'Map2heal'in KKTC'ye genişletilmesi tarihi açılım'

banner37

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Ankara’da imzalanan sağlık turizmi online rezervasyon sistemi protokolünün Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizmine ivme kazandıracağını belirtti

'Map2heal'in KKTC'ye genişletilmesi tarihi açılım'
banner90
banner99

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC’nin de map2heal.com’a dahil edilmesinin sağlık turizmi açısından tarihi bir açılım olduğunu belirtti.

Ataoğlu ile Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan katıldıkları televizyon programında map2heal.com’a KKTC’nin de dahil edilmesinin önemini vurguladı.

Ankara’da imzalanan Map2heal protokolüne işaret eden Ataoğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi olarak hayata geçirilen ve dünyada 87 ülke, 148 ofisi birbirine on-line bağlayan sağlık turizmi online rezervasyon sistemi Map2heal’in KKTC’ye genişletilmesinin tarihi bir açılım olduğuna vurgu yaptı.

Ataoğlu, protokol sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizminin ivme kazanacağını ve KKTC’nin uluslararası etkinliğinin ve tanınırlığının da artacağını söyledi.

Dünyada pek çok alanda olduğu gibi turizm anlayışında da büyük farklılıklar yaşandığını vurgulayan Bakan Ataoğlu, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün öngörülerine bakıldığında turizm sektörünün önümüzdeki 20 yılda büyümeye devam edeceğini ve 2020 yılı itibarı ile 2 trilyon dolar hacme ulaşacağını söyledi.


“Otel dolulukları yüzde 70’lere çıktı”

Ülke turizminin iyiye gittiğini anlatan Ataoğlu, ekim ayı itibarıyla otel doluluklarının yüzde 70’lere çıktığını söyledi. Ataoğlu, sektörle birlikte hareket ettiklerini ve bir yandan kitle turizmini geliştirirken, diğer yandan ise alternatif turizm çeşitlerine önem vererek otel dolulukları ile ülke içi turizm gelirlerini arttırmaya çalıştıklarını anlattı. 

banner134
Küresel krizlerin ve dünyada yaşanan olumsuzlukların yarattığı ortama rağmen gelişimini sürdüren turizm endüstrisinde özgün yerini alan sağlık turizmine yatkın bütün ülkeler gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de somut adımlar atıldığını belirten Ataoğlu, gerekli yasal ve altyapısal düzenlemelerin hayata geçirileceğini söyledi.


“Özgün hükümet projeleri geliştirilecek”

Dünyada pek çok ülkenin sağlık turizmi pazarından pay alabilmek için yarıştığına değinen Ataoğlu, sağlık turizminde öne çıkan başta anavatan Türkiye ve diğer pek çok ülkenin özgün hükümet projeleri geliştirdiklerini ve sağlık turizmini ana turizm türlerinden biri haline getirdiğini anlattı. Bu alanın çok hassas bileşenleri ve dengeleri olduğuna da işaret eden Ataoğlu, arz ve talebe bağlı hızlı bir pazar ve rekabet yarışının sürdüğü Sağlık Turizmi pazarında, Kuzey Kıbrıs’ın da pay alabilmesi amacıyla talebin beklentilerine uygun koşullarda arz geliştirmek için özgün hükümet projeleri geliştirileceğini de sözlerine ekledi.  

Savaşan: Akredite sağlık kuruluşları ve doktorlar daha fazla turist hastaya ulaşabilecek

Map2heal kapsamının KKTC’ye genişletilmesi ile sistem tarafından akredite edilen sağlık kuruluşları ve doktorların uluslararası platformda çok daha fazla turist hastaya ulaşabileceğine dikkat çeken Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan da, bu adım sayesinde ülkede sağlık turizmi gelirlerinin artacağını söyledi. Sistemin sağlık turistleri ile doktorların daha kolay iletişime geçilebilmesine olanak yaratacağını anlatan Savaşan, sistemin etkin hasta takibi, tetkik gönderme gibi konularda da çok büyük avantajlar sunduğunu söyledi.

Map2heal sayesinde hastaların bulundukları yerlerden gidecekleri ülkeyi, hastaneyi ve doktoru online olarak seçebileceğini anlatan Savaşan, hastaların ayrıca sistem üzerinden sağlık sigortalarının nerede geçerli olduğunu görebileceklerini ve sorularına da kendi dillerinde yanıt alabileceklerine dikkat çekti.

“Konsey üyeleri Map2heal’den ücretsiz yararlanacak”

Map2heal’in dünyaca ünlü kuruluş Alman Thieme Verlag işbirliğinde geliştirildiğini söyleyen Savaşan, 17 dilde profesyonel çeviri hizmeti verme kabiliyetine sahip olan sistemin dünyada sağlık turizminin çok daha hızlı gelişmesine olanak yaratacağını vurguladı. Savaşan son olarak Map2heal sisteminden Sağlık Turizmi Konseyi üyesi sağlık kuruluşları ve doktorların ücretsiz yararlanacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75