararla 6 fabrikanın kapatılmasının gündemde olduğunu sözlerine ekleyen Mamülcü, çalışanların işsiz kalması sonucu ile karşı karşıya kalınacağını kaydetti. Bu fabrikalara ek olarak iki tane geri dönüşüm fabrikasının daz bulunduğunu ve bütün plastik atıkların toplanarak naylon poşete dönüştürüldüğünü belirtti. İstatistiklere bakıldığı zaman ülkemizde naylon poşetlerin çevre kirliliğine etkisinin yüzde  1 civarında olduğunu kaydeden Mamülcü, fabrikalara yaklaşık 6 aylık bir süre tanındığını ve bu zamanın yeterli olmadığını dönüşüm için daha fazla süre tatnınması gerektiğini ifade etti.

“Plastik ve naylon kalkacak kağıt kullanılacak, çevre koruma bunun neresinde?”

Poşet kullanımının kaldırılmasının ardından yerine ne kullanılacağının önemli bir nokta olduğunu dile getiren Mamülcü, naylon ve plastik ürünlerin piyasadan kaldırılmasıyla birlite kartonun veya kağıdın piyasadaki yerini alacağını belirtti. Karton veya kağıdın ham maddesinin odun olduğunu ve bunun için  ağaçların kesileceğini hatırlatan Mamülcü, “çevre koruma bunun neresinde?” diye sordu. Mamülcü özetle hayata geçirilmeye çalışılan yasasının uygun olmadığını kaydetti. Hükümetin  tek kullanımlık poşeti yasaklama  yoluna gitmesinin kolaya kaçmak olduğunu savunan Mamülcü, “yasaklamak yerine eğitim,bilinçlerindirme ve denetim mekanizması devreye girmeliydi” dedi.

“Atıkları yeşil hat tüzüğünü devreye sokarak ihraç edelim”

Devletin plastik atıkları yeşil hat tüzüğünü de devreye sokarak yurt dışına ihraç edebileceğini ve bundan gelir sağlayabileceğini açıklayan Mamülcü, birçok ülkede çöplerin satıldığını ve bunun dönüşümünden gelir elde edildiğini hatırlattı. Mamülcü, çözümün  yasaklamak değil, gerekli ve yapıcı önlemler alarak fabrikaların kapanmaması sağlayıp insanları işsiz bırakmamak olduğunu vurguladı. 
Mamülcü önemli bir noktaya daha dikkati çekti ve poşet kullanımının yasaklanmasının ardından kağıt kullanımına geçilmesinin pahalılığıda beraberinde getireceğini savundu. 

Teknecik;  “verimsiz”, KIB-TEK; “ucube”… “Türkiye’den elektrik getirilmesini destekliyoruz”

Türkiye ve kktc hükümetlerinin uyumlu bir şekilde çalıştıklarını ve bunun sonucunda da ortaya büyük projelerin çıktığını ifade eden Mamülcü, Anavaytan’dan kablo ile elektrik getirilmesi konusunun da bu projelerden biri olduğunu söyledi ve son dönemde yaşanan elektrik kesintilerine dikkati çekti. 
Teknecik’i “verimsiz” Kıb-tek’ide “ucube” bir kurum diye nitelendiren Mamülcü, halkın mağduriyet yaşadığını ifade etti ve Türkiye Cumhuriyeti’nden elektrik getirilmesi konusunu desteklediklerini dile getirdi. 

Mamülcü: Bir işi yaparken piyasa dengelerinin bozulmamasi gerek

Geçmişte ülkemizde sosyal konutların yapıldığını ve  günümüzde artan gayrımenkul fiyatlarının gençleriğn ev sahibi lmasının önüne geçtiğini beliten Mamülcü, toki nin tüğrkiye deki sistemni buraya getireceğini ama hizmeti burasdan satın almasının gerektiğini ve buradaki müteahhitler ve taşeronlarla da işbirliğine gidilmesinin gerektiğini söyledi.ç Mamülcü bir işi yaparken piyasa dengelerinin bozulmaması gerektiğinin altını çizdi; “ niyet doğru ama doğru adim için sivil toplum örgütleriyle bu işin fizibilitesinin yapip ona göre adim atmak gerekir”, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yaklaşımının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuryeti halkının faydalanması adına attığı adımlar olduğu bilmekteyiz ve biz üzüm yeme taraftarıyız bağcıyı dövme değil”. 

“TC sağlık sisteminden sağlık entegresi kapsamında KKTC vatandaşlarınında yararlanması gerektiğine inanıyoruz”

Türkiye’deki sağlık sisteminden  KKTC’deki vatandaşların da yararlanacağı müjdesinin hatırlatılması üzerine Mamülcü, verilen demeçleri karşılaştırdığını KKTC’de yaşatan Türkiye Cumhurğyeti vatandaşlarının sağlık sistemninden faydalanabileceği yönünde bir sonuca varıldığını bu konuya bir an önce netlike kazandırılması gerektiğini dile getirdi. Sosyal sigortalar ve diğer kuruluşlara tabi olabilecek çağdaş özel hastanelerden  sağlık entegresi kapsamında KKTC vatandaşlarınında yararlanması gerektiğine inandığını ifade eden Mamülcü, “ayrım yapılmamalı”dedi. 

“BM taksim sahasındaki engellemesini hemen kaldırmalı”

Birleşmiş Milletler askerlerinin taksim sahasına bariyer yapması konusunda değerlendirmelerde bulunan Mamülcü, yapılan bu hamlenin herkesi üzen bir durum olduğunu kaydetti . Kuzey Kıbrıas Türk Cumhurğiyeti makamları tarafından orada yapılan tadilat ve rehabilitenin yerinde bir adım olduğunu ama buna karşı BM’nin  yaptığı engellemeyi hemen  kaldırması gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104