Masaya dönün

banner37

Müzakere sürecinin yeniden başlamasını isteyen vatandaşlar, her iki toplum liderine çağrı yaptı:

banner87
Masaya dönün
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs sorunuyla ilgili devam eden müzakere sürecinin kopması, çözüm isteyen vatandaşların umudunu kırdı. Birçok vatandaş, liderlere, "Bir an önce masaya dönün" çağrısı yaparken, bazıları da masaya dönülmesinin artık bir şey değiştirmeyeceği düşüncesinde.

Son gelişmelerin ardından çözümden umudunu kesen vatandaşlar arasında pılını pırtısını toplayıp adayı terk etmeyi düşünenler dahi var.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşların büyük bir bölümü, liderleri yeniden müzakere masasından görmek istediklerini ifade ederken, "Görüşmeler en başından beri yanlıştı" diyenler de oldu.

Bir vatandaş ise görüşmelerin ENOSİS krizi nedeniyle koptuğuna dikkat çekerek, "Eğer ENOSİS’i gerçekleştirebilseydiler, 1931'den bugüne çoktan gerçekleştirirlerdi" dedi.

Vatandaş ne dedi?

Ali Yapıcıoğlu:

“Bence başından beri görüşme masasına gidilmemesi gerekirdi. Her görüşme bizim aleyhimize oluyor. Görüşmeler kopup yeniden başladığında Rumların talepleri de artıyor. Her seferinde daha çok şey istiyorlar. Bunun örneğini 2000 yılında yaşadık. O yıllarda yüzde 60 menfaatleri vardı. Yine masadan çekildiler. Ardından yine görüşler başladı, talepleri arttı. Ben çözüm olacağına inanmıyorum. Kağıt üzerinde yapılacak bir anlaşma zaten anlam ifade etmez. Kağıt çöpe atılır gider. Şimdi zaten güneyde seçimler var. Bu da 2020'ye kadar görüşmelerin bir kenara atılacağını gösteriyor. Ayrıca 1974'de bir savaş yaşandı ve bu savaşı Türkler kazandı. Neden taviz veren biz olalım?”

Hasan Ekingen:

“Bence liderler bir an önce masaya dönmelidir. Belirsizlik devam ediyor ve bu belirsizlik sadece Kıbrıslı Türkleri değil, Rumları da etkiliyor. Liderlerin tüm bunları düşünüp, bir an önce masaya dönmesi gerekiyor. Önemli olan görüşme olması da değildir. Önemli olan görüşmelerden bir sonuç elde edilmesidir. Ya anlaşıp çözüm olacak, ya da anlaşamayıp yolları ayıracaklar. Benim düşüncem federal bir Kıbrıs konusunda uzlaşı sağlanmasıdır. Şu an ortada bir ateş kes var. Ortadoğu ülkeleriyle kıyaslandığımızda, daha çok huzur ve refah içinde görünebiliriz. Ancak Kıbrıslı Türklerin uluslararası hukuka bağlı olmamasından dolayı yaşadığımız sıkıntılar var. Deniz bitti, üretmemiz gerektiği söyleniyor. Bunun için uluslararası hukuk ve adalete dahil olmamız gerekir.  Bunları sağlayarak ekonomik sürdürülebilir bir yapıya kavuşabiliriz. Bunun dışında yaptıklarımız, buzun üzerine yazı yazmaktan farklı değil”.

Güzin Okutan:

“Kesinlikle liderler yeniden masaya oturmalıdır. Buna mecburdurlar. Ben bu konuda her iki lideri de suçluyorum. Anastasiadis masayı terk etmiş olabilir. Ancak bu konuda ısrarcı davranmalıyız. Bizim barışa ve çözüme ihtiyacımız var. Çocuklarımızın geleceği için kesinlikle masaya dönülmesi gerekir”.

İbrahim Hasoğlu:

“İki lider de görüşme masasına mecburi olarak gelecek. Bu şekilde devam etmesi mümkün değildir. ENOSİS konusu 1931'den beri var. O zaman niye gerçekleştirmediler? Onlar ENONİS tarihini yazacak, sen zaten TMT tarihini yazıyorsun. Birleşmiş Milletlerin bir kararı var. Bu doğrultuda ne ENOSİS, ne de TAKSİM: Bence bu konu müzakereleri koparacak bir konu değildir. Yunan ordusu 1968'de Kıbrıs'tan çekip gitti. Madem ENONİS diyecekler o zaman niye çekilip gittiler?”

İlker Dağer:

“Benim için Rum liderin masaya yumruk vurup terk etmesi sürpriz olmadı. Elbette çözüm olmasını istiyoruz. Akıncı'ya da desteğimiz tamdır. Masaya dönülüp, görüşmelerin de başlamasını istiyoruz. Ama Rum'un bizimle anlaşacağına inanmıyorum. Bu insanlar bizimle anlaşmayacaktır”.

Olgun Güllü:

“Müzakere masasına dönülse de bir sonuç olacağına inanmıyorum. Bence görüşmelerden de bir sonuç çıkmayacak. Zaten Rumlar çözüm olmasını istemiyor. Bu nedenle benim de bu konuda inancım yok”.

Feridun Tatlıyay:

“Müzakere masasına dönseler, gelseler, gitseler ne olacak. Bunları başkaları idare ediyor. Madem biri sağa, biri sola çekiyor çözüm olacağı da yoktur. Rumlar "Hayır" diyor, biz malları vermek istemiyoruz. Onlar ENONİS istiyor. Bu şartlar altında nasıl çözüm olsun. Bırakın çözüm olmasını, ben kapıların kapatılacağından dahi korkuyorum. Bir hal çaresini bulmak lazım. Madem başımızda emreden biri var, barış olmaz. Ben 70 yaşındayım. 70 yıldır barış olmasını bekliyorum. Artık beni bu ülkeyi terk edecek duruma getirdiler. Halkı düşünen yoktur”.

Mehmetali Falhan:

“Bence müzakerelerin devam etmesi zaten yanlış. Hiç başlamaması gerekirdi. Her iki tarafın da sabit istekleri var. Biri ENOSİS'ten vazgeçmeyiz diyor, diğeri, egemenlikten vazgeçmeyiz diyor. Bu şartlar altında nasıl çözüm olsun. Dededen toruna geçen bir öfke var. Güzel bir çözüm olmasını herkes ister ancak olacağına inanmıyorum. Zaten bizi ne Rum seviyor, ne de diğer taraf. Bir söz var, "Sev seni seveni yerlere yeksan olsa, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan olsa" aynen o sözdeki gibi”.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75