banner6

Masadaki harita Annan Planı'na ait

banner37

Mont Pelerin'deki müzakereler en kritik saatlerine girerken, basına servis edilen son fotoğraf kafa karışıklığına neden oldu.

Masadaki harita Annan Planı'na ait
banner150 banner150 banner151 banner143

Osman KALFAOĞLU

Kıbrıs Rum müzakere heyeti üyesi Polly Ioannou'nun önündeki Kıbrıs haritası bazı çevrelerde endişe yaratırken çözüm karşıtı kişiler sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya "5'li'nin tarihini almadan harita görüşmeye başladı" eleştirileri yöneltti.

Müzakerelere yakın bir kaynak, haritanın Kıbrıs Rum tarafınca bilinçli olarak oraya konulmuş olabileceğini ve Annan Planı'nda ortaya çıkan harita olduğunu söyledi. Diplomatik çevreler ise haritanın bir halkla ilişkiler çalışması olduğunu, haritanın orada olmasının liderler tarafından müzakere edildiği anlamını taşımadığını söyledi.

Diğer yandan Kıbrıslı Rum kaynaklar, masadaki haritanın şu anki Kıbrıs'taki mevcut durumu gösterdiğini ve resmi bir belge olmadığını söylüyor. Kıbrıs Rum müzakere ekibinden bir yetkili, Mont Pelerin'deki Kıbrıs Rum medyasına aktardığı bilgilerde, masada ne harita ne çoklu konferansın tarihinin belirlendiğini söyledi. Aynı yetkili, toprak kriterlerinin görüşülmeye devam edildiğini, ne tıkanıklık ne de ilerleme olduğu bilgisi,ni aktardı.    

Liderlerin bugünkü ilk görüşmesi sona ererken tarafların müzakereciler seviyesinde görüşmelerine devam ettiği ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 16:51
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110