Manastırın gizemini öğrendiler

banner37

Her Daim Dostlar Grubu ülkemizin önemli kültürel değerlerinden olan St Barnabas Manastırı’na inceleme gezisi düzenledi

banner87
Manastırın gizemini öğrendiler
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Çevreye ve kültürel değerlerimize olan duyarlılıklarıyla tanınan Her Daim Dostlar Grubu, dün sabah ülkemizin en önemli kültürel değerlerinden biri olan St. Barnabas Manastırı’na inceleme gezisi düzenledi.

Her Daim Dostlar Grubu’na sanat tarihçi Yusuf Örs, geniş çaplı araştırmalarının sonucunu aktardı. Yusuf Örs, grup üyelerine manastırla ilgili genel bilgiler dışında önemli ayrıntıları da anlattı.

Her Daim Dostlar Grubu, Yusuf Örs’e kendileriyle bu bilgileri paylaştığı için teşekkür etti.

banner134
Sanat tarihçi Yusuf Örs, şu bilgiyi verdi:

“Salamis'te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan, St. Barnabas, Kudüs'te eğitim gördükten sonra Kıbrıs'a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için 45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşları tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır.

St. Barnabas'ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis'in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St. Mathews'un yaptığı incilin kopyasını koyarlar. Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır. 432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur”.

Yusuf Örs, bu keşif sonrasında Piskopos, İstanbul'a giderek İmparator Zeno'yu bilgilendirdiğini ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazandığını söyledi.

İmparatorun gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşa edilmesi için bağışta bulunduğunu belirten Örs, manastırın 477 yılında inşa edildiğini ve manastırın bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana geldiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75