“Maraş’ta envanter çalışmasıyla birlikte, ayrıntılı film de çekilmeli”

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan GAÜ Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Akyar, Maraş’a dünyanın dikkatini çekmek için Çernobil Nükleer Santrali enkaz bölgesi gibi belgeselinin yapılıp, internet ortamında sanal gerçeklikle ziyaretçilere açılabileceği önerisini getirdi

“Maraş’ta envanter çalışmasıyla birlikte, ayrıntılı film de çekilmeli”
banner90
banner99

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi ve Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü M. Sadık Akyar, yaklaşık 45 yıldır iskana kapalı Maraş’ta envarter çalışması yapılacağı açıklamasının Rum tarafında panik ve endişeye neden olduğunu, KKTC ve Türkiye’de ise memnuniyetle karşılandığını söyledi.


Maraş’ın açılmasıyla ilgili ilk adımın envanter çalışması olması gerektiğini ifade eden Akyar, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın envanter çalışmasıyla neyi kastettiğinin bilinmediğini belirtti.


Akyar, kendilerinin envanter çalışmasından ne anladığını söyle anlattı:


“Tüm bina, malzeme, ekipman, bitki (flora) ve hayvan (fauna) sayılarının belirlenmesi, sayımı yapılan kalemlerin mevcut durumlarının belirlenmesi, tapu veya kira sözleşmelerinin belirlenmesi, tapu veya kira sözleşmelerinin hukuki durumlarının belirlenmesi (şahıs, tüzel kişilik, şirket vb), mülk sahibi, kiracı veya kanuni varislerinin belirlenmesi, müteakiben gerektiğinde irtibata geçilmesi gibi konuları da kapsamaktadır. Doğaldır ki bu konular çoğaltılır veya azaltılabilir”.


Akyar, envanter çalışmasıyla birlikte, bölgenin ayrıntılı bir filminin de çekilmesi gerektiğini söyleyerek “Bu film; binalar, malzeme, ekipman, altyapı, bitki ve hayvan çeşitliliğini de ortaya koyacak şekilde ayrıntılı olmalıdır. Söz konusu film, profesyonel ekipler tarafından dron ve gelişmiş teknolojiler kulanılarak yapılmalıdır. Çünkü, Maraş bölgesine dünyanın dikkatini çekerek, kamuoyu oluşturmak için, Çernobil Nükleer Santrali enkazı bölgesi gibi belgesel yapılabilir veya internet ortamında sanal gerçeklik ile ziyaretçilere açılabilir” dedi.


KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına konuk olan GAÜ Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü M. Sadık Akyar, hükümetin “Maraş açılımını” değerlendirdi.

Neler yapılabilir?

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi ve Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü M. Sadık Akyar, kapalı Maraş bölgesinin nasıl iskana açılacağını, basın yayın organlarında belirtildiği gibi Las Vegas benzeri mi yoksa Bafra turizm bölgesi benzeri bir yapıda mı olacağının merak edildiğini söyledi.


Bunlardan hiç birinin olmaması gerektiğini ifade eden Akyar, Maraş’ın en kötü kullanım opsiyonlarının kapalı Maraş bölgesinin herhangi bir nedenle Rum tarafına bırakılması, ikincisinin ise İstanbul örneğinde olduğu gibi, Maraş’ı da estetik ve değerinden uzak, rant odaklı bir beton yığınına çevirmeleri için inşaat şirketlerine vermek olduğunu belirtti.


Kamuoyuna tam olarak açılmadan üstü açık arabalarla ziyaretçilere “Kapalı Maraş Turu” yaptırılabileceğini ifade eden Akyar, bu tur esnasında dahi çevreye en az zarar verecek şekilde, elektrikli, hafif, ses yapmayan araçlar ve teçhizat kullanılmalıdır.


Akyar, diğer opsiyonun ise şehrin yerleşime kapandığı 1974 yılı dokusu ve dizaynıyla bir “Retro-Şehir”  oluşturulması olduğunu burda da binaların görünümü, mağazalar ve dükkanların 1974 yılına göre dizayn edilerek yenileştirilebileceğini belirtti. Buralarda çalışanların dahi, o yılların kıyafetleriyle hizmet ederek değişik bir ambiyans oluşturulabileceğini ifade eden Akyar, “Dolayısıyla, bu yıllara ait çekilecek filmler için de doğal bir plato sağlanmış olur. Bu projede, tüm şehir böyle olacağı gibi, şehrin bir bölümü veya caddesi de bu şekilde olabilir. Böyle bir uygulamada, bitki ve hayvan çeşitliliği de korunacağı için, şehir aynı zamanda bir “Eko-Şehir” olarak da dizayn edilmiş olur. Doğaldır ki, bölgeye gelecek turist ve ziyaretçilerin konforları için de gerekli ortam yaratılacaktır” dedi.

banner134
Proje yönetimi yaklaşımı


Akyar, her bir konunun çok ayrıntılı çalışılması ve planlanması gerektiğini belirterek bunun için de yapılacakların “proje yönetimi” mantığı içerisinde, yıllara sari olarak planlanmasının zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacağını belirtti.


Akyar, şöyle devam etti:


“Bu açıklananlara göre, envanter sayımında bulunacak ekibin içinde; resmi görevlilerin yanında, üniversitelerden ilgili fonksiyonel alanlarına göre bilim insanlarının da bulunması gerektiği öngörülmektedir.


Tüm bu faaliyetlerin hayata geçirilmesi için, büyük miktarda kaynak ihtiyacı gerekebilir. Bu kaynağın sağlanması için bir fon kurulabilir. Bu fon; KKTC, Türkiye, sponsor şirketler, uluslarararsı örgütler, uluslararası kuruluşlar ve bölgede mülkü olan şahısların katkılarıyla finanse edilebilir.


Sonuç olarak, Maraş bölgesinde yapılacak her hususun iki devletli bir çözüm için atılmış önemli bir adım, iki devletli bir çözüm için atılacak adımların ise KKTC’nin çözüm masasında elini kuvvetlendiren bir husus olacağı unutulmamalıdır. Çünkü K.K.T.C artık hidrokarbonu, Maraş’ı ile çözüm masasında alternatiflere sahip olacaktır. Bu alternatifler de çözüme hızlandırıcı etki yapacaktır”. 

Cengiz Topel Anıtı


Akyar, Gemikonağı bölgesinde bulunan Şehit Pilot Yzb. Cengiz Topel Anıtı’nda yapılan yenileştirme çalışmalarının da memnuniyet verdiğini belirtti.


Harap görüntüsü nedeniyle vatandaşlar tarafından eleştirilen anıtın, şehit Topel’in yıldönümünde Türkiye’den gelen benzer uçağıyla yeni görünümüne kavuştuğunu belirten Akyar, “Bu tür anıtlar; şimdiki ve gelecek nesillere hem tarihlerini anlatmak, bağımsızlıklarına sahip çıkmalarını sağlamak hem de barışın değerini de anlatmayı amaçlar. Bunun için önemlidirler” dedi.


Akyar, “Karaoğlanoğlu Müzesi” için aynı şeylerin söylenemeyeceğini ifade ederek aynı bölgedeki şehitliğin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) katkılarıyla belirli bir seviyede olduğunu belirtti.


Müze kısmının, belki TSK katkıları olmasa daha da harap bir görünümde olabileceğini söyleyen Akyar, “Müzenin, TSK Güçlendirme Vakfı’nın bir iştiraki tarafından 2000’li yılların başında restorasyonu yapılmıştır. O günden beri o şekilde olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle açık havada sergilenen, araç, silah ve teçhizat neredeyse çürümek üzerededir. İç taraftaki müze binasının  içindeki objeler modern müzecilik anlayışından uzak bir şekilde sergilenmektedir” şeklinde konuştu.


Karaoğlanoğlu Şehitliği Müzesi’nin tarihi yansıttığına dikkat çeken Akyar, bu nedenle şehitlik müzesinin; modern müzecilik tekniklerine göre, örnek olarak; interaktif kulaklıktan açıklamalı, barış harekatının safhalarını (Çıkarma, hava indirme, birleşme vb) safhalarının dokümanter ve dijital olarak açıklayan görsel alanları da ihtiva edecek şekilde modernize edilmesinin şart olduğunu söyledi.


Akyar, “Müze için KKTC hükümeti veya yerel yönetimler tarafından ayrıntılı bir proje hazırlanabilir. GAÜ Güvenlik Araştırmaları Merkezi olarak müzenin yenilenmesinde askeri konularda uzman desteği vermeye hazır olduğumuzu da bildiririz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 16:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75