Maske var, sosyal mesafe yok!

banner37

Covid vakalarındaki artışa rağmen kurallara pek de uyulmuyor. Özellikle bulaşın en kolay olduğu toplu taşımacılıkta manzara ürkütücü

Maske var, sosyal mesafe yok!
banner90
banner99

Doğan SAMER


ÖĞRENCİ OTOBÜSLERİ KURALLARA UYMUYOR… KARİŞ Başkanı Fuat Topaloğlu ve Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği Başkanı Menteş Aytaç, kendilerinin kullara uyduğunu ancak üniversitelere ait otobüslerin kuralları hiçe saydığını savundu

Ülkemizde Koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artış nedeniyle yaşanan tedirginlik sürerken, ne yazık ki tedbirlere de tam anlamıyla uyulmuyor.

Bulaşın en kolay olduğu kalabalık mekan ve toplu ulaşımda maske ve sosyal mesafenin önemi aylardır uzmanlar tarafından anlatılmasına rağmen, yine de kişiler bu önlemlere pek de kulak asmıyor.

KIBRIS muhabirinin Lefkoşa’da bir otobüs durağında görüntülediği fotoğraflarda, yabancı uyruklu oldukları anlaşılan çok sayıda gencin, maske takmasına rağmen sosyal mesafeyi korumadığı görülüyor.

Bu manzaraya ülkemizin dört bir tarafında, gerek toplu mekanlarda, gerekse otobüs duraklarında veya otobüslerde hemen her gün rastlanıyor.

Sağlık uzmanları, pandemiye karşı vatandaşları “maske, mesafe ve hijyen” konusunda sık sık uyarıyor.

Topaloğlu: Üniversite otobüsleri

bu kurallara uymuyor

banner134
Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, KAR-İŞ’in tedbirlere harfiyen uyduğunu, ancak üniversite otobüslerinin bu kuralları hiçe saydığını savundu söyledi ve “Onlar da kendi başına hükümet” dedi.

Topaloğlu, bakanlıkların bile elemanları kurallara uymadan taşıdığını öne sürerek, kendilerinin gördüğü kural ihlallerini ihbar ettiklerini belirtti.

Aytaç: 14 kişilik otobüsten 17 kişi iniyor

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği Başkanı Menteş Aytaç da KIBRIS’a açıklamalarda bulunarak, işçi taşıyan otobüslerin tıka basa olduğunu, kurallara uymayarak taşımacılık yapıldığını söyledi.

Aytaç, kendi gördüğü bir ihlali anlatarak, geçtiğimiz günlerde bir inşaat firmasının işçi taşıyan otobüsünden 17 kişi indiğini, otobüsün ise 14 kişilik kapasitesi olduğunu ifade etti.

Menteş Aytaç, üniversite otobüslerinin de kuralları hiçe saydığını iddia ederek, kendilerine bağlı otobüslerde de zaman zaman Covid-19 tedbirlerinin uygulanmadığına işaret etti.

Aytaç, kişilerin duyarsız olması durumunda şoförlerin de bazı şeyleri gözden kaçırabileceği savunması yaptı.

Polisin, Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği himayesindeki otobüsleri yeterince denetlediğini söyleyen Menteş Aytaç, aynı titizliğin üniversite otobüslerine de gösterilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75