banner6

Maraş için Ankara'ya baskı çağrısı

banner37

Sözde “Maraş” Belediyesi, işgalin 43’üncü yıldönümü nedeniyle yaptığı çağrıda, Maraş’ın yasal sakinlerine iade edilmesi ve uluslararası toplumun uluslar arası meşruluğun zorunluluklarına uyması için Ankara’ya baskıyı yoğunlaştırması taleplerini yineledi.

Maraş için Ankara'ya baskı çağrısı
banner99

Alithia gazetesi, “Maraş Belediye Meclisinin Muhtırası… Şehrin Derhal Yasal Sakinlerine Verilmeli” başlıklı haberinde, “Maraş’ın Türk ordusu tarafından yasa dışı bir şekilde işgal edilmesi” dolayısıyla dün Derinya’da düzenlenen toplantıya yer verdi.

banner134

Gazeteye göre, dün gerçekleştirilen toplantıda kabul edilen muhtırada, müzakerelerin yeniden başlamasına destek verilerek, bu sürecin, “adanın yeniden birleşmesine ve Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Ermeniler ve Latinlerin normal bir şekilde bir arada yaşamalarına yol açacak tek barışçıl çözüm yolu olduğu” değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazete, muhtırada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile müzakere grubunun, Kıbrıs sorununa BM kararları ve 1977–1979 Doruk Anlaşmaları temelinde bir çözüm bulunmasına ilişkin çabasına desteğin yinelendiğini de yazdı. Maraş’ın iadesi konusunun, öncelikle insani bir konu olduğuna da vurgu yapıldı.

Muhtırada, “Bugünkü kabul edilemez ve yıkıcı mevcut durumu doğrudan veya dolaylı olarak kalıcılaştırma veya meşrulaştırma eğiliminde olan herhangi bir faaliyetle hem fikir olmadıklarına” dikkat çekildi.

Türk hükümetine de, “BM Güvenlik Konseyi’nin 550/1984 ile 789/1992 sayılı kararlarının hükümleri, Kiprianu-Denktaş Doruk Anlaşması, Avrupa Parlamentosu (AP) kararları, aynı zamanda Türkiye ilerleme raporundaki ilgili paragrafa uyarak, Maraş’ı derhal yasal sakinlerine iade etme” çağrısı yapıldı.

Gazeteye göre, Kıbrıslı Türklere de “şehrin iade edilmesi amacıyla seslerini birleştirme” çağrısında bulunuldu.

Haravgi gazetesi ise “Müzakerelerin Yeniden Başlamasını Destekliyorlar- Maraş Belediyesi, BM’ye Muhtıra Verdi” başlıklı haberinde, sözde “Maraş” Belediye Meclis üyeleri tarafından onaylanan muhtıranın, Derinya Barikatı’nda sembolik olarak BM yetkilisine sunulduğunu yazdı.

Fileleftheros haberi “Maraş Öncelik- Belediye Meclisi’nin Açık Oturumunun Ardından Muhtıra”; Politis ise “Muhtıranın Akabinde Maraş Belediyesinin Açık Oturumu” başlığıyla yayımladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104