banner6

Maskesiz iki faşisti tuttular maskeliler kayıp!

banner37

Limasol'da federal çözümün konuşulduğu etkinliğe saldıranlar arasında olduğu belirtilen iki kişi polis tarafından tutuklandı

Maskesiz iki faşisti tuttular maskeliler kayıp!
banner151 banner143

Güney Kıbrıs'ta geçtiğimiz cumartesi günü sol görüşlü gruplar tarafından organize edilen ve federal çözümün konuşulduğu etkinliğe saldıranlar arasında olduğu belirtilen iki kişi polis tarafından tutuklandı.

Tutuklananlardan birinin, 2014 yılında ELAM adayı olarak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan 57 yaşındaki Limasollu Avukat Panayiotis Kleovoulou, ötekinin ise ELAM'dan önce Güney’de faaliyet yürüten aşırı sağcı grubun üyesi, 52 yaşındaki eski Milletvekili Antonis Pieridis olduğuı açıklandı.

Rum Polisi, şahitlerin ifadeleri üzerine iki kişiyi tutuklarken, her ikisi de "evet oradaydık, ama saldırıya katılmadık, maskeli saldırganları da tanımıyoruz" dedi.

ELAM'ın Limasol Örgütü yöneticilerinden olan Kleovoulou, federal çözüm etkinliğini düzenleyenleri "anarşistler" olarak da nitelerken, "ilk önce onlar saldırdı" görüşünü de savundu.

"We Want a Federation" (Federasyon İstiyoruz) adıyla, Tepak adlı kolejdeki etkinliğin organizatörlerinden biri olan Granazi, polisin yeterli tedbir almamasından şikayetçi oldu.

Granazi, "polis önceden uyarıldığı halde hiç bir önlem almadı" açıklamasını yaptı.

Cyprus Mail gazetesinde dün yayınlanan habere göre, Granazi adlı örgütün açıklaması özetle şöyle:

"Etkinlik cuma günü olacak diye perşembe günü polisi uyardık. Bizzat örgütümüz polise bilgi verdi. Polis bize, akşam üzeri 18.30'da orada olacakları garantisini verdi. Gelmediler. Saldırı 18.50'de başladı. Polis, saldırı sonlandırıldıktan sonra geldi."

Granazi, Adalet Bakanı Ionas Nicolaou'yu da eleştirerek, "aşırı sağcı örgütler ve kişilerle ilgili hiç bir tedbir almıyor" değerlendirmesini yaptı.

Granazi, saldırı ile ilgili bir de kısa cep telefonu görüntüsü paylaştı.

Görüntülerde, siyah kapişonlu ve şapkalı, yüzleri saklı saldırganlar, toplantının yapıldığı salona girmeye çalışırken görülüyor.

Anastasiadis: Derhal soruşturma başlatılsın

Bu arada Rum lider Nikos Anastasiadis, dün Tepak saldırısının derhal araştırılmasını istedi. Anastasiadis, bir de tweet paylaştı ve "Ülkemizde barış için diyalog şart. Kapişonlu kişilerin şiddetini ve saldırısını kınıyorum. En kısa sürede bir soruşturma başlatılmasını istedim" diye yazdı.

AKEL: Hükümet yüzünü öte yana çevirmemeli

Komünist AKEL de Tepak saldırısını kınadı. AKEL'in açıklamasında, "Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olarak yeni bir faşist saldırı daha yaşandı. Bu saldırı, ülkesini seven her normal insan için bir alarm niteliğinde olmalıdır" denildi.

AKEL'in açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

"Hükümeti, bu olaylara tepki vermeye ve yüzünü öte yana çevirmemeye davet ediyoruz. Faşist ve milliyetçi aşırı sağcı faaliyetlerin ülkemizi geçmişte ne hale getirdiği tecrübesi ortadadır. İnsanlarımız yıllar önce benzer saldırılar nedeniyle bugün hâlâ acı çekmektedir."

DİKO, EDEK ve Yeşiller de kınadı

Bu arada DİKO da olayla ilgili açıklama yaptı ve saldırıyı sert bir dille kınadı. DİKO, saldırının demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü yaraladığı belirtildi.

EDEK de açıklamasında, bu tür saldırıların gereksiz yere tansiyonu yükselttiğini vurguladı. "Toplumu, bu tür saldırı ve davranışları izole etmeye çağırıyoruz" diyen EDEK, "devlet de gerekli her türlü tedbiri almalıdır" dedi.

Yeşiller Partisi de olayı kınadı ve geçmişte kendilerinin de benzer şekilde saldırıya uğradıklarını hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 10:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104