Maraş’ın çehresi değişiyor

banner37

KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ülkeye gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “piknik yapacağız” açıklamasından sonra, Maraş’ta hummalı çalışmalar başladı

Maraş’ın çehresi değişiyor
banner90
banner8

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI… Hayalet görünümlü ölü şehirde, açılımın ardından çok şey değişti. Maraş’a çok sayıda iş makinesi girdi, bölgede yaklaşık bir aydır Gazimağusa Belediyesi’nin iş birliğiyle başlatılan çalışmalar hızlandırıldı. 46 yıldır, önemli bir bölümünde, hayatın askıya alındığı Maraş, yavaş yavaş canlandırılıyor. Dr. Fazıl Küçük Stadyumu yakınında, sivilin kontrollü geçişi için, Demokrasi Caddesi’ne açılan sürgü kapının devamındaki dikenli teller söküldü, sahil şeridine kafe konuşlandırıldı, kaldırımlar temizlendi, ağaçlar budandı, çemberler ve kaldırımlar çiçeklendirildi.

Sedef BOŞNAK

   1974’te kapatılarak askeri bölge ilan edilen Maraş’ın, 46 yıl sonra, kademe kademe sivil halkın ziyaretine açılımı, bölgede büyük ilgiyle karşılandı.

   Turizm zenginlikleriyle adını dünyaya duyuran Maraş’ı eski günlerine, eski canlılığına kavuşturabilmek ve askeri bölgeyi kademe kademe kontrolü bir şekilde sivil bölgeye dönüştürmek için başlatılan hummalı çalışmalar, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ülkeye gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “piknik yapacağız” açıklamasından sonra hız kazandı.

   Hayalet görünümlü ölü şehirde, açılımın ardından çok şey değişti. Maraş’a çok sayıda iş makinesi girdi, bölgede bir aya yakın bir süredir, Gazimağusa Belediyesi’nin iş birliğiyle başlatılan çalışmalar hızlandırıldı.

   Yıllardır, önemli bir bölümünde hayatın askıya alındığı Maraş, yavaş yavaş canlandırılıyor. Dr. Fazıl Küçük Stadyumu yakınında, sivilin kontrollü geçişi için, Demokrasi Caddesi’ne açılan sürgü kapının devamındaki dikenli teller dün söküldü.

   Dikenli tellerin gizlediği, otlarla bürünen 1974’ten önce yapılan çember de, yapılan temizlik çalışmaları sonucu gün yüzüne çıktı.

   Kontrollü geçişin hemen yakınına, 200 adet kiralık bisiklet konulması için alt yapı çalışmaları başladı. Bölge bundan böyle bisikletle de gezilebilecek.

   Uzun yıllardır, haşere, fare ve yılanlara ev sahipliği yapan ve otlarla bürünmüş evlerden kaldırıma taşan otlar temizlendi.

   Çökme tehlikesi ve açık kuyuların bulunduğu evlere girişi engellemek için şeritler çekildi.

   Bölgeye, temizlik ve peyzaj çalışmaları için Türkiye’den ekipler geldi.

   Bir TIR dolusu ağaç, kaktüs ve bitkiler açılım yapılan Kenedy ve Demokrasi Caddeleri üzerine dikildi.

   Şehrin çemberleri çiçek ve ağaçlarla donatıldı. Dikilen ağaçların arasında, barışı simgeleyen zeytin ağaçlarına da yer verildiği gözlemlendi. Çalışmalar için onlarca kişi ter döktü.

   Denize sıfır lüks otellerin bulunduğu, 3 bin 400 metre uzunluğundaki eşsiz sahile, “piknik için prefabrik bir cafe konuşlandırıldı. Çalışmaların, 15 Kasım’ın öncesinde tamamlanması hedefleniyor. Çalışmalar, sahildeki kum zambakları koruma altına alınarak yürütülüyor.

55 bin 985 kişi ziyaret etti

   Öte yandan, kontrollü geçişlerin başladığı günden bu yana, bölge ziyaretçi akınına uğradı.

   4 bin 649’u ev ve daire, 45’i otel, 60’ı apartman, 21’i banka, 7’si kilise, 8’i okul, 2 bin 953’ü ticari iş yeri olan 8 bin 394 bina ve tesisin bulunduğu Maraş’ın 46 yıl sonra ziyarete açılması ülkede büyük ilgi gördü.

   Maraş’ı 8 Ekim’den 8 Kasım’a kadar, bir ayda, toplam 55 bin 985 kişi ziyaret etti. Özellikle hafta sonları bölgeyi ziyaret eden kişi sayısı 6 bini aşıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
baran
baran - 7 ay Önce

tv vatandasi turistler girebilirmi

Nusret babur
Nusret babur - 7 ay Önce

maraşı seviyorum askerlik yaptığım yer Fazıl küçük stadının arkasındaki binada kaldım orayı tekrar görmek beni heyecanlandırıyor mağazaya slm

Ada
Ada - 7 ay Önce

Herşey güzel ama acaba bize kalacakmı

Ada
Ada - 7 ay Önce

Maraş Belediyenin yanından açılsaydı daha uygun olacaktı õnemli olan bundan sonra ne olacak yoksa bir 50 yıl daha mı bekleyceğiz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75