Market önlerine paylaşım sepeti yerleştirildi

banner37

Geçitkale Belediyesi, “Komşusu aç yatan, bizden değildir” sloganıyla sürdürdüğü yardım kampanyasına, bir yenisini daha ekledi

Market önlerine paylaşım sepeti yerleştirildi
banner90
banner99

“İMKANI OLAN BIRAKSIN, İHTİYACI OLAN ALSIN”… Geçitkale Belediyesi, “İmkanı olan bıraksın, ihtiyacı olan alsın” notuyla birlikte bölgedeki tüm marketlerin önlerine paylaşım sepetleri yerleştirdi. Sepetler sayesinde, ihtiyaçlı birisine yardım etmek isteyenler imkanları dahilinde aldıklarını sepete bırakarak yardımda bulunurken, ihtiyacı olan kişiler ise, birilerinin kendilerine ulaşmasını beklemeden ihtiyaçlarını bu sepetlerden karşılayabiliyor.

Sedef BOŞNAK

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs salgınıyla mücadele edilen ülkemizde, ne yazık ki, yoksul aile sayısı her geçen gün çığ gibi büyüyor.

Geçitkale Belediyesi, “Komşusu aç yatan, bizden değildir” sloganıyla sürdürdüğü yardım kampanyasına, dün bir yenisini daha ekledi.

Belediye, bölgede faaliyet gösteren tüm marketlerin önüne, paylaşım sepeti yerleştirerek, muhtaç ailelere yardım ulaştırmayı hedef edindi.

Bu davranış, eski günlerde uygulanan, Osmanlı’nın en güzel adetlerinden biri olan, askıda ekmek sepetini anımsattı.

O dönemde, fırının önüne mutlaka askıda bir sepet olurdu. Fırına bir ekmek almaya gelen kimse, iki ekmek parası ödeyip, birini askıya bırakırdı. Askıya bırakılan ekmek, bir ihtiyaç sahibinin karnını doyururdu. İhtiyaç sahipleri, sepetten ihtiyacı kadarını alır, fazlasını aklına dahi getirmezdi ve hali vakti düzelince, eski günlerini unutmaz; fırından ekmek alırken askıya da ekmek bırakmayı ihmal etmezdi.

Öztaş: Gün paylaşım günüdür

Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, bölgenin kırsal bir bölge olduğunu ve birçok kişinin özel sektörde çalışarak hayatını idame ettirdiğine dikkat çekti.

Başkan Hasan Öztaş, bu davranışla, ihtiyaçlı kişilere direk ulaşma yolunu seçip, insanların yoksulluklarının kötü niyetlilerce istismarını önlemek olduğunu söyledi.

Hasan Öztaş, belediyenin de destek verdiği paylaşım sepetine, iyi durumda olan kişilerin destek olmasını istedi ve “Gün paylaşım günüdür. Zor günler bu sayede atlatılacak” dedi.

İhtiyaçlı kişilerin sepetten ihtiyacını almasını, imkanı olanın da sepete destek olmasını isteyen Hasan Öztaş,  bölgedeki sokak hayvanlarını da unutmadıklarını, belirli yerlere yerleştirdikleri kapları, düzenli olarak su ve yemle doldurduklarını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75