Maraş açılırsa, evime dönerim

banner37

Kapalı Maraş’ta en çok mülke sahip iş adamı Andreas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos, çocukları ve geliniyle, 46 yıl sonra sahil şeridi ziyarete açılan Maraş’taki lüks evi ve otellerini görmeye geldi. Evi önünde duygusal anlar yaşayan Dimitri Lordos, özlemini dile getirdi:

Maraş açılırsa,  evime dönerim
banner99

“BİRLİKTE YAŞAYABİLİRİZ”… Son nefesine kadar Maraş’a dönme hayali kuran Andreas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos, 46 yıl sonra Maraş sokaklarında yürüdü, evlerini ve otellerini gördü. Doğup büyüdüğü evi görünce duygulanan Lordos, iki saat süren ziyareti sonrası, basına kısa bir açıklama yaptı. Lordos, “Çok heyecanlıyım çünkü 46 yıl sonra, kendi şehrime girebilmek için fırsat verildi. Buradan giderken çok gençtim. İlerisi için umut ediyorum ki, Maraş, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yaşadığı bir yer olur. Ve bu şehir yeniden kalkındırılır” dedi. Lordos, mallarının iade edilmesi halinde, açılımın hemen ardından, evine dönüp, otellerini yatırım amaçlı yeniden restore edeceğini ifade etti.
 

Sedef BOŞNAK
 

   Kapalı Maraş’ta en çok mülke sahip, Kıbrıs’ın en ünlü ve en zengin iş adamı Andreas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos, evi ve otellerini görmek için, iki oğlu, kızı ve geliniyle, Kıbrıs’ın Kuzey’ine geçti.
   Dimitri Lordos, 1974’te, şehrin bombalanmasıyla, henüz 19 yaşındayken hayatlarını kurtarmak için babası, annesi ve kardeşleriyle ayrıldığı şehre, 46 yıl sonra ziyarete geldi.
   Son nefesine kadar Maraş’a dönme hayali kuran Andreas Lordos’un mirasçı oğlu Dimitri Lordos, sahil şeridi ziyarete açılan Kapalı Maraş’ta, sakinlerinin bıraktığı gibi kalan sokaklarda, evi ve otelleri önünde yürüdü.
   Lordos, sahibi olduğu 3 apartman ve 5 lüks otelin harap görüntüsüne hüzünle baktı, mülkleri önünde, ailesiyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

banner134
   Kıbrıs’ın güneyinde de büyük malvarlığına sahip olan Lordos, ailesiyle otellerinin bulunduğu deniz sahiline de gitti.
   Lordos, iki saat süren ziyareti sonrası, basına, yeni açılan kapı girişinden kısa bir açıklama yaptı ve Maraş’ın açılması halinde, evine ilk kendisinin döneceğini söyledi. Turistik ölü şehirde dolaşırken, gençlik yıllarına döndüğünü ifade eden Lordos, mallarının iade edilmesi halinde, açılımın hemen ardından, evine dönüp, otellerini yatırım amaçlı yeniden restore edeceğini ifade etti.
   Babası ve annesinin çok çalışarak, alın teriyle mülk sahibi olduğunu vurgulayan Lordos, Maraş’ta 2 apartman ve 5 hotel sahibi olduklarını anlattı ve şöyle konuştu:
   “Adım Dimitri Lordos, aslen Mağusalıyım. Bugün çok heyecanlıyım çünkü 46 yıl sonra, kendi şehrime girebilmek için fırsat verildi. Buradan giderken çok gençtim. Bugün, vefat etmiş olan anne-babamı hatırlıyorum. İlerisi için umut ediyorum ki, Maraş, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yaşadığı bir yer olur. Ve bu şehir yeniden kalkındırılır.”
   Lordos, anılarını, mal varlıklarını, hayallerini, kısacası her şeyini mecburiyetten terk ettiklerini anlattı, “Yeniden görüşeceğiz” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Almanyadan    maras bölgesi von güzel bir yer benim cok hosuma gidiyor  benim annem magosali Dogma büyüme.ben 4 sene önce ordaydim.kibrisin türk tarafi cok güzel   ama maras disadan görmüsdüm.harika bir yer.insallah herkes bir gün rahata kavusurlar amin??
Almanyadan maras bölgesi von güzel bir yer benim cok hosuma gidiyor benim annem magosali Dogma büyüme.ben 4 sene önce ordaydim.kibrisin türk tarafi cok güzel ama maras disadan görmüsdüm.harika bir yer.insallah herkes bir gün rahata kavusurlar amin?? - 5 gün Önce

SIRADAKİ HABER

banner75