banner6

Mandora hasadı 40 bin tona ulaştı

banner37

Cypfruvex Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif, kesim işçisi sorunu nedeniyle narenciyede hasadın bir hafta geciktiğini ancak paketleme ve ihracatla ilgili bir sorun olmadığını söyledi:

Mandora hasadı 40 bin tona ulaştı
banner150 banner151 banner143

“ÜRÜNÜMÜZÜN TÜMÜ NEREDEYSE SATILDI”… Cypfruvex Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif, bir haftalık gecikmeye rağmen 55 bin ton mandora ürününün 40 bin tonunun kesildiğini, ülkeye gelecek yeni kesim işçisi ekibiyle sürecin daha da hızlanacağını belirtti. Redif, hasat edilecek Valencia ürününde sıkıntı olmayacağını söyleyerek yere dökülmüş sağlam meyvelerin Meysan Sıkma Tesisleri’nde değerlendirdiklerini ifade etti. Redif, üreticinin hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini vurgulayarak “Ürünümüzün tümü neredeyse satıldı. Sevkiyatlarımız Ukrayna-Rusya krizinden etkilenmeyecek. Alıcımız, riski kendi üstüne alarak ürünü depolarına çekiyor” dedi.

Güren TİLKİ

Cypfruvex Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif, narenciyede kesimin bir hafta geciktiğini ve 20 Mart’ta kadar tüm ürünün hasat edilmesini beklediklerini belirtti.


Redif, hasat edilmesi gereken 55 bin ton mandora ürününün 40 bin tonunun kesildiğini ifade ederek ürünün tamamının toplanacağını söyledi. Paketlemeyle ilgili bir sorun olmadığına değinen Redif, fabrikanın yeni olmasının avantajını kullanarak aradaki açığı kapatacak sürate sahip olduklarını dile getirdi.

KIBRIS’a konuşan Redif, Türkiye’den çok büyük uğraşlarla yeterli olmasa da 220 işçi getirdiklerini, kesimin normalde olması gereken süreye göre bir hafta geciktiğini kaydetti.


Redif, gelmesi beklenen yeni kesim ekipleriyle birlikte, hava şartlarının da uygun olması halinde 15- 20 Mart arasında tüm ürünün hasat edilmesini beklediklerini söyledi.

“Valencia hasadında sorun olmayacak”


Cemal Redif, hasat edilecek Valencia ürününde de aynı kesim ekibinin çalışacağını belirtti.


Bazı bahçelerde çok az miktarda meyve dökülmesi meydana geldiğini ifade eden Redif, kesim ekiplerinin girdiği bahçelerde ele gelen meyveyi makas ile ürünü kestiğini ve paketleme kalitesine yansıtmadığını anlattı.


Redif, ekiplere talimat verdiklerini ve yere dökülmüş sağlam meyveleri de topladıklarını ve kantara üreticinin tüm ürününün girmiş olduğunu belirtti.

“Yere dökülen meyve sıkma tesisine gönderiliyor”


Cemal Redif, yerden toplanan meyveyi Meysan Sıkma Tesisleri’nde değerlendirdiklerini anlattı. Redif üreticilere sözleşmedeki rakam üstünden ödemelerini yapacaklarını ve hiçbir şekilde üreticinin mağdur olmayacağını kaydetti.


Redif, şöyle devam etti:


“Üreticimize mağduriyet yaşatmayacağız. Bizim tesislerimizde işlemiş olduğumuz ürünün satışıyla ilgili de sorun yoktur. Ürünümüzün tümü neredeyse ise satılmıştır. Bununla ilgili sevkiyatlarımız da savaştan etkilenme gibi bir durumumuz söz konusu değildir. Alıcımız, riski kendi üstüne alarak ürünü depolarına çekiyor.

Şu anda herhangi bir şekilde ürünün sevk edilememesi veya Cypfruvex’in bu konuda mağduriyet yaşaması da söz konusu değildir.


Unutulmaması gereken bir şey vardır ki; geçen sene 45 bin ton civarında olan mandora ürünü bu sene 55 bin tondur. 10 bin tonluk fark olmasına rağmen, adaya ulaşan işçi sayısı geçen yıl bin 500 civarındayken bu yıl ne yazık ki 800 civarındadır. Bu sayı ile hasat bu noktalara getirilmiştir. Son bir hafta, 10 gün içerisinde Cypfruvex olarak bizim yaptığımız özel çalışmalarla yönetimimizdeki bazı arkadaşlarımızın vermiş olduğu ciddi desteklerle sağlamış olduğumuz iş gücü dolayısı ile rakam şu anda takribi bin 250 civarına ulaşacaktır. Bu da önümüzdeki Valencia hasadında sorun yaşamayacağımızı gösteriyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110