Maronitler köylerine dönebilecek

banner37

Cumhurbaşkanlığı, Maronitlerin KKTC’deki bütün köylerine dönüşlerini sağlamak için siyasi kararın  verildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında bu sabah Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan toplantıda tüm Maronit köylerine dönüş imkanı sağlanması kararı alındı.

Maronitler köylerine dönebilecek
banner90
banner8

Dönüşlerin başlaması için yürütülecek çalışmaların kurumlar arası eşgüdümü,  Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu tarafından yürütülecek.

banner134
Maronitlerin köylerine geri dönmesine imkan yaratacak düzenlemeler Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilik müsteşarları ve askeri yetkililer ile koordinasyon içinde ilerleyecek. Çalışmalar kapsamında mevzuata ilişkin gerekli düzenlemeler başta olmak üzere, verilen kararın kısa sürede hayata geçmesi için yol haritası ve uygulama takvimi tamamlanacak.

Cumhurbaşkanlığı’nda bu sabah Cumhurbaşkanı Akıncı başkanlığında yapılan ve Maronitlerin KKTC’deki tüm köylerine dönüşü için karar alınan toplantıda, Başbakan Hüseyin Özgürgün, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KTBK Komutanı Korg. Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümg. Yılmaz Yıldırım, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na vekaleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Metin Beyoğlu, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Kudret Akay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Özel Danışmanı Halil Sadrazam, Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü Ecevit Aktaş ve askeri yetkililer yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75