banner6

Marmara'ya yeni köprü yapılıyor

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, eski Bixi Cola Fabrikası’nın arka kısmına yeni bir köprü yapılacağını açıkladı

Marmara'ya yeni köprü yapılıyor
banner151 banner143

Ali CANSU

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı (LTB) Mehmet Harmancı, Marmara’da mevcut köprünün geliştirilmesine Eski Eserler Dairesi’nin müsaade etmediğini kaydederek, eski Bixi Cola Fabrikası’nın arka kısmına yeni bir köprü yapılacağını açıkladı.

KIBRIS’a konuşan Harmancı, yeni köprünün yapılmasının ardından eski köprünün yolunu tek şerit yapacaklarını kaydederek, martta TC Ekonomik Kalkınma İşbirliği Ofisi’ne sunacakları birçok proje olduğunu ve şu anda bunların ön hazırlığını tamamlamaya çalıştıklarını belirtti.

Lefkoşa’daki açık pazar projesinin ise ilk etabının mayıs veya haziran’da biteceğini duyurduklarını anımsatan Harmancı, şu anda Marmara bölgesinde yeni bir köprü projesine çıkacaklarını söyledi.

“Dereboyu’na paralel bir yola ihtiyaç var”

Mehmet Akif Caddesi’ne (Dereboyu’ndaki yol) paralel bir yol yapımına ilişkin projenin desteklenmesini talep ettiklerini ifade eden Harmancı, burada askerin çok sayıda isteğinin bulunduğunu söyledi.

Projeyi yeniden gündeme aldıklarını kaydeden Harmancı, 12 proje ile ofise başvuru yapacaklarını belirtti. Askerin, trafiğin durmayacağı, park edilemeyecek bir güzergâh istediğini anlatan Harmancı, “Askeri alanlar ile iç içe yaşandığı için asker kendi güvenliğini burada korumak istiyor. Asker, boydan boya duvarla geçilebilecek bir alan yaratmak istiyor. Maalesef burada daha somut adımlara ihtiyacımız vardır” dedi.

Dereye paralel 120 araçlık bir park yerinin devreye gireceğini anımsatan Harmancı, Osman Paşa’da ise bu yıl 70 araçlık bir park yerinin devreye gireceğini anlattı.

Harmancı, 2012’de değişen imar planı sonucunda Dereboyu’nun ekonomik patlama yaşadığını ve dükkan kira ve satış bedellerinin inanılmaz rakamlara ulaştığını belirtti. Ardından, bölgede konaklayanların hayat kalitesinde ciddi düşüşler yaşandığını ifade eden Harmancı, 2017 imar planı çerçevesinde ekonomik hayatı öldürmeden projeler sunacaklarını belirtti. İnsanların, kentin ihtiyaçlarını karşılayabilecek projelere ihtiyaç duyduğunu anımsatan Harmancı, Lefkoşa’da iki üç tane büyük park yapılabilecek doğal alan olduğuna dikkat çekerek, çözümden sonra federal bir park oluşumu için bir alanın da mevcut olduğunu söyledi.

“Askeri sebeplerden dolayı trafiği rahatlatamıyoruz”

Harmancı, Dereboyu’nda bazı yolların tek yön yapılması ve tek yön yapılan yollarda yol kenarlarına cep yapılacak olmasını bölgedeki insanlarla görüşerek yapacaklarını belirtti. Oradaki demokratik sürecin bitimi ile birlikte şubat sonuna doğru bir takım uygulamaya gireceklerini kaydeden Harmancı, Dereboyu olarak bilinen yerde ek yol inşaatı giderilmezse o bölgedeki trafiğin rahatlamasının çok mümkün gözükmediğini söyledi.

Gönyeli ve Güzelyurt istikametine gideceklerin Dereboyu’ndaki yola girmeden yollarına devam etmeleri gerektiğe işaret eden Harmancı, “Bizim tercihimiz direk Metehan’a çıkacak yoldur. Maalesef askeri sebeplerden dolayı buna izin verilmedi. Alternatif olarak dereye paralel olacak yol çok büyük bir trafik rahatlaması getireceğini düşünmüyorum” dedi.

Şehir içerisinde çift yolların park yeri olmasından dolayı tek şeride düştüğünü anımsatan Harmancı, müdahale etmeye çalıştıkları zaman ise ekonomik hayatı öldürmekle suçlandıklarını belirtti. Birçok yerde bu adımları korkusuzca atmalarına rağmen insanların bazı alışkanlıklarını değiştirmesinin ciddi şekilde zor olduğunu anlatan Harmancı, “Güney Kıbrıs veya Avrupa’nın herhangi bir şehrine gidildiği zaman ulaşılacak yere yürüyerek giderken ülkemizde bunu yapamıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104