"Maraş açılımıyla ezber bozduk”

banner37

banner87
"Maraş açılımıyla ezber bozduk”
banner90
banner99

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Maraş ile ilgili bu kadar yıl bir ezber devam etti, biz bu ezberi kırdık. Bu ezber bu dönemde atılan adımla bozuldu” ifadelerini kullandı.

Özersay, BRT’de katıldığı bir programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Özersay, “Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm olacak Maraş öyle açılacak, gibi bir mantık vardı. Maraş, kapsamlı çözüme havale edildiği için hayalet şehre dönüştü. Bir şeyi kapsamlı çözüme bağladığınızda içi çürüyor. Bir gerçek var, bu ezber bu dönemde atılan adımla bozuldu. Biz bir ezberi bozduk. Tek taraflı bir adımla ancak uluslararası hukuka KKTC’yi yakınlaştıracak bir adım olacak. Kıbrıs Rum tarafının dengesini bozan 2 şey yaptık 1’i Maraş, diğeri Doğal gaz konusundan kazı aşamasına gelmemizdir” ifadelerini kullandı.

“Maraş’ta malı olan Kıbrıslı Rumlar da paydaşımızdır” diye konuşan Özersay, "Kimse bize Güvenlik Konseyi kararı vardır deyip elimiz bağlamaya çalışmasın. Basının da çok yakında Maraş’a bir gezi düzenlemesini sağlayacağız” dedi.

“Mağduru oynama doğru değildir”

Cumhurbaşkanlığı’nın “hükümet Ankara temasları konusunda cumhurbaşkanlığına bilgi vermedi”  yönündeki açıklamasına ilişkin bir soruya Özersay, “ Ben alınganlık yapmam. Devlet meselesinde küsme, alınma, mağduru oynama doğru değildir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75