Marketlerdeki çiçek satışı emeklerimize darbe vurdu

banner37

Pandemi süreci nedeniyle büyük problemler yaşayan sektörlerden olan çiçekçiler, Anneler Günü’nde de bekledikleri satışı yapamadı ve hayal kırıklığına uğradı. Çiçekçiler, içinde bulundukları durumu KIBRIS’a anlattı:

Marketlerdeki çiçek satışı emeklerimize darbe vurdu
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

ÇİÇEKÇİLERİN GÖZLERİ YOLLARDA KALDI… Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntı nedeniyle iş yapamaz duruma gelen ve Anneler Günü’nün gelmesinin dört gözle bekleyen çiçekçilerin gözleri yollarda kaldı. Marketlerin çiçek satışı yapması, anneler gününün tam gün sokağa çıkma yasağının geçerli olduğu Pazar gününe denk gelmesi ve online satışların yüz yüze satışlara göre daha elverişsiz bir niteliğe sahip olması, çiçekçilerin mağduriyet yaşamasına yol açtı.Anneler Günü’nün ülke genelinde tam kapanmanın olduğu Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Bakanlar Kurulu kararıyla bu güne özel olarak bir seferliğine işyerlerini açarak online satış yapmasına izin verilen çiçekçiler ne yazık ki umduklarını bulamadı. Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntı nedeniyle büyük problemler yaşayan sektörlerden olan çiçekçiler, normal şartlarda doğru düzgün satış yapamazken umudunu Anneler Günü’ne sakladı ancak hayal kırıklığına uğradı.

Sokağa çıkma yasağının olması ve marketlerin de çiçek satışı yapması gibi durumlar çiçekçilerin işine darbe vurdu.

Öte yandan, dün tam kapanma uygulaması nedeniyle, daha önceki Anneler Günü’nde Lefkoşa Kabristanlığı’nda yaşanan yoğunluk da yaşanmadı. Mezarların üzerine bırakılan çiçekler, vatandaşların, kabir ziyaretlerini cumartesi gününden yaptıklarını gözler önüne serdi.

KIBRIS’a konuşan çiçekçiler, anneler gününde az da olsa iş yaptıklarını ancak marketlerde çiçek satışlarının olmasının ve yüz yüze satış yerine online satış yapılmasının işleri olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Bolat: Marketlerdeki çiçek satışı bizi olumsuz etkiliyor

Viva Çiçekçilik Direktörü Naime Bolat, pandemi süreci nedeniyle çiçekçilerin hafta içi çok az satış yapabildiklerini ve sadece özel günlerde iyi düzeyde satış yapabildiklerini belirterek, ancak marketlerde ve pazarlarda çiçek satışlarının olmasının emeklerine darbe vurduğunu kaydetti.

Bolat, Anneler Günü olması nedeniyle iyi satış yaptıklarını dile getirerek, diğer günlerde ise siftah bile yapmadan dükkanı kapattıklarını, özel günlerde kazandıkları 2 kuruşa marketlerin göz diktiğini ifade etti.

Çiçeklerin Hollanda’dan geldiğine işaret eden Bolat, dövizin artması nedeniyle de çiçekleri maliyetli fiyata getirdiklerini, “Bayramda kapanma olabilir” tartışmaları sebebiyle de normalde getirdikleri malın yarısı kadarını sipariş ettiklerini vurguladı.

Bolat, Anneler Günü’nde çiçek satışının online olarak yapılmasının sıkıntılı bir durum yarattığını anlatarak, “Biz iş mi yapalım, telefonla çiçek mi beğendirelim. Anneler Günü’nde olsun insanlar buraya gelip çiçekleri kendileri seçebilirdi” şeklinde konuştu.

banner134
Susuz: Satışlar hiç beklediğimiz gibi olmadı

Filiz Çiçekçilik çalışanı Yaşar Susuz, Anneler Gününde yaptıkları satışların hiç bekledikleri gibi olmadığını belirterek, normal şartlarda müşterilerin kapıda sıralandığını anımsattı.

Susuz, çiçek satışlarının online olarak yapılmasının da işleri olumsuz etkilediğini dile getirerek, “İnsanlar çiçekleri kendileri gelip görmek istiyor ama bugün Pazar olduğu için sokağa çıkma yasağı var” şeklinde konuştu.

Marketlerde yapılan çiçek satışlarının emeklerine darbe vurduğuna işaret eden Susuz, “Bunları yapanlar da bizim meslektaşlarımız, sırf 2 kuruş daha fazla para kazanacaklar diye marketlere satış yapıyorlar. Bu da bize olumsuz dönüyor” dedi.

Susuz, yetkililerin sadece seçim günü esnafı hatırladığına işaret ederek, diğer zamanlarda ise unutulduğunu, zar zor ayakta durduğunu anlattı.

Aktaş: Özel günlerde sadece çiçekçiler satış yapmalı

Yeşil Çiçek Direktörü Bekir Aktaş, Anneler Günü’nde satışlarının istediği gibi olmadığını belirterek, çiçekleri alırken temkinli davrandıklarını, çünkü müşterilerin dükkana gelemediğini kaydetti.

Aktaş, Anneler Günü’nün sokağa çıkma yasağının olduğu Pazar gününe denk düşmesinin işleri olumsuz etkilediğini dile getirerek, online satışların normal satışlara göre daha az talep gördüğünü ifade etti.

Marketlerde çiçek satışlarının yapılmasının da kendilerini etkilediğine işaret eden Aktaş, “Bunu yapan da bizim meslektaşlarımızdır, paraya doymayan çiçekçilerdir. Sadece dükkanlarda satmıyorlar, bir de marketlere satmak istiyorlar. Marketlere de suç bulmuyoruz, bunu yapanlar çiçekçilerdir. Aslında çiçekler özel günlerde sadece çiçekçilerde satılmalı, bunun için de gereken denetimler yapılmalı” şeklinde konuştu.

Aktaş, normal şartlarda işlerin daha da kötü olduğunu söyleyerek, eskiden yaptıkları satışları yapamadıklarından yakındı.

F

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75