banner6

'Masa başında konu etrafında dolanarak sonuç alma şansımız yok'

banner37

Kıbrıs müzakerelerine, 2 aylık aradan sonra bugün yeniden başlandı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis saat 10.00’da ara bölgede bir araya geldi. Akıncı, görüşme sonrası basına açıklamalarda bulundu.

'Masa başında konu etrafında dolanarak sonuç alma şansımız yok'
banner99

Akıncı, 2 aylık aranın ardından ilk müzakereyi bugün yaptıklarını ifade ederek, bugünkü toplantıda gelecek dönemi planladıklarını ve önümüzdeki süreçte 4 kez daha bir araya gelmeyi planladıklarını kaydetti.

banner134

Akıncı açıklamasında, 20 Nisan, 2 Mayıs, 11 Mayıs ve 17 Mayıs’ta liderlerin tekrardan bir araya geleceğini ifade ederek, müzakerecilerin ise yarından itibaren gerektikçe bir araya geleceklerini kaydetti.

Akıncı şunları kaydetti:  

“Resmi bir takvim olmamakla birlikte, 50 yıldır süren bir müzakere sürecinin olduğunu biliyoruz. Bunun daha da uzaması kimsenin işine gelmez. Bir sonuç alınabiliyorsa, halk o sonucu görmek istiyor. Önümüzdeki birkaç ay çok önemli. 2016 yılı hedefken, 2017’de yaşanacak risk taşıyan olayların altını çizmeye çalıştım. Bunlar kendini göstermeye başladı.

Temmuz ayı ilk haftalarında Rum tarafınca doğalgaz araştırmaları yapılacağı açıklandı. Uzlaşmanın olmadığı bir durumda, bunun barındırdığı riskleri söylememe gerek yok. Bugün müzakere süreci çerçevesinde bu konunun da uyarısını bir kez daha yaptım. Rum tarafı farklı yaklaşıyor biliyoruz ama 2014’te yaşananlar var. Biz bu alanın bir işbirliği alanı olmasını istiyoruz. Doğalgaz yataklarındaki zenginliğin her iki topluma ait olduğu bilinciyle, adil bir paylaşım istiyoruz. Ancak çözümle mümkün olacak. Tarafların yararına olacak olan bir konunun, tarafları geren, yeni gerginlikler olan bir unsur olmamalı.”

“Masa başında konu etrafında dolanarak sonuç alma şansımız yok”

Akıncı, ne Kıbrıs Rum tarafının ne de Kıbrıs Türk tarafının BM’ye hakemlik rolü atfetmediklerini ancak, tarafların masa başında bir konu üzerinde dolanarak bir yere varmalarının mümkün olmadığını ifade ederek, “epey ilerlemeler sağlandı. Bu metot devam edecek ancak BM’nin de bazı yaratıcı düşünceler geliştirmesine engel değiliz” dedi.  

Akıncı şunları kaydetti:

Yazılı, resmi öneri sunmada, hakemlik yapmadan tarafların mesafelerini kapatıcı yönde, köprü kurucu düşünceler gerçekleştirebilir. Biz bunları dinlemeye hazırız. Önümüzde uzun bir zaman dilimi yok. 12 Ocak’ta Cenevre’de buluştuk. O konferans sonrasında yardımcıların, teknik adamların katıldığı Mont Pelerin’de bir zirve yapıldı. Konferansın devamını getirmek hedefimiz vardı. Şu an bulunduğumuz nokta budur. Amacımız bu Müzakereleri bir konferansa taşımak ve onun ardından toplumumuzun önüne getirmek... İyi niyetle görüşmelere başladık. Temenni ederim bu süreç bizi konferansa taşır.

Toprakla ilgili bir adım atıldı. Harita konusu artık en son aşamada kilit altına çıkacaktır. Güvenlik ve garantilerle ilgili fikir egzersizi yapabiliriz ama bunun müzakeresi 5’li konferansta yapılacak. Tüm konular masada ancak bunun yeri ve zamanı değişiklik gösterebilecektir.”

“Ortada gerginlik potansiyeli var”

Akıncı, güneyin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapacağı doğalgaz kazısı ile ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının müzakereleri keselim noktasında olmadığını da ifade ederek, 2014’te de bu nedenle masadan kaçan tarafın Kıbrıs Türk tarafı olmadığını hatırlattı.

Akıncı, ortada bulunan gerginlik potansiyeline de dikkat çekerek, “ya kazıyı ertelemek lazım ya da çözümü süratlendirmek lazım” dedi. Akıncı, tüm ilgi ve konsantrasyonun bu sürece verilmesi durumunda Temmuz’a kadar olan zaman diliminin çözüm için yeterli olduğunu söyledi.

"Bir tek unsur kaldı, Birleşmiş Milletler!"

Akıncı şunları kaydetti: 

"Artık gelinen noktada birbirimizin pozisyonlarını tekrar etmeye başladık. Kaç defa "etkin katılım" konusunda birbirimizi ikna etmeye çalışacağız? Bunun da bir sınırı var. Daha fazla gidemezsiniz. Bu yöntem bir yere gelir ve tükenir. Bir tek unsur kaldı, Birleşmiş Milletler! Onlar da hazırdır...

“Türkiye ile Yunanistan’ın rolü çok önemli”

Akıncı, Türkiye ile olan iletişimde sıkıntı olmadığının da altını çizerek, süreç referandumma gittiğinde kararı Kıbrıs Türk ve Rum halklarının vereceğini ve bu süreçte Türkiye ile Yunanistan’ın rolünün çok önemli olduğunu kaydetti.

Akıncı, “Yunanistan ve Türkiye’nin rolleri çok farklıdır. Onların da bu süreçte katkılarını görmeye devam edeceğiz. Çözüme gideceksek sadece bizim ve Rumların katkısı yeterli değildir. Türkiye ve Yunanistan’ın katkısı süreci olumlu yönde götürecektir” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 14:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104