“Maraş’taki envarter çalışması için gönüllüyüz”

banner37

KIBRIS’ı ziyaret eden Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Özsoy, Maraş’ta yapılması planlanan çalışmalara katılmak istediklerini söyledi

“Maraş’taki envarter  çalışması için gönüllüyüz”
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Kuzey Kıbrıs Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Ezcan Özsoy, üç boyutlu çekim yapan ve aynı zamanda söz konusu kayıtları projelendirebilen drone/insansız hava aracı sistemlerine sahip olduklarını belirtti.

  Cihazların, bulundukları bölgenin video kaydını yapıp, çalışma alanındaki unsurların üç boyutlu çizimleri üzerinden bir de rölöve çıkardığını ifade eden Özsoy, Maraş’ta yapılacak envanter çalışmasına destek verebileceklerini, bunu da Başbakan Ersin Tatar’a ilettiklerini söyledi.

   KIBRIS Medya Grubu’nu ziyaret ederek KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’la görüşen Özsoy başkanlığındaki heyet, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Özsoy: Güvenilir bir oluşumuz

   Vakıf Başkanı Ezcan Özsoy, şimdiye kadar pek çok projede hem öncü hem de paydaş olarak bulunduklarını söyleyerek 1990’dan bu yana aktif olduklarını belirtti. Özsoy, ülkenin sahip olduğu çevreyi ve zengin kültürel mirası gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

   Özsoy, “Yabancı kökenli arkadaşlarımız aramızda hep vardı fakat 2016’dan bu yana, kendilerinin dernek yönetiminde bulunmaları da yasallaştı. Bu tarz oluşumlara genelde mesafeli davranan yargıçlardan da aramızda çok sayıda arkadaşımız var. Yani güvenilir bir oluşumuz” dedi.

   Özsoy, ellerinde bulunan teknolojik imkanlarla Orman Mühendisleri Odası’nın yıllarını alan çalışmaları 10 dakikada gerçekleştirebildiklerini belirterek farklı 10 drone ile çalışma yürttüklerini, bunların da yüksek teknolojiye sahip olduğunu vurguladı.

   Özsoy, kullandıkları insansız hava araçlarının 16 kilograma kadar yük taşıyabilen ve üzerine çeşitli aparatlar da takılabilen formda olduğunu belirterek şöyle devam etti:

   “Ülkede çorak yer bırakmamak da hedeflerimiz arasında. Özellikle Beşparmaklar’ın güney yamaçlarındaki arazileri, yine bu drone düzeneklerinden atacağımız ‘sadece ıslandığında’ yani yağmur yağdığında açılan ve böylelikle hiçbir şekilde ziyan olmayan tohumlar vasıtasıyla ağaçlandıracağız”.

   Özsoy, 11 Temmuz’da yayın hayatına başlayan KIBRIS Gazetesi’nin 30’uncu yaşını da kutladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
recep muslu
recep muslu - 1 yıl Önce

HANGI AVRUPA FONUNDAN BAGIS ALIYORLAR.NE CIKARLARI OLACAK BU GURUBUN.

SIRADAKİ HABER

banner75