Mavroyannis: 4 özgürlüğü kabul etmemiz mümkün değil

banner37

Fileleftheros gazetesi Kıbrıs Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in, bir televizyon kanalına yaptığı “Türkiye’nin, Türk vatandaşlarına 4 özgürlüğün uygulanmasına ilişkin talebini kabul etmelerinin söz konusu olmadığı” şeklindeki açıklamalarına yer verdi.

banner87
Mavroyannis: 4 özgürlüğü kabul etmemiz mümkün değil
banner90
banner99

Habere göre Mavroyannis açıklamasında, Türklerin, bu konuyu zorunlu olarak ortaya koyduklarını belirtti ve bu konunun daha önceden, “Kıbrıs’ın bağımsızlığı” zamanından ortaya çıktığını, Türk-Yunan dengesi için koşul  olarak konduğunu söyledi.

Mavroyannis, 4:1 oranından bahsederek bunun Türk vatandaşlarının, Kıbrıs’taki geçici ikamet izniyle alakalı olduğunu, Kıbrıs’a çalışmak için bin Yunanın gelmesi durumunda o zaman 250 Türk vatandaşına geçici ikamet izni verilmesi gerektiğini ifade etti.

Sadece Kıbrıs'ta olmasına da ret

AB içerisinde Türkiye’nin ortaya koyduğu koşulların kabul edilmesi şeklinde bazı seslerin bulunduğunu ve  4 temel özgürlüğün AB’nin bütününde değil ama sadece Kıbrıs’taki durumda geçerli olmasını da isteyenlerin olduğunu belirten Mavroyannis,  kendilerinin bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Mavroyannis, siyasi eşitliğe ilişkin olarak ise, “siyasi eşitlik” teriminin yorumlanmasında bir uyuşmazlığın bulunduğunu kabul ederken kendilerinin, siyasi eşitlik teriminin tanımının BM kararlarında bulunduğunu düşündüğünü ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafının yaklaşımının siyasi eşitlik teriminin yorumlanması çerçevesinin dışında olduğunu savunan Mavroyannis, dönüşümlü başkanlığı örnek olarak gösterirken bunun ilk başta bulunmadığını, Kıbrıs Türk tarafınca terimin yorumlanmasında yer aldığını ileri sürdü.

Mavroyannis Kıbrıs Türk tarafının sayısal eşit katılım değil denklik arzuladığını,  sayısal açıdan eşit katılımı değil, kararda  özlü dinamiğe sahip olmayı istediğini iddia etti.

Duncan’ın açıklamaları

imerini gazetesi ve diğer gazeteler, İngiltere’nin Avrupa’dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan’ın, ülkesinin,  Kıbrıs’taki iki toplumun anlaşmaya vardığı herhangi bir güvenlik çerçevesini kabul etmeye hazır olduğu şeklindeki açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Duncan bu açıklamayı, Muhafazakâr Parti Milletvekili Theresa Villiers'in  “üçüncü ülkelerin garantisinin, Kıbrıs için yeni bir çözümde yer almaması gerektiği” şeklindeki görüşe katılıp katılmadığı sorusu üzerine yaptı.

Duncan, birleşmiş bir Kıbrıs için gelecekte ne çeşit güvenlik düzenlemelerinin olması gerektiğine karar vermenin iki tarafa bağlı olduğunu ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108